Taras z kostki brukowej - najciekawsze propozycje
Kostki brukowe to świetny budulec na taras - nie potrzeba wykonywać podkładu, bo układa się je bezpośrednio na utwardzonym gruncie. Betonowe elementy mają bardzo dużą odporność na wysoką i niską temperaturę, deszcz i śnieg. Są chropowate, więc nawet wilgotna nawierzchnia nie robi się śliska. Nie wymagają konserwacji.
Trendy tarasowe. Ponadczasowe szarości i geometryczne kształty. W tym sezonie niepodzielenie królują, popularne od lat, uniwersalne szarości oraz geometryczne kształty. Podpowiadamy, jak zaaranżować modny taras, który będzie służył przez lata.
Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego materiału nawierzchni. Obecnie, większość tarasów budowanych na gruncie najczęściej wykonuje się z płyt lub kostek betonowych. Wynika to ze stale rosnącej liczby dostępnych wzorów, ich wysokiej estetyki, ale także walorów użytkowych, takich jak trwałość, niska podatność na uszkodzenia, odpowiednia antypoślizgowość czy łatwa i nieabsorbująca konserwacja. Znaczenie ma również cena, która jest konkurencyjna w stosunku do innych materiałów dostępnych na rynku.
Taras z kostki brukowej- szare
Po wyborze materiału na taras należy zastanowić się nad jego kolorystyką. Tu niepodzielnie, podobnie jak w poprzednich sezonach, królują szarości. Są one niezwykle uniwersalne i neutralne, dlatego doskonale sprawdzają się w każdej aranżacji. Szary kolor jest spokojny i kojący, a do tego stanowi idealny kontrast dla zielonej roślinności. Choć niektórym szarość może wydawać się nudna i nieco pospolita, to jednak wcale tak nie jest … a najlepiej świadczą o tym dostępne na rynku produkty do aranżacji przestrzeni, zarówno tej wokół domu, jak i wykorzystywane w projektach wnętrz. Wiele z nich jest dostępnych właśnie w tym eleganckim i lubianym kolorze. Betonowe płyty tarasowe występują w różnych wariantach kolorystycznych, prawie każda linia produktowa może jednak pochwalić się dostępnością wielu odcieni szarości. Płyty różnią się między sobą tonacją oraz kształtem i wielkością. Dzięki temu liczba możliwych aranżacji tarasowych jest naprawdę ogromna. Każdą z nich bez problemu można dopasować do indywidulanych gustów i potrzeb, tak więc „szaro” na pewno nie znaczy „nudno”.
Taras z kostki brukowej - heksagony
Oprócz szarości w tym sezonie warto postawić też na geometrię kształtów. Na rynku dostępnych jest wiele betonowych płyt tarasowych w typowym kształcie prostokątów i kwadratów, ale można też znaleźć o wiele bardziej oryginalne rozwiązania. Ciekawą propozycją są płyty betonowe o geometrycznych, lecz intrygujących kształtach, które wychodzą poza klasyczny prostokąt. Takim właśnie designem cechuje się płyta Exa. Jej kształt nawiązuje do dobrze znanego w architekturze hekasgonu. Został on jednak lekko zmodyfikowany, dzięki czemu zyskał nowy wyraz i nabrał większego dynamizmu. We współczesnej architekturze kształt heksagonu z powodzeniem zastosowano w wielu nowoczesnych budynkach. Znajduje się na przykład na elewacji instytutu naukowego La Trobe w Melbourne.
Stał się on również inspiracją dla projektantów National Aquatics Center Water Cube, czyli pływalni, którą wzniesiono specjalnie na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Heksagon jest też chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Hitem są na przykład półki na książki czy lustra o takim kształcie. Płyta Exa, swoim oryginalnym designem wpisuje się w najnowsze trendy we wzornictwie. Dodatkowo podkreśla to fakt, że występuje w dwóch niesłychanie uniwersalnych i nowoczesnych kolorach: taupe oraz folk.
Nazwa pierwszego z nich pochodzi od francuskiego słowa „taupe” oznaczającego kreta. Później słowo to określało kolor futra tego sympatycznego zwierzaka, a następnie dało wspólną nazwę całej gamie kolorów będących połączeniem szarości i beżu. Drugi z kolorów, folk, najkrócej można opisać jako zróżnicowaną tonalnie jasną szarość. Płyta Exa ma wymiar 56,3×43,2 cm i grubość 4,5 cm, może być wykorzystywana na tarasy, ale również na alejki i ogrodowe ścieżki. Jej oryginalny kształt, wyszukane odcienie kolorystyczne i gładka faktura, gwarantują doskonały efekt wizualny każdej aranżacji, w której pełni główną rolę.
Taras z płyt wielkoformatowych
Taras z kostki brukowej - wielki format
Niesztampowy design w połączeniu z szarością nie jest jedynym pomysłem na modny taras przy domu. Niezwykle popularne są również wielkie formaty, czyli płyty takie jak Magna lub Lamell. Posiadają one geometryczny, prostokątny kształt oraz minimalistyczny charakter, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi, a także bardziej klasycznymi aranżacjami. Magna to jedna z większych płyt betonowych dostępnych na rynku. Posiada wymiary: 100x75 cm i 50x75 cm. Wśród dostępnych kolorów znajduje się melanżowa szarość nerino.
Alternatywą może być płyta Lamell. Ma nieco mniejszy format: 60x40 cm i jest dostępna w gładkiej fakturze w dwóch odcieniach szarości – nerino i stalowym, natomiast w płukanej – w melanżowym kolorze ritmo_d. Porównując oba wielkoformatowe rozwiązania, należy zaznaczyć, że płyta Lamell, ze względu na grubość 4,5 cm, jest dedykowana nawierzchniom tarasowym, natomiast płyty Magna można zastosować również na podjazdach czy placach. Wynika to z dostępnych grubości 8 i 10 cm. Grubość 8 cm może być stosowana w ruchu samochodów do 3,5t; a 10 cm – w przypadku ruchu pojazdów powyżej 3,5t.
W ostatnich sezonach modne stały się płyty wielkoformatowe. Na tarasach ładnie wyglądają zestawienia z prostokątnych i kwadratowych elementów. Takiemu układowi dynamiki dodają efektowne "przecierki" na powierzchni.
Na zdjęciu: MultiComplex, faktura gładka, trzy kolory, grubość 6 cm, wymiary 60 × 40, 40 × 40, 20 × 40 cm. Cena 67,65 zł/m2, POLBRUK
Drewno i kamień naturalny
Chyba tylko na betonowych nawierzchniach tarasowych uda się połączyć wykończenie elementów w stylu kamienia naturalnego z ułożeniem w stylu drewnianych podłóg.
Na zdjęciu: płyty Linea, faktura trawertyn, technologia wet-cast, grubość 4 cm, wymiary: 50 × 25, 75 × 25 i 100 × 25 cm, cena 13,90-27,92 zł/szt., POLBRUK
Drewno ogrodowe
Z betonu można ułożyć też nawierzchnię żywcem przypominającą najtrwalszą z posadzek drewnianych - bruk. Dziś uznawany za szlachetny, kiedyś układany w stajniach i wozowniach z uwagi na wielką trwałość.
Na zdjęciu: drewno ogrodowe Altus, grubość 6 cm, wymiary 45 × 22,5 cm, 45 × 45 cm, i 90 × 22,5 cm, cena od 15,57 do 31,13 zł/szt., BRUK-BET
Taras z kostki brukowej - małe formaty
Zwolennikom bardziej tradycyjnych rozwiązań, którzy nie są przekonani do odważnego designu lub wielkiego formatu, do budowy nawierzchni tarasowej można polecić mniejsze elementy. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wykorzystanie kostek lub płyt o różnych wymiarach proponowanych w ramach jednej linii produktowej. Stwarza to możliwość realizacji interesujących układów geometrycznych oraz ułożenia swoistej mozaiki. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest kostka MultiComplex. Jest ona dostępna w trzech wymiarach: 60×40 cm, 40×40 cm i 20×40 cm oraz gładkiej fakturze. Do modnych szarości należy tu kolor nerino.
MuliComplex pozwala tworzyć nieoczywiste kombinacje z minimalistycznych w wyrazie komponentów. Podobnie dużą swobodę w aranżacji inspirujących wzorów daje płyta Oland. Występuje również w trzech wymiarach 14×28 cm, 14×42 cm oraz 14×56 cm i aż czterech odcieniach szarości: białym, nerino, stalowym i bazaltowym. Ważną cechą płyt Oland, o której warto wspomnieć jest to, że oprócz układania w sposób klasyczny (naprzemiennie), można ją też układać w jodełkę. Dzięki temu może odwzorowywać na tarasie parkiet.
Jak zatem wybrać najmodniejsze rozwiązanie w tym sezonie? Najlepiej zaufać własnemu zmysłowi estetycznemu, pamiętając o tym, że aranżacja tarasu i przestrzeni wokół domu zawsze powinna być spójna stylistycznie z bryłą budynku. Nawierzchnia w odcieniach szarości, wykonana z prefabrykatów betonowych na pewno doskonale się sprawdzi, ze względu na trwałość, funkcjonalność i uniwersalność kolorystyczną. Przy aranżacji tarasu olbrzymie znaczenie mają również dodatki i rośliny, często to właśnie one przesądzają o jego klimacie. Właściwie zaprojektowana tarasowa aranżacja będzie zapraszać domowników do odpoczynku i relaksu.
Do nowoczesnej architektury dostosowane są specjalne kolekcje płyt o minimalistycznej stylistyce. Wykończeniem przypominają szlachetne kamienie, ich kształt pozwala natomiast na układanie w nietypowych układach, np. jak parkiet.
Na zdjęciu: płyty brukowe Torenti, z elementami lśniących kruszyw, grubość 10 cm, wymiary 60 × 15 cm, 45 × 15 cm, cena od 127,52 zł/m2, SEMMERLOCK
W nowoczesnym wydaniu
W nowoczesnych aranżacjach tarasowych nawierzchni raczej unika się wielości wzorów czy kolorów, elementem dekoracyjnym może być za to delikatna faktura płyt.
Na zdjęciu: płyty Eleganza, delikatna w dotyku, a jednocześnie z nieregularną fakturą, gr. 4,5 cm, wym. 40 × 40 cm, 60 × 40 cm i 60 × 60 cm, cena od 105,35 zł/m2, DASAG
Wyjątkowe połączenie: polerowana powierzchnia i antypoślizgowość
Możliwości imitacyjne betonu są ogromne - płyty tarasowe przypominać mogą nie tylko naturalny granit, ale pozwalają połączyć cechy, które w naturze się nie zdarzają - wygląd polerowanej powierzchni i antypoślizgowość.
Na zdjęciu: płyty Boston, produkowane z kruszyw granitowych z Alp, grubość 4 cm, wymiary 40 × 40 cm, cena od 105,80 zł/m2, DASAG
Elementy o różnej wielkości
Projektowanie nawierzchni tarasu może przypominać układankę elementów o różnej wielkości, kolorze i fakturze.
Na zdjęciu: płyta tarasowa Malaga Pro, kolor platynowy i perłowy, gr, 3,5 cm, wym. 30 × 30 cm, cena od 53,51 zł/m2, JADAR
Klasyczne połączenie: drewno i naturalny kamień
Klasyczne materiały i szlachetne połączenie - drewno oraz naturalny kamień. Oba materiały dość kosztowne, a jeden wymagający konserwacji. W betonowej "wersji" pozbawione tych mankamentów.
Na zdjęciu: płyty Lira, o fakturze drewna, grubość 4 cm, wymiary 50 × 25, 75 × 25, 100 × 25 cm, cena 13,90-27,92 zł/ szt. Kostka Granito, gładka, grubość 6 cm, wymiary od 9/10× 16 cm do 21/20 × 16 cm, cena 52,89 zł/m2 (zależnie od koloru), POLBRUK
Szachownica
Gra w klasy, a może szachownica - płyty tarasowe można wykorzystać jako tworzywo do zbudowania przydomowego placu zabaw. Albo klasyczne przecież wzory wykorzystać czysto dekoracyjnie.
Na zdjęciu: płyta Megan Lux, wymiary: od 50 × 25 do 50 × 100 i od 60 × 30 do 60 × 100 cm, cena od 48,46 zł/m2, JADAR
Połączenie szarości i grafitu
Pastelowe szarości i mocniejsze grafity zadomowiły się już we wnętrzach, a teraz przenoszą się i na tarasy. W wersji takiej, jak w pomieszczeniach - delikatnej i gładkiej, niczym w skandynawskich wnętrzach pięknie łączącej się z drewnem ogrodowych mebli.
Na zdjęciu: płyty Promenada, o gładkiej fakturze, grubość 8 cm, wymiary 50 × 50, 60 × 30, 60 × 40, 60 × 60 cm, cena 148,50 zł/m2, DASAG
Efekt piaskowania
W płytach o jednolitej kolorystyce producenci często stosują specjalny zabieg - piaskowanie. Sprawia on, że użyte do produkcji ziarna naturalnego kruszywa zostają częściowo odsłonięte, a powierzchnia nabiera delikatnej szorstkości.
Na zdjęciu: płyty Indigo Prato, grubość 3,8 cm, wymiary 40 × 40 cm, 60 × 40 cm i 60 × 60 cm, cena od 96,70 zł/m2, DASAG
- Więcej o:
Nadbudowa domu - cz. 7: skuteczna wentylacja
Jak ochronić dom przed insektami?
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?
Najlepsze aplikacje - dach [WIRTUALNA POMOC]
Bambusowe deski tarasowe – hit sezonu
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Przygotuj swój taras na nowy sezon
Układanie płytek na schodach na tarasie i ganku - naprawa i renowacja