Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?

Artykuł sponsorowany

Termomodernizacja domu zwraca się po jakimś czasie – głównie przez zmniejszone koszty ogrzewania budynku. Jednak sam remont, docieplenie dachu i ścian zewnętrznych to jednorazowo duża kwota. Tutaj z pomocą przychodzą nam dofinansowania, dzięki którym możemy poprawić efektywność cieplną domu. Dotyczą one klasycznego docieplenia ścian, ale również mniej popularnych rozwiązań – jak termomodernizacja dachu. Wsparcie finansowe dotyczy także innych działań optymalizujących zużycie energii – jak wymiana pieca albo montaż instalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie przyjmuje różne formy. Czasem jest to dotacja z góry, a kiedy indziej zwrot wydanej kwoty. Niemniej warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i sprawdzić, która dotyczy planowanego przez nas sposobu termomodernizacji

Blachodachówka panelowa TIGRA
Blachodachówka panelowa TIGRA
Blachy Pruszyński

Korzyści dla wyremontowanego dachu

Przytulne i ciepłe poddasze to nie jedyna zaleta termomodernizacji dachu, choć tą najłatwiej zauważyć – razem z lepszą akustyką w tych pomieszczeniach. Komfort osiągniemy nie tylko zimą. Latem na odpowiednio zaizolowanym poddaszu będzie przyjemnie chłodno. Przystępna temperatura przełoży się na mniejsze wydatki energetyczne przy ogrzewaniu i chłodzeniu położonych najwyżej pokoi. Równocześnie energooszczędność pomaga zminimalizować wpływ na środowisko i podnosi wartość naszej własności.

Termomodernizacja dachu to również zapewnienie dachowi bezpieczeństwa. Źle docieplony dach jest narażony na zniszczenie – szczególnie w trakcie chłodniejszych miesięcy. W miejscach, z których ucieka ciepło, śnieg topnieje i zamienia się w tzw. lodowe zapory. Przez to opady nie mogą swobodnie spływać z dachu i woda przedostaje się pod pokrycie. Nieszczelność i niewłaściwa izolacja niszczą dach z zewnątrz i od środka. Przeprowadzając optymalizację cieplną oszczędzamy sobie nerwów i kosztów remontów. Termomodernizacja dachu pozwala cieszyć się przytulnym i ekologicznym domem. Tak naprawdę pora roku nie wpływa na przebieg prac termomodernizacyjnych, ale lepiej skończyć ją zanim nadejdą najchłodniejsze dni.

Blacha trapezowa TP26 SUPER
Blacha trapezowa TP26 SUPER
Blachy Pruszyński

Jakie programy oferują wsparcie finansowe?

Niestety najczęściej dofinansowanie do termomodernizacji dachu ma formę zwrotu poniesionych kosztów, po potwierdzeniu zakończenia prac. Od tej zasady odbiega program „Czyste Powietrze Plus”, w którym w zależności od potrzeby, otrzymujemy dotację zawczasu. Poza bezzwrotnym prefinansowaniem, otrzymać możemy niskoprocentową pożyczkę, ulgę podatkową lub pokrycie części kredytu. Najpopularniejszymi, ogólnopolskimi programami są Czyste Powietrze Plus, Stop smog, ulga oraz premia termomodernizacyjna. Ubiegać się o nie mogą właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań, którzy zamierzają przeprowadzić docieplenie budynku. Jeśli planujemy położyć na dachu panele fotowoltaiczne, możemy zwrócić się także do programów Mój Prąd i Agroenergia, a także lokalnych dopłat np. dotacji warszawskiej i EKO-KLIMATu (działającego w województwie kujawsko-pomorskim).

Natomiast kluczowym, niefinansowanym aspektem prac remontowych dachu jest wymiana starego pokrycia na nowe. Jeśli poprzednie pokrycie zawiera w sobie eternit, skorzystać możemy z Krajowego Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest, który polega na zwróceniu kosztów demontażu i likwidacji niebezpiecznego pokrycia. Jednak i tak za nowe pokrycie musimy zapłacić sami, dlatego warto wybrać takie, które przez długi czas będzie bezawaryjną ozdobą i ochroną naszego domu. Godnym polecenia są blachy trapezowe lub blachodachówki od uznanej na rynku firmy Blachy Pruszyński. Szeroki wybór w sferze estetycznej, gwarantowana jakość i trwałość pokrycia w niewygórowanej cenie to idealne rozwiązanie na taką okazję.

Blacha trapezowa antracyt
Blacha trapezowa antracyt
Blachy Pruszyński

Jak wygląda proces aplikacji o dotację do termomodernizacji?

Każdy program działa na trochę innych zasadach, szczególnie jeśli oddzielimy od siebie dotacje do termomodernizacji dachu i do instalacji fotowoltaiki. Na szczęście same procesy otrzymania wsparcia zazwyczaj pokrywają się ze sobą. Zaczynamy oczywiście od wysłania zgłoszenia – zwykle polega to na złożeniu specjalnego wniosku. Zwykle nie musimy spełnić żadnych wymagań do samego zgłoszenia, choć aby skorzystać z programu Czyste Powietrze Plus powinniśmy mieć już podpisaną umowę o pracę termomodernizacyjne – jest to gwarancja potrzebna do otrzymania sporego prefinansowania. Z kolei jeśli ubiegamy się o premię termomodernizacyjną, po zgłoszeniu powinniśmy przeprowadzić audyt energetyczny. Później następuje zawarcie umowy o dofinansowanie, a następnie sama termomodernizacja dachu w ramach zasad konkretnego programu. Na koniec musimy tylko dostarczyć dokumentację projektu i wydatków, a gdy wszystko się zgadza – dostajemy dofinansowanie.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Najprościej szukać informacji na oficjalnej stronie internetowej doradztwo-energetyczne.gov.pl, ale o wskazówki możemy poprosić także w innych miejscach. O programach Stop Smog i dotacja warszawska informacje mają urzędy gminy, a o Czystym Powietrzu Plus i EKO-KLIMACIE dowiemy się z WFOŚiGW. Z kolei ulgą termomodernizacyjną zajmuje się Krajowa Informacja Skarbowa, a premią – Bank Gospodarstwa Krajowego.

    Więcej o:

Skomentuj:

Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?