Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ubezpieczenie mieszkania z OC czy bez? Porównanie ofert

AZ

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania lub domu może zawierać również pakiet OC. Co obejmuje takie ubezpieczenie i w jakich sytuacjach dobrze jest je mieć?

Ubezpieczenie mieszkania z OC czy bez? Porównanie ofert
Ubezpieczenie mieszkania z OC czy bez? Porównanie ofert
Nationale Nederlanden

Mieszkanie lub dom możesz ubezpieczyć na kilka sposobów. W standardzie najczęściej otrzymasz ubezpieczenie murów, czyli stałych elementów konstrukcyjnych domu. Ubezpieczenie mieszkania lub domu w niektórych przypadkach może też obejmować wyposażenie i majątek ruchomy, a także ubezpieczenie OC.

Co to jest OC mieszkania i jak działa?

OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jednak w tym przypadku nie jest ono przypisane do osoby, a do ubezpieczanej nieruchomości. Taka ochrona ubezpieczeniowa ma zastosowanie w sytuacjach, gdy któryś z domowników niechcący wyrządzi szkodę innej osobie. Może to dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, a nawet zwierząt domowych.

Jak z pewnością wiesz, podstawowe ubezpieczenie domu lub mieszkania obejmuje wyłącznie szkody powstałe w mieszkaniu posiadacza polisy. Jednak często bywa tak, że uszkodzone zostaje również mieszkanie lub dom sąsiada. Jeśli twoja polisa nie zawiera OC, w takiej sytuacji twój ubezpieczyciel pokrywa wyłącznie koszty usunięcia szkody w twoim domu, a sąsiad musi zwrócić się o wypłatę odszkodowania od swojego ubezpieczyciela, ale na tym się nie kończy. Firma ubezpieczająca sąsiada wypłaci mu odszkodowanie, a następnie zwróci się do ciebie o zwrot tej kwoty.

Gdy masz dobrą polisę, która zawiera OC mieszkaniowe, nie ma znaczenia to, z czyjej winy powstała szkoda. Ubezpieczyciel pokryje koszty napraw w mieszkaniu twojego sąsiada lub weźmie na siebie regres wystosowany przez jego ubezpieczyciela. To wygodne rozwiązanie pozwoli ci spać spokojnie.

W jakich sytuacjach przydaje się OC w życiu prywatnym?

Musisz wiedzieć, że polisa OC, która jest częścią ubezpieczenia mieszkania, nie musi dotyczyć wyłącznie szkód wyrządzonych sąsiadowi. To ubezpieczenie może również chronić cię w różnych sytuacjach poza domem. Dzieci mogą niechcący zniszczyć elementy wyposażenia pokoju hotelowego lub zabawką zarysować samochód stojący na parkingu. Takich sytuacji w życiu zdarza się bardzo wiele. Nie musisz wtedy nadwyrężać domowego budżetu na pokrycie szkód.

Dodatkowo OC może działać na wypadek kradzieży poza domem. Kradzież torebki czy plecaka to duży kłopot – utrata kart płatniczych, dokumentów, telefonu i kluczy do mieszkania wiąże się z mnóstwem formalności, a często również problemów. Dzięki ochronie ubezpieczeniowej, jaką daje OC w ramach ubezpieczenia mieszkania np. w Nationale-Nederlanden, otrzymasz odszkodowanie, które pokryje straty materialne.

W pakietach dodatkowych ubezpieczenia nieruchomości możesz znaleźć również pomoc assistance. Jak to działa w praktyce? Gdy ktoś włamie się do twojego mieszkania, ubezpieczyciel pomoże zorganizować szybką pomoc w postaci wizyty ślusarza i osoby, która naprawi twoje drzwi. Pakiety assistance przy kompleksowym ubezpieczeniu domu są bardzo rozbudowane. Warto je mieć i z nich korzystać, bo realnie mogą ułatwić życie, szczególnie w trudnych sytuacjach.

Na pytanie postawione w tytule śmiało można odpowiedzieć: zdecydowanie bardziej opłacalne jest posiadanie ubezpieczenia mieszkania z OC. To niewielki wydatek w porównaniu do korzyści, jakie możesz w ten sposób uzyskać.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ubezpieczenie mieszkania z OC czy bez? Porównanie ofert