Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Design dziś: duńskie Norm

Agata Ziółkiewicz

Norm to kontynuatorzy najlepszych tradycji skandynawskiego designu.

Skandynawskie wzornictwo od lat cieszy się uznaniem i dobrą marką. I słusznie. A ostatnie lata pokazują, że nie jest to wyłącznie zasługa klasyków designu, ale i młodych projektantów, którzy rozpoczęli swoją pracę całkiem niedawno. Jedną z takich firm jest Norm. To firma duńska, rodem z Kopenhagi. Powstała w 2008 roku i już zdołała wyrobić sobie dobre imię. Założyli ją Kasper Ronn i Jonas Bjerre-Poulsen jako multidyscyplinarne studio projektowe, zajmujące się projektowaniem wnętrz oraz wzornictwem przemysłowym. W praktyce oznacza to tworzenie przestrzeni zarówno mieszkalnych, jak biurowych, projektowanie mebli, lamp, wyposażenia wnętrz. Obaj założyciele Norm ukończyli Royal Danish Academy of Fine Arts. Kasper skupił się na projektowaniu mebli, Jonas interesował się biznesem, ale ukończył także studia filozoficzne w Rzymie. Obaj pracowali dla firm projektowych i architektonicznych, aż w końcu poczuci się gotowi by założyć własną firmę. Od 2010 roku Norm mieści się w centrum Kopenhagi.

Norm to spójna wizja, klarowność linii, spokój, harmonia, powściągliwość. Ich projekty cechuje minimalizm i funkcjonalizm. To design, który ma za zadanie uchwycić życie i zarazem być inspiracją. Piękny, czysty i użyteczny. Nie ma tu ani wybujałego ego projektanta, które przesłania przekaz, ani mnogości wzorów  czy faktur. Jest swego rodzaju ascetyzm przedmiotów i wnętrz. Czyli mówiąc prościej, a równie prawdziwie: mamy tu do czynienia z najlepszymi cechami skandynawskiego wzornictwa w nowoczesnej, a zarazem ponadczasowej formie. Takie zadanie bowiem nałożyli na siebie projektanci Norm. Liczy się prostota, funkcjonalność, dobre materiały. Projektują meble - stoły, stołki, lampy, naczynia, a także biżuterię. Ich projekty cechują miękkie linie, zaokrąglone kanty. Wykorzystują materiały takie jak drewno, szkło, filc, kamień, beton. Rozpoznawalne są ich projekty lamp:lampa Milk czy lampa Low Fat. Białe, mleczne szkło daje miękkie światło, które nie skupia na sobie uwagi, ale podkreśla urodę innych przedmiotów, tworzy nastrój.

Projektowane przez nich naczynia - misy, karafki na wino i wodę, kubki, dzbanek na herbatę, pojemniki na przyprawy - zachwycają swoją normalnością. Są zwyczajne, a jednocześnie nie byle jakie. Są proste i dzięki temu mają szansę być ponadczasowe. Projektanci poszukują geometrycznej czystości, łączą w swoich pracach elementy żeńskie i męskie, obsesyjnie zwracają uwagę na szczegóły i wykończenie każdego przedmiotu. Może taka właśnie jest droga do sukcesu? Norm współpracuje z takimi firmami jak &Tradition ( skandynawski kolektyw zbierający w jednym miejscu dobry współczesny design tego regionu) dla których powstają projekty meblowe, ale także aranżacje przestrzeni targowych, czy Menu dla których projektują szklane przedmioty codziennego użytku.

Interesującym przedsięwzięciem są także projekty biżuterii (pierścionki, bransolety, zawieszki) wykonane we współpracy z Marie von Lotzbeck. Także tu widać ich sympatię do wzorów prostych, a zarazem interesujących. Pozostaje tylko z niecierpliwością oczekiwać kolejnych projektów Norm z pełną świadomością, że nie zawiodą oni żadnego wielbiciela szlachetnego minimalizmu i doskonałego skandynawskiego designu.

Design dziś: fińska Company
Design dziś: Form Us With Love
Design dziś: Harri Koskinen

Skomentuj:

Design dziś: duńskie Norm