Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiszący ogródek. Niezwykła dekoracja ogrodowa z ramy obrazu

Pressland, Katarzyna Jodłowska

Wiszący ogród to nietuzinkowa ozdoba ogrodowa, którą możecie wykonać w jedno popołudnie. Sprawdzi się zarówno na balkonie jak i na tarasie.

Wiszący ogród
Wiszący ogród
Fot. Boasch

Wiszący ogródek- dekoracja ogrodowa z ramy okiennej

Przy wszelkim majsterkowaniu najważniejsze jest przygotowanie wszystkich potrzebnych rzeczy. Nie ma nic bardziej frustrującego niż moment w którym okazuje się, że czegoś nam brakuje i nie możemy dokończyć zaczętej pracy.

Potrzebne narzędzia i materiały:

 • piła
 • wiertarka
 • wkrętarka
 • sekator
 • zszywacz
 • wiertło do drewna 3 mm
 • wiertło 7 mm, do wiercenia w materiale, z jakiego wykonana jest ściana
 • stare okno lub dekoracyjna rama okienna
 • 2 listwy drewniane, 120 x 3 x 1,9 cm
 • sklejka topolowa, 80 x 40 cm x 0,3 cm
 • arkusze forniru, 40 x 50 cm
 • 2 łączniki płaskie
 • 4 kątowniki metalowe, 25 x 25 x 17 mm
 • 6 wkrętów do drewna, 3,5 x 30 mm
 • 20 wkrętów do drewna, 3 x 14 mm
 • 2 haki gwintowane, 7 x 120 mm oraz odpowiednie kołki rozporowe do montażu na ścianie
 • siatka druciana, 100 x 50 cm, dopasowana do wymiarów danego okna
 • zaciski śrubowe
 • calówka
 • ołówek
 • rękawice ogrodowe
 • okulary ochronne
 • drewniany szpikulec
 • ziemia do kwiatów
 • różne gatunki sukulentów: np. rozchodnik, rojnik
 • klej do drewna
 • Wiszący ogródek - wykonanie stelażu

Wiszący ogródek - wykonanie stelażu

Mierzenie listew
Mierzenie listew
Fot. Bosch
 1. Do wykonania wiszącego ogródka potrzebny jest stelaż, który zostanie później przykręcony z tyłu okna i który będzie pełnić funkcję podłoża dla roślin. Stelaż składa się z kwadratowego obramowania i dwóch skrzyżowanych ze sobą listew wewnątrz. W sumie potrzebnych będzie sześć drewnianych listew. Długość listew zależy od wymiarów okna. Nasze okno ma wymiary 30 x 60 cm.
 2. W pierwszym kroku należy ustalić długość listew potrzebnych do wykonania stelażu. Aby w końcowym rezultacie stelaż nie wystawał spod okna, podczas pomiarów calówkę należy zawsze przykładać pośrodku listew okiennych.  Do wykonania zewnętrznego obramowania stelażu potrzebne są w sumie cztery listwy. Dwie listwy odpowiadające zewnętrznym wymiarom pionowym okna (do punktu, w którym rozpoczyna się łuk) oraz dwie listwy o długości odpowiadającej wewnętrznym wymiarom pomiędzy dwiema wcześniej wymienionymi pionowymi listwami. Znajdujące się wewnątrz dwie listwy skrzyżowane należy wykonać z listwy poziomej o takiej samej długości jak listwy poziome wymienione wyżej, oraz z listwy pionowej o długości odpowiadającej długości wewnętrznej okna, mierzonej od najniższej listwy poziomej obramowania do najwyższego punktu znajdującego się na łuku okna.


Wiszące ogrody w wersji mini

Wiszący ogródek - przycinanie listew

Przycinanie listew
Przycinanie listew
Fot. Bosch

Za pomocą ołówka zaznacz zmierzone długości na dwóch listwach drewnianych, a następnie przytnij je do wskazanego wymiaru, używając piły. Ważne jest, aby podczas cięcia listwy drewniane były dobrze zamocowane do ławy roboczej za pomocą zacisków śrubowych.

Zrób to sam: wiszący kwietnik

Wiszący ogródek - skręcanie stelaża

Skręcanie stelaża
Skręcanie stelaża
Fot. Bosch
 1. W następnym kroku należy skręcić stelaż. W tym celu złóż ze sobą wszystkie przycięte listwy (z wyjątkiem wewnętrznej listwy pionowej) tak, aby utworzyły stelaż. Następnie zaznacz trzy otwory pośrodku każdej z dwóch listew pionowych obramowania: jeden w połowie listwy i dwa kolejne po prawej i lewej stronie środkowego otworu, na wysokości znajdujących się po przeciwnej stronie listew poziomych.
 2. Użyj akumulatorowej wkrętarki oraz wiertła do drewna 3 mm i wywierć otwory w każdym z sześciu zaznaczonych punktów. Następnie skręć ze sobą elementy stelażu, umieszczając wkręty w wywierconych uprzednio otworach.
 3. Ostatnią czynnością przy wykonaniu stelażu jest zamocowanie wewnętrznej listwy pionowej. W tym celu umieść listwę pionową pośrodku obramowania. Listwa ta będzie zamocowana za pomocą wpustów, dlatego należy zaznaczyć ich pozycję na dwóch górnych listwach poziomych. W tym celu zaznacz szerokość listwy pionowej pośrodku dwóch górnych listew.
 4. Głębokość wpustów jest równa szerokości listwy pionowej – w naszym przypadku 1,5 cm. Następnie powtórz czynność zaznaczania wymiarów wpustów na dwóch górnych listwach poziomych.
 5. Za pomocą wyrzynarki wytnij wpusty zgodnie z zaznaczeniami. Następnie zamocuj listwę pionową we wpustach. Wskazówka: Aby listwa pionowa lepiej się trzymała, możesz nałożyć we wpustach odrobinę kleju do drewna.


Wiszący ogródek - tworzenie tylnej ścianki

Tylna ścianka
Tylna ścianka
Fot. Bosch
 1. Teraz przyłóż stelaż do tylnej strony ramy okiennej. Umieść arkusz forniru na ramie okiennej, po zewnętrznej stronie stelażu tak, aby tworzył łuk przechodzący przez najwyższy punkt stelażu i zamocuj go po obu stronach za pomocą zacisków śrubowych. Teraz będziesz mógł ustalić i zaznaczyć wymaganą szerokość i długość forniru. Aby można było zamocować zszywaczem fornir do stelażu, musi on wystawać na długość jednego centymetra po każdej stronie. Szerokość arkusza forniru zależy od głębokości stelażu, wymiary te muszą być do siebie dopasowane.
 2. Przytnij arkusz forniru do odpowiedniej długości.
 3. Następnie zamocuj go do stelażu za pomocą zszywacza. Aby uniknąć nierówności, najpierw zamocuj arkusz po lewej stronie stelażu, następnie na górze, a potem po przeciwnej stronie.
 4. Teraz należy zamocować do stelażu tylną ściankę. W tym celu ułóż stelaż na sklejce topolowej, zaznacz na niej wymiary stelażu i przytnij sklejkę za pomocą wyrzynarki oraz zamocuj ją do stelażu za pomocą zszywacza.
  DIY: wiszący kwietnik ze sznurka - modny i stylowy

Wiszący ogródek - podłoże dla sukulentów

Wiszący ogródek - podłoże dla sukulentów

Podłoże dla sukulentów
Podłoże dla sukulentów
Fot. Bosch
 1. Umieść siatkę drucianą z tyłu okna. Aby siatka nie przemieszczała się podczas przycinania, możesz dodatkowo obciążyć ją stelażem. Przytnij siatkę drucianą do wymiaru okna za pomocą sekatora. Następnie odłóż stelaż na bok i zamocuj siatkę do tylnej strony okna, używając zszywacza.
 2. Aby można było później zamocować stelaż do tylnej strony okna, umieść w pozycji pionowej cztery kątowniki metalowe we wszystkich narożnikach okna i przykręć każdy z nich dwoma wkrętami (3 x 14 mm), używając wkrętarki.
 3. Już prawie gotowe! Przyłóż teraz stelaż do tylnej strony okna i przykręć go do metalowych kątowników. Jeżeli chcesz później powiesić ogródek na ścianie, do tylnej ścianki stelażu zamocuj dwa łączniki płaskie, używając do tego celu wkrętarki  i czterech wkrętów do drewna (3 x 14 mm). Jeden łącznik płaski przykręć pośrodku najwyższego punktu łuku, a drugi pośrodku dolnej listwy poziomej.
 4. Teraz możesz od góry wypełnić okno ziemią do kwiatów. Trzonek łyżki dobrze nadaje się do przeciśnięcia ziemi przez oka siatki drucianej. Przed zasadzeniem sukulentów należy delikatnie odsłonić ich korzenie. Następnie za pomocą drewnianego szpikulca przeprowadź korzenie przez oka siatki drucianej. Ważne: Aby rośliny pozostały na swoim miejscu po zawieszeniu ogródka na ścianie, okno należy zostawić w pozycji poziomej przez około dwa tygodnie, aby rośliny dobrze się zakorzeniły.
 5. W celu zamocowania ogródka na ścianie, wywierć w niej dwa otwory za pomocą wiertarki udarowej i wiertła 7 mm do materiału, z którego jest wykonana ściana. Następnie włóż kołki rozporowe w otwory, wkręć w nie haki gwintowane (7 x 120 mm) i zawieś ogródek na łącznikach płaskich.

Skomentuj:

Wiszący ogródek. Niezwykła dekoracja ogrodowa z ramy obrazu