Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szkło Murano

Redakcja

Historia produkcji szkła Murano sięga prawie 1000 lat, materiał ten do dziś uważany jest za symbol wielkości i bogactwa. Kilka wieków temu koszt produktu był równy cenie kamieni szlachetnych. Materiał ten zachował swoją popularność do dziś.

Szkło Murano
Szkło Murano
Shutterstock

Co to jest szkło Murano?

Szkło Murano jest wytwarzane według starej receptury we Włoszech. Zewnętrznie Murano wygląda jak klejnoty. Jest gęste, ale jednocześnie czyste i przejrzyste, o gładkiej powierzchni. Murano może być gładkie lub pomalowane na jasne kolory, ze wzorem lub bez. Pochodzenie szkła czyni je ekskluzywnym i wyjątkowo pożądanym, zwłaszcza przez jubilerów. Ci doceniają zalety szkła weneckiego:

• Unikatowość (każdy egzemplarz wykonywany jest ręcznie).

• Wysoka jakość – szkło jest bardzo cienkie, ale wytrzymałe.

• Trwałość.

Odwiedzając muzeum szkła, dowiemy się, że szkło Murano jest pochodzenia włoskiego. Po raz pierwszy szkło weneckie pojawiło się w Wenecji w VIII wieku, jednak twórczość tamtejszych mistrzów nie odbiegała jakością od prac mistrzów starożytnej Grecji i Egiptu.

W XIII wieku rzemieślnicy z Konstantynopola przywieźli do Wenecji próbkę niezwykłego malowanego szkła i technologię jego wytwarzania. Rzemieślnicy skorzystali z nowej technologii i nagle ich wyroby zaczęły się sprzedawać i przynosić dochody Wenecji.

Jednak ze względu na to, że nowa technologia wymagała użycia ognia, a zabudowa w Wenecji była drewniana, aby uchronić miasto przed pożarami, postanowiono przenieść proces dmuchania szkła na wyspę obok Wenecji – Murano.

Aby zachować recepturę szkła w tajemnicy, rzemieślnikom i ich rodzinom zabroniono opuszczania wyspy. Obcym nie wolno było przebywać na wyspie, za ujawnienie przepisu mistrzom groziła kara śmierci. W XV-XVII wieku rozwój szkła Murano osiągnął swój szczyt. Wyroby ze szkła uznawane były za wyjątkowe i często wykorzystywane jako prezenty dla szlachetnych ludzi. Posiadanie go w domu było uważane za oznakę bogactwa i luksusu.

Szkło Murano
Szkło Murano
Shutterstock

Produkcja szkła Murano

Wyjątkowość tego szkła artystycznego polega na tym, że każdy produkt wykonywany jest ręcznie w jednym egzemplarzu. Nie sposób znaleźć dwóch identycznych egzemplarzy. Do produkcji szkła używa się piasku weneckiego. Proces produkcji z biegiem czasu ulegał zmianom, ale ogólnie rzecz biorąc technologia pozostała niezmieniona. Nadal dmuchanie szkła wykonuje się z pomocą ręcznego palnika. Pomimo faktu, że przez wiele stuleci technologie były utrzymywane w tajemnicy, niektóre z nich są znane do dziś, na przykład proces wytwarzania szkła.

Na początkowym etapie dodaje się odpowiednie składniki do piasku krzemianowego, od tego zależy odcień szkła kolorowego. Aby uzyskać kolor niebieski, konieczne jest dodanie tlenku kobaltu, czerwonego - po dodaniu do mieszanki prawdziwego złota w proszku. Powstały roztwór umieszcza się w piecu, którego temperatura sięga tysięcy stopni, z płynnej mieszaniny mistrz wydmuchuje produkt o wymaganym kształcie.

Szkło Murano
Szkło Murano
Shutterstock

Odmiany szkła Murano

Istnieje kilka rodzajów szkła Murano:

• Agat - to produkty wielowarstwowe, ich warstwy znajdują się w różnych płaszczyznach, dzięki czemu wizualnie przypominają przedmioty wykonane z agatu.

• Awenturyn - "złoty piasek" - uzyskuje się go, dodając wiórki miedziane, osobliwy efekt daje krystalizacja, wizualnie wyroby przypominają przedmioty z naturalnego awenturynu.

• Filigran – szkło uzyskuje się przez dodanie do masy szklanej dużej ilości cienkich wielobarwnych nitek, można je dowolnie utkać lub ułożyć w siatkę, produkt finalnie nabiera niepowtarzalnego odcienia i faktury siateczki.

• Pulegoso - w procesie produkcyjnym gorący produkt umieszcza się najpierw w wodzie, a następnie w piekarniku, na powierzchni tworzy się sieć bąbelków.

• Crackelage - na powierzchni tworzy się siatka małych pęknięć; aby uzyskać ten efekt, należy umieścić rozgrzany do czerwoności przedmiot w zimnej wodzie.

Szkło Murano
Szkło Murano
Shutterstock

Jak rozpoznać szkło Murano?

Szkło Murano jest szeroko stosowane w produkcji rzeźb, żyrandoli, lamp, wazonów, naczyń, dzbanków, zegarów stołowych itp, a ze względu na swoją cenę, często jest podrabiane. Zatem jak rozpoznać oryginalne szkło Murano?

• Zawsze pytaj o certyfikat, oryginalne kopie je posiadają.

• Na przedmiocie powinien być wygrawerowany napis „Vetro Artistico Murano”, może być na spodzie produktu, lub w formie wewnętrznego złocenia w górnej strefie.

• Powierzchnia powinna być absolutnie gładka.

• Należy sprawdzić okucia, wszystkie zamki i zapięcia.

• Jeśli widzisz kilka identycznych przedmiotów, najpewniej są to podróbki.

Szkło Murano
Szkło Murano
Shutterstock
Szkło Murano
Szkło Murano
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Szkło Murano