Spójny design w bibliotekach

Wiktoria Głodowska

Czy bezpłatny system oznakowań "ożywi" biblioteki?

kierunek: biblioteka, identyfikacja, biblioteki, oznaczenia
kierunek: bibliotek
mat. prasowe

Uwielbiam czytać książki! Przyznaję - nie kupuję ich często. Książki są drogie a w moim małym mieszkaniu po prostu nie ma na nie miejsca. Na szczęście niedaleko mojego bloku jest osiedlowa biblioteka.

Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził bibliotekę publiczną wie, jak trudno w niej znaleźć konkretną książkę. Każda biblioteka ma własny system oznaczeń, który wcale nie ułatwia zadania. W jednej placówce naklejka z zamkiem oznacza powieść historyczną w innej, ten sam znaczek informuje nas o tym, że sięgamy po książkę przygodową. Gdzie tu logika?!

Na szczęście jest szansa, że wszystko się zmieni i polskie biblioteki zyskają jednakowe oznakowania.  Krakowskie studio projektowe Motor Studio stworzyło identyfikację wizualną dla bibliotek, zgodną z najnowszymi trendami. Jest ona efektem projektu "kierunek: biblioteka" prowadzonego przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

 

kierunek: biblioteka, biblioteka, design, oznaczeniamat. prasowe

System oznaczeń zaproponowany bibliotekom jest prosty i czytelny. Przyciąga uwagę energetycznymi kolorami i graficznymi wzorami. W pakiecie można znaleźć logo, czcionki, kierunkowskazy, szablony dokumentów, tablice informacyjne, plakaty a nawet naklejki i gadżety. Dodatkowo dostępny jest też szablon strony internetowej.

Czy nawet najmniejsze biblioteki stać będzie na wprowadzenie takiego systemu? Tak! Ze wszystkich projektów można korzystać bezpłatnie, wystarczy ściągnąć je z oficjalnej strony internetowej Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Twórcy wzięli też pod uwagę niewielkie możliwości finansowe bibliotek. Zmiana systemu oznaczeń nie będzie droga. Dodatkowo opracowano "Przewodnik po systemie oznakowania", w którym można znaleźć praktyczne wskazówki i porady.

 

kierunek: biblioteka, design, bibliotekamat. prasowe

Nowy system oznakowań naprawdę robi wrażenie. Logo jest proste i kolorowe a czcionki zaskakują nowoczesnością i przejrzystością. Ciekawym pomysłem są wlepki i szablony, które pomogą rozreklamować bibliotekę. Krakowskie studio projektowe "Motor Studio" pomyślało również o sposobach na utrwalenie pozytywnego wizerunku biblioteki wśród mieszkańców. Torby bawełniane, zakładki i przypinki  to miłe drobiazgi, które można rozdawać czytelnikom lub sprzedawać po niewielkich cenach.

Czy w bibliotekach jest miejsce na design? Zdecydowanie tak! Mam nadzieję, że moja osiedlowa wypożyczalnia, już niedługo zyska nową i czytelną identyfikację.

ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

Spójny design w bibliotekach