Jak urządzić funkcjonalny przedpokój? Niezbędne elementy wyposażenia
Przedpokój jest jak wizytówka naszego mieszkania. To tu trafiają w pierwszej kolejności goście, tu często zastaje nas kurier. To także miejsce, w którym często przebywamy zestresowani, w pośpiechu zakładając czapkę, czy w ostatniej chwili zawiązując szalik przed lustrem. Warto urządzić nasz hall funkcjonalnie, by ograniczyć stres związany z szukaniem drobiazgów i szykowaniem się podczas wychodzenia z domu.
Rutynowe szukanie
Statystyczny Europejczyk poświęca kilka minut dziennie na szukanie przedmiotów osobistych. Wydaje się to niewiele, jednak w perspektywie życia może to być nawet kilka miesięcy spędzonych jedynie na szukaniu. Problem nasila się w sezonie jesienno-zimowym, gdy drobiazgów związanych chociażby z garderobą, o których musimy pamiętać, przybywa. Są to zarówno części ubioru (rękawiczki, czapki, szaliki) jak i np. odblaskowa kamizelka na rower, bo zimą szybciej zapada zmrok. O tej porze roku w przedpokoju spędzamy więcej czasu, bo zatrzymują nas tam na okrycia wierzchnie, które trzeba za każdym razem zakładać i zdejmować, odkładając je na miejsce. Jeśli mamy dzieci, zapanowanie nad chaosem odzieżowym w to nie lada wyzwanie – każdy rodzic wie jak stresujące jest ubieranie maluchów do wyjścia o tej porze roku. Tym bardziej warto sensownie zaplanować każdy fragment przedpokoju, by pomieszczenie to ułatwiało nam codzienne funkcjonowanie.
Praktyczne wieszaki do przedpokoju
Najczęściej przedpokój jest wąski, nieduży i ciasny, przez co nie mamy możliwości montażu wielu szaf i organizacji licznych schowków. Tylko szczęściarze mogą pozwolić sobie na wielopoziomową zabudowę lub garderobę w przedpokoju. Pozostałym zostaje znaleźć wygodny wieszak i szafkę na buty. Warto zaplanować też nawet nieduże szafki na drobiazgi, myśląc o wygodnym miejscu do odkładania rękawiczek, szalików, kasków rowerowych, parasolek itd. Wieszak sprawdza się także jako miejsce na torby i plecaki – jest polecany jeśli w domu mieszka kilka osób lub jeśli w ciągu dnia wykonujemy różne aktywności, na przykład wychodzimy z torbą do pracy, a inną torbę mamy na zajęcia sportowe czy basen.
Podłoga w przedpokoju
Podłoga w przedpokoju jest niezwykle istotna i powinna łączyć walory praktyczne z estetycznymi. Przedpokój to pierwsze miejsce, które widzą nasi goście i my wchodząc do domu. Warto starannie przemyśleć jakiego typu nawierzchnię umieścimy na wejściu do mieszkania. Najbardziej praktyczne są duże, gresowe płyty umożliwiające łatwe i szybkie czyszczenie. Druga opcja to podłoga z paneli drewnianych – zachowuje ona estetykę podłogi drewnianej, ale jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu czystości i tańsza. Przedpokój jest najbardziej intensywnie użytkowanym pomieszczeniem, zatem wybierając materiał na podłogi powinno się zwracać uwagę na ścieralność powierzchni i parametr nasiąkliwości (w przypadku kafelków). Niezależnie od wyboru, w każdym przedpokoju sprawdzi się solidna wycieraczka do obuwia, która jest niezastąpiona szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.
Wszystko pod ręką
Zaplanowanie miejsc do przechowywania w przedpokoju czy hallu ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności tego pomieszczenia. Warto uwzględnić miejsce nie tylko na szafki na buty i ubrania, ale także na drobiazgi takie jak klucze, karty wejściowe, akcesoria do czyszczenia i impregnacji obuwia czy smycz i worki na spacery z czworonogiem. To wszystko najlepiej schować w wygodnej szafce z szufladami lub osobnymi półkami na różne rodzaje produktów.
Lustra i oświetlenie
Najczęściej przedpokój jest pomieszczeniem ciemnym. Często też łączy się z korytarzem, który nie posiada okien. Doświetlanie go jest więc niezbędne dla komfortowego funkcjonowania. Projektując przedpokój, warto uwzględnić w planie miejsce na kinkiety lub wygodne oświetlenie górne. Przydatnym rozwiązaniem są także taśmy LED umieszczone w szafach i zabudowie. Kinkiety dobrze jest umieścić nad lustrem, które także jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego przedpokoju.
Przedpokój - salon w mini skali
Na koniec radzimy pomyśleć o przedpokoju nie jako o technicznym pomieszczeniu, które ma pomóc sprawnie wejść do domu i z niego wyjść, ale o wizytówce. To tu przyjmujemy kuriera i listonosza, to tu witamy się i żegnamy z bliskimi osobami. W przedpokoju jesteśmy codziennie, o ile wychodzimy z mieszkania. Warto zadbać, aby pomieszczenie to oddawało klimat naszego mieszkania i było czymś więcej, niż tylko przechowalnią odzieży. Da się to uzyskać stosując dekoracyjne elementy wykończenia ścian i podłóg, sprytnie rozplanowując rozmieszczenie źródeł światła i luster.
Pełna oferta mebli do przedpokoju, elementów wykończenia ścian i podłóg oraz akcesoriów dostępna w sieci sklepów Leroy Merlin oraz na https://www.leroymerlin.pl/.
- Więcej o:
Jak urządzić funkcjonalny przedpokój? Niezbędne elementy wyposażenia
Zrób to sam: wieszak z gałęzi
Aranżacja przedpokoju - inspiracje
Przedpokój w stylu loftowym
Szafki do przedpokoju - propozycje i aranżacje
Piękny przedpokój: meble, dodatki, oświetlenie
Szafy z siedziskiem w przedpokoju
Drzwi w szafie - przesuwne czy uchylne?