Jak wybrać odpowiedni wentylator do mieszkania i biura?
Początek lata to moment, kiedy oprócz euforii wynikającej z rosnących temperatur na zewnątrz, pojawia się także irytacja na zbyt wysoką temperaturę w środku niektórych pomieszczeń. Dokucza nam niska wilgotność, brak ruchu powietrza oraz ogólne poczucie brak dostępu do odpowiedniej ilości tlenu. Wszystkie te problemy rozwiązać może umiejętnie dobrany wentylatora, który może zapewnić zarówno w biurze, jak i w domu ożywczy powiew powietrza.
Rodzaje wentylatorów stojących
- Wydajność wentylatora - jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia
- Funkcje wentylatora stojącego, na które warto zwrócić uwagę
- Jaki wentylator strojący wybrać - podsumowanie
Rodzaje wentylatorów stojących
Wentylatory stojące to bardzo zróżnicowana grupa urządzeń. W zależności od potrzeb, możliwości finansowych i oczekiwań w stosunku do funkcjonalności danego wentylatora, każdy z nas może zdecydować się na nieco inne urządzenie. Do wyboru są:
- wentylator klasyczny - z okrągłą tarczą, która ukrywa kręcące się duże śmigło. Taki wentylator kosztuje nawet mniej niż 100 zł. Wykonany jest przede wszystkim z plastiku, choć spotkać można także droższe wersje, których elementy wykonane są z metalu. Wydajność tego typu wentylatora zależy w dużej mierze od wielkości skrzydła i mocy silnika.
- wentylator kolumnowy - o wysokości powyżej 0,5 metra; nie posiada on jednego dużego śmigła, zamiast tego wewnątrz obudowy ukrytych jest więcej mniejszych śmigieł; efekt jest podobny lub lepszy niż w przypadku tradycyjnego wentylatora, ponadto urządzenie to jest znacznie bardziej estetyczne; świetnie sprawdza się w nowocześnie urządzonych biurach, spokojnie można go także wykorzystać jako element aranżacji domowej przestrzeni.
- wentylator bezopłatkowy - nie ma śmigła w żadnej formie, zamiast tego wyposażony jest w obręcz, z której z dużą prędkością wypuszczane jest powietrze; to rozwiązanie bardzo efektywne, a jednocześnie cichsze od pozostałych; jego dodatkową zaletą jest ciekawe wzornictwo.
- wentylator biurkowy - to odmiana klasycznego wentylatora, tyle tylko że w mniejszej wersji; jest on mniej wydajny od dużych modeli, ale jednocześnie bardziej poręczny; jego wadą jest ograniczone działanie i dość proste wzornictwo.
Wydajność wentylatora - jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia
Wydajność wentylatora i to, czy spełnia on odpowiednio swoją funkcję zależy w dużej mierze od tego, czy jego moc jest odpowiednio dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym ma on pracować. W zależności od modelu urządzenia mają różną moc:
- modele biurkowe to urządzenia o mocy 20 - 40 W,
- tradycyjne modele stojące – od 40 do 60 W, choć zdarzają się również modele do 150 W
- modele kolumnowe mają około 40 W
Oczywiście nie bez znaczenie jest także możliwość regulacji kierunku nawiewu oraz jego siły, natomiast to od mocy urządzenia w dużej mierze zależy jego wydajność. Wysoka moc oznacza także dłuższą możliwość ciągłej pracy. Trzeba się jednak liczyć także z tym, że im większa moc, tym większy hałas wentylatora. W większości pomieszczeń z pewnością sprawdzą się wentylatory o mocy do 60 W, natomiast jeśli szukasz urządzenia do obsługi open space w biurze, sali konferencyjnej lub innych tego typu dużych pomieszczeń, postaw na wentylatory pokojowe o mocy 150W. Mogą one skutecznie ochłodzić nawet 80 m2 powierzchni.
Funkcje wentylatora stojącego, na które warto zwrócić uwagę
Moc wentylatora to nie jedyne kryterium, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu urządzenia. Nowoczesne sprzęty wyposażone są bowiem w szereg ciekawych funkcji, które mogą wzmocnić skuteczność pracy wentylatora. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest np. pilot do wentylatora, który pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem. Wyświetlacz LCD pozwala z kolei na kontrolę temperatury w pomieszczeniu oraz ułatwia wprowadzanie nowych ustawień. Bardzo przydatny w wentylatorach domowych jest przydatny tryb nocny, który sprawia, że urządzenie pracuje ciszej dzięki zmniejszonej sile nawiewu. Wielu użytkowników chwali sobie także funkcję nawilżania. Wyposażone w nią wentylatory rozprowadzają w pomieszczeniu delikatną mgiełkę, która poprawia poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jonizator z kolei nasyca powietrze jonami ujemnymi, co poprawia jego jakość. Wiatrak elektryczny może także rozpylać przyjemne zapachy, jeśli zostanie wyposażony w zbiornik do aromaterapii.
Jaki wentylator strojący wybrać - podsumowanie
Wybierając wentylator przede wszystkim należy określić, do jakiego pomieszczenia ma on zostać wstawiony. Innego wentylatora potrzeba do biura, innego do sypialni, jeszcze innego do łazienki. Im lepiej dobierzesz wentylator pod kątem swoich potrzeb, tym bardziej będziesz zadowolony z jego zakupu.
- Do biura najlepiej kupić niewielki, ale wydajny wentylator, chyba że mowa o biurach typu open space, gdzie potrzebne są urządzenia o dużej mocy. W większości biur sprawdzi się jednak zwykły wentylator biurkowy o dużej mocy.
- Do domu można kupić większy wentylator. Kluczowym kryterium powinien być poziom generowanego hałasu. Urządzenie nie może nam przecież przeszkadzać w odpoczynku. Dobrze, aby urządzenie miało tryb nocny, można rozważyć także zakup modelu z aromaterapią.
- Do sypialni koniecznie trzeba kupić wentylator z możliwością regulacji prędkości pracy oraz z możliwością zaprogramowania czasu pracy.
- Do łazienki świetnym wyborem będzie urządzenie z funkcją jonizacji i aromaterapii.
- Więcej o:
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej
Tradycyjne ozdoby świąteczne z manufaktury w Bolesławcu
Świąteczna kolekcja od Bloomingville