Szkło fasadowe o najniższym na rynku śladzie węglowym
Saint-Gobain Glass kontynuuje tworzenie historii w przemyśle szklarskim, po tym jak w maju przeprowadził pilotażowy projekt produkcji szkła płaskiego o zerowej emisji dwutlenku węgla. Nowa technologia umożliwiła stworzenie pierwszego szkła fasadowego o bardzo niskim śladzie węglowym.
Fasady mogą odpowiadać nawet za 20% wbudowanego śladu węglowego budynku. Parametr ten zostanie znacznie zmniejszony dzięki wdrożeniu nowej technologii, co stanowi kolejny krok w kierunku dekarbonizacji materiałów budowlanych. Innowacyjne rozwiązanie Saint-Gobain Glass wykorzystuje do 70% stłuczki szklanej jako surowca i stosuje w procesie produkcji maksymalną ilość odnawialnej, zrównoważonej energii. Jaki jest tego rezultat? Rezultat. Szkło, którego ślad węglowy wynosi ok. 7 kg CO2eq/m2 dla szkła float o grubości 4 mm. To prawie 40% mniej niż w przypadku poprzedniej wersji. Ten imponujący wynik to zapowiedź nowych możliwości dla całego sektora, mimo że początkowo marka nie opierała swojego modelu biznesowego na zasadach gospodarki cyrkularnej.
Regularna już produkcja szkła o najniższym na rynku śladzie węglowym, to bez wątpienia historyczne osiągnięcie, będące nowym otwarciem nie tylko dla przemysłu szklarskiego, ale i dla całego sektora budowlanego, dążącego do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Chcemy być jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie, a zatem dokładamy wszelkich starań, aby inspirować całą branżę budowlaną do wdrażania tak oczekiwanych prośrodowiskowych zmian w technologii.
Na początek COOL-LITE(r) XTREME
Linia fasad COOL-LITE(r), XTREME będzie pierwszą rodziną produktów, w której zastosowano nową technologię. Jako główny materiał do produkcji szkła "niskoemisyjnego" wykorzystana zostanie stłuczka z recyklingu. Nie wpłynie to na jego estetykę ani parametry. Wysokiej jakości szkło fasadowe o wysokiej przepuszczalności światła dziennego nadal będzie zachwycać. Ma też niską przepuszczalność energii słonecznej i wysoką izolacyjność termiczną. Oznacza to, że latem będzie utrzymywać chłód we wnętrzach budynków, a zimą zapewni izolację. Najlepsze światło będzie dostępne przez cały rok.
Zastosowanie szkła o niskim śladzie węglowym w linii COOL-LITE® XTREME podniesie o kolejny stopień komfort użytkowników budynków, jaki zapewnia, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Dzięki tej technologii fasady staną się jeszcze bardziej przyjazne środowisku, co pozwoli inwestorom uzyskać lepszy wynik w otrzymanych certyfikatach środowiskowych, jak BREEAM, LEED, WELL, które są dziś bezsprzecznie potwierdzeniem prowadzenia odpowiedzialnych inwestycji.
Ogromne korzyści z produkcji szkła fasadowego o niskiej zawartości dwutlenku węgla
Innowacyjna technologia szkła o niskiej emisji dwutlenku węgla może przynieść wiele korzyści. Dzięki niej konsumenci będą mogli dokonywać świadomych wyborów w celu zmniejszenia wpływu budynku na środowisko. Przeszklenia o znacznie obniżonym śladzie węglowym w fasadach obniżą ogólny ślad węglowy budynku. Jest to kolejny krok w kierunku dekarbonizacji, zgodny z polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz dążeniem do neutralności środowiskowej. Środowisko skorzysta z bardziej zrównoważonej gospodarki, która opiera się na recyklingu. Ponowne wykorzystanie szkła z rozbiórek lub modernizowanych budynków.
Pierwsze zastosowanie szkła fasadowego o niskiej zawartości dwutlenku węgla
W wyniku analizy cyklu życia produktu COOL-LITE(r), XTREME powstanie Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD. Deklaracja ta zostanie wydana przez niezależnych ekspertów w 2023 roku. Jednak już teraz rynek z entuzjazmem przyjął zapowiedź tej nowej technologii. Linia nowych szyb fasadowych zostanie wykorzystana w trzech planowanych inwestycjach.
- Kalifornijski biurowiec Bouygues Immobilier najnowocześniejszy w Hauts-deSeine
- Icade Sante w szpitalu Polyclinique De Parc w Caen
- Nexity w paryskim programie rehabilitacji Carre Invalides.
Ambitne i prośrodowiskowe inwestycje zostaną zrealizowane w ścisłej współpracy z firmą Saint-Gobain Glass. Zastosowane w nich zostaną rewolucyjne rozwiązania opatentowane i opracowane przez firmę. Potwierdza to, że nadrzędne hasło Grupy Saint-Gobain - "Making the World a Better Place" - niesie ze sobą realne działania zmierzające do stworzenia w 2050 roku zeroemisyjnego budownictwa. Z korzyścią dla planety. Dla wspólnego dobra.
- Więcej o:
Słownik terminów i nazw dekarskich w trzech językach
Jesień w kolorach miedzi: Dachówka MILANO w nowym odcieniu
WIŚNIOWSKI Connected – pierwsza smart brama w standardzie
Potęga dobrych nawyków – jak sprawić, by świat był czystszy i piękniejszy?
Kerakoll wprowadza innowacje na rynku klejów do płytek
Bloczki połówkowe – sprytny sposób na szybką budowę
Nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny Buderus - Logamax plus GB192i.2
Odzież robocza na lato