Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kawalerka dobrze urządzona

Jolanta Nowak

Jest sypialnią, pokojem gościnnym, jadalnią i miejscem pracy. Przy aranżacji małych powierzchni trzeba się nakombinować

Musimy wykorzystać każdy wolny kąt, a jednocześnie nie zagracić wnętrza. Jak to zrobić? - zastanawiają się forumowicze, którzy na 29 m kw. muszą pomieścić się we trójkę.

Burzymy ściany albo przenosimy kuchnię

Pomysłowość Polaków nie zna granic. - Jeśli masz możliwość pozbycia się choć kawałka ściany między kuchnią i pokojem, to byłoby dobrze. Masz otwartą przestrzeń. Na fragmencie pozostawionej ściany wieszasz TV, na wprost stawiasz rozkładaną sofę, jakiś mały stolik, fajne pufy. We wnęce robisz kącik dla dziecka. Możesz oddzielić kąt rozkładanym parawanem - radzi kraajanka na forum o kawalerkach. - Zawsze możesz przenieść kuchnię do wnęki pokoju (przy czym będziesz mogła mieć tylko kuchenkę elektryczną), za to w kuchni zrobić pokój dziecku. Wtedy nie będziesz musiała przestawiać ścian - pisze forumowiczka.

Malujemy na oliwkowo

Kolejnym krokiem jest wybór kolorów. Beż, oliwka, zieleń - to idealne barwy dla małych przestrzeni. - I nie ma znaczenia, czy kawalerka jest od strony północnej, czy południowej - mówi ekspert marki Jedynka. Pastele odbijają światło, co w kawalerce ma szczególne znaczenie. Nie oznacza to całkowitej eliminacji mocniejszych kolorów. Można je zastosować, jeśli mieszkanie jest dobrze nasłonecznione lub gdy ma ponad 3,5 m wysokości i możliwa jest budowa antresoli. Przykładowo można pomalować mocniejszym kolorem dwie prostopadłe do siebie ściany, a na dwie pozostałe położyć pastelowe. - Jeśli chcemy je podnieść, ten efekt uzyskamy, malując jedną ścianę w pionowe pasy. Z wejścia dadzą na pewno ciekawy efekt w połączeniu ze znikomą ilością mebli. Sprawdzają się w pokoju wypoczynkowym - podpowiada Urszula Klimkowska, projektantka wnętrz. Lepiej jednak unikać krzykliwych zestawień na dwóch sąsiadujących ścianach i zrezygnować z kładzenia tapety w drobne wzorki w całym pokoju. - Ale ciekawie może wyglądać jasny pokój z szaloną, kwiecistą kanapą na środku - uważa Ewa Otceten z Akademii Wolnego Czasu.

Wieszamy lekkie zasłonki

Aby zadbać o dopływ światła, ważna jest oszczędna dekoracja okna. Muślinowe zasłony i ograniczona liczba kwiatów na parapecie nie przesłonią dostępu słońca i dadzą mieszkaniu dodatkową przestrzeń tego, co za oknem. Do małego wnętrza trzeba też dobrać proste w formie meble. Raczej nie sprawdzą się meblościanki, warto natomiast wykorzystać meble modułowe. Pamiętajmy też, że niewielkie pomieszczenia optycznie powiększają lustra.    Więcej o:

Skomentuj:

Kawalerka dobrze urządzona