Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza - Trendy 2009

Monika Grabowska

Co nas czeka w najbliższym sezonie w designie? Czy możemy być czymś zaskoczeni? Co będziemy mogli zakupić do naszych domów i wnętrz mieszkań? Skąd się biorą trendy?

O tym co będzie modne, możemy się przekonać na targach w Mediolanie czy Londynie. We wnętrzach, podobnie jak w modzie, nie ma jednego obowiązującego stylu, ale są trendy, które się powtarzają u wielu projektantów.

Co decyduje o tym co będzie modne? To nie kwestia przypadku, że w sklepach z ubraniami w jednym sezonie znajdujemy rzeczy w kolorze śliwkowym, musztardowym, czy amarantowym. Jak to się dzieje, że te moce, charakterystyczne kolory pojawiają się w tym samym czasie w każdym sklepie? Grupa trendhunterów wyłapuje pojawiające się trendy w modzie, wzornictwie, muzyce. Dotyczy to również modnych kolorów. To trendhunterzy decydują co kupimy w nadchodzących latach. Kilka tysięcy osób pracuje nad tym przez okrągły rok. Np. trendhunterzy kolorów spotykają się 2 razy w roku, dzielą się z innymi swoimi ciekawymi obserwacjami z kilku miesięcy i decydują, które kolory będą w modzie. To jest ważne dla producentów - mogą produkować kolorowe tekstylia i mają pewność, że znajdą na swoje towary nabywców. Kolory, które były popularne w modzie, często pojawiają się po kilku miesiącach w modnych wnętrzach .

Trendy 2008 - to już było

Część z tego, co nas zachwyciło w minionym roku, nadal będzie modne. O niektórych tendencjach zapomnimy. Nie ma sztywnych reguł. Od nas zależy, co nam się nadal podoba a na co nie możemy już patrzeć, czym jesteśmy znudzeni.

To było modne w 2008 roku:

 • Motywy roślinne i drobne kwietne wzory i duże, przeskalowane rysunki.
 • Naklejki i szablony na ścianę.
 • Szarości, biel i czerń we wnętrzach.
 • Moda na lofty .
 • Motywy graficzne, duże wzory, linearne rysunki.
 • Filc.

Trendy 2009

 • Animal Planet. Modne będą motywy zwierzęce: cętki, skóra żyrafy, krokodyla, zebry, pantery a nawet skóry z krowy. Czy ten motyw będzie tak popularne jak motywy roślinne, pod urokiem których byliśmy od kilku sezonów?
 • Faktura. Modne są tkaniny o wyrazistej fakturze, grubym splocie. Również nadal modne będą tapety o wzorach podkreślonych welurową powierzchnią, ?mięte?, ozdobione wypukłymi ozdobami i kryształkami.
 • Powrót do natury. Powrót do natury nadal trwa. Naturalne materiały, drewno, kamień, wiklina nadal będą gościły w modnych wnętrzach. Dla wielu osób naturalne materiały najwyższej jakości i doskonałe rzemiosło, są wyznacznikiem luksusu. Można też w mniej dosłowny sposób inspirować się pięknem natury.
 • Ekologia. ?Garbage architecture? to architektura, ale również meble , które powstały ze śmieci. Na zdjęciu stół z odpadów drzewnych.
 • Krągłości. W kuchni coraz częściej pojawiają się meble o zaokrąglonych frontach. Wyspy mają płynne linie. Do tego trendu dostosowują się producenci AGD. 
 • Vintage. Modna będzie stylistyka lat 50.
 • Oryginalność. Nowatorskie pomysły są w cenie. Zarówno w wyglądzie, jak i w funkcjonalności. Pralka czy lodówka nie tylko biała czy srebrna, ale też kolorowa, ozdobiona wzorami, płytki łazienkowe ozdobione kryształkami, tapety 3D z wystającymi elementami a wanna wykonana ze szkła i skóry. Lodówka może być połączona z Internetem, kuchenka zapamiętuje nasze przepisy i ?pamięta? czas pieczenia i gotowania danej potrawy.

Okno nad zlewem kuchennym

Niebieski i biel. Świeżość we wnętrzu

Nowoczesne drewniane schody

Nie tylko dla fanów marki Alessi

Skomentuj:

Wnętrza - Trendy 2009