Design dziś: Pinch

Agata Ziółkiewicz

Nowoczesny i stylowy design z Wysp Brytyjskich.

Projektują wnętrza oraz elementy wyposażenia wnętrz: szafy, sofy, fotele, oświetlenie.
Zajmują się też brandingiem i grafiką.

Russel Pinch i Oona Bannon są właścicielami londyńskiej firmy Pinch. W życiu zawodowym dzielą obowiązki wynikające z prowadzenia przedsiębiorstwa, a w życiu prywatnym są małżeństwem.
Russel projektuje, Oona dołączyła w 2006 roku i zarządza firmą. Choć ma także udział w procesie twórczym - wraz z Russelem opracowuje projekty, decyduje o zastawach kolorystycznych mebli, wybiera tkaniny.

Firma została stworzona przez Russella Pincha w 2004 roku.
Wcześniej projektant przez lata pracował dla Terence'a Conrana, zaczynając jako jego asystent zaraz po ukończeniu Ravensbourne College of Design.
Później, w 2000 roku Pinch był współtwórcą multidyscyplinarnej agencji The Nest, a już za chwilę miał się zdecydować na samodzielną pracę i budowanie własnej marki.

Jego młoda firma zaistniała na wrześniowych londyńskich targach 100% Design od razu zdobywając nagrodę dla debiutanta na rynku wnętrz - Blueprint 100% Design Best Newcomer 2004 Award. To był znakomity początek.
Zaczęło się od współpracy z wiodącymi producentami mebli, lista klientów rosła.

Aż w końcu Pinch zdecydowała się wypuścić całkowicie autorską kolekcję mebli - Armoire.
Była to pierwsza seria, którą zaprojektowali, wyprodukowali i dystrybuowali sami.
Armoire to szafy Frey, Marlow i Alba.
Jak wszystkie ich projekty, także te późniejsze, łączą one w sobie prostotę, piękną linię i wysoką jakość produktu.

Oprócz różnego rodzaju szaf Pinch proponuje także kredensy, stoły i biurka, fotele oraz tkaniny obiciowe, zestawy regałów oraz oświetlenie.

Celem firmy jest świetny design o znakomitej jakości, który będzie jednocześnie elegancki, prosty i co najważniejsze dostępny, tak by mógł na co dzień towarzyszyć prawdziwym ludziom. Brzmi znajomo? Tak, podobne założenia mieli Ray i Charles Eames, choć niezupełnie udało się im to zrealizować.
Ale wpływ dokonań Eamesów widać też w niektórych projektach Russella Pincha, na przykład gdy spojrzymy na modernistyczne regały Vigo.

Z kolei projekty oświetlenia - lampy wiszące Anders i Beata - noszą ich autorski odcisk palca. Są delikatne, o stonowanych naturalnych barwach. Oryginalne zarówno formą jak i materiałem. Lampa Anders przypomina nieco ul, lampa Beata została zainspirowana modą haute couture.

Styl Pinch jest wyrazisty, ale dyskretny. Projektanci nie chcą by ich projekty dominowały we wnętrzu czy narzucały określony trend.
Meble ich projektu są wygodne, o klasycznych proporcjach. O ich wyjątkowości stanowią detale, doskonałość wykonania i wykończenia.

Meble i inne projekty są dostępne na zamówienie.

 

Agata Ziółkiewicz

 

zobacz także:

Design dziś: Scabetti
Klasycy designu: Ray i Charles Eames

Świetna kwietna zabawa

Skomentuj:

Design dziś: Pinch