Made in England

Agata Ziółkiewicz

Ceramika i lampy Kathleen Hills.

Podwójna butelka na mleko Milkii, kwadratowe podstawki do jajek, lampy w gronach - to tylko wybrane projekty Brytyjki Kathleen Hills. Raz zobaczone zapadają w pamięć. Bo są zwykłe i niezwykłe zarazem.

Projektantka od zawsze interesowała się tradycjami angielskiego domu i tym jak podaje się posiłki, jak wygląda stół. Źródła inspiracji są bardzo osobiste. Ale nie musi szukać daleko - czerpie z przedmiotów, które ją otaczają, przygląda się uważnie zwykłym codziennym rzeczom i udoskonala bądź upiększa je.
Tak jest z prozaicznym wałkiem do ciasta.
Ten jej autorstwa zostawia ślad, informację: 'made in England'.

Zwykłe, białe porcelanowe filiżanki, kubki, talerze, podstawki do jajek, a nawet miski dla psa czy kota zyskują ozdobny ornament. Wykorzystuje zarówno wzory współczesne jak i vintage. Wycina je i aranżuje w wybrany przez siebie sposób.

Poza ceramiką Kathleen projektuje lampy.
Czarne lub białe małe klosze zbiera razem i łączy w grona po cztery, osiem, dwanaście i szesnaście sztuk. Choć pojedynczo też można je zawiesić.
Albo używa staroświeckich nieco, ale pięknych szklanych kloszy i umieszcza je na zwykłym białym kablu lub białej postawie.
Lub też wkłada żarówkę do szklanej misy pełnej szpilek - i oto mamy nieco awangardową, ale cały czas użyteczną lampkę na stół lub biurko.

Coś musi w tym być, bo jej twórczość i kreatywność docenił najpierw Craft Council, który bardzo promował jej działania, a następnie aktorka Cate Blanchett, która zamówiła u niej projekt oświetlenia swojej kuchni.

A Kathleen Hills zaczęła swoją zawodową karierę całkiem niedawno.
W 2002 roku ukończyła edukację. Studiowała w kuźni talentów - Central St. Martins College of Art and Design oraz Royal College of Art.

Jej projekty to nowoczesne retro.
Są proste, eleganckie, kobiece i oryginalne.

 

Agata Ziółkiewicz

 

zobacz także:

Dziobki i zły bóbr
Drugie życie porcelany
Cnota prostoty

Skomentuj:

Made in England