Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Facebook dla niemowląt. Przerażający projekt, który daje do myślenia

red.

Zabawki, które pozwolą małemu dziecku przesłać swoje zdjęcia i filmy do internetu.

Zdążyliśmy przyzwyczaić się już do mediów społecznościowych. Facebook, Twitter czy Instagram na stałe weszły do naszego życia. Dzielimy się "ze światem" naszymi sukcesami i porażkami, pokazujemy co robimy w wolnym czasie, gdzie jemy śniadania i co przygotowaliśmy na kolację.

Wiele osób wrzuca do sieci zdjęcia swoich dzieci. "Facebookowe matki" przeżywają on-line swoją ciążę, relacjonują poród "na żywo", upubliczniają pierwszy uśmiech, pierwsze ząbki, pierwsze kroki dziecka. Psychologowie informują, że zjawisko to będzie się nasilać. Dzieci wychowane w dobie Facebooka dziś same stają się rodzicami.

Lara Cornet jest absolwentką prestiżowej uczelni Design Academy Einhoven, która od lat plasuje się w czołówce placówek kształcących przyszłych artystów, projektantów i architektów. Praca dyplomowa Lary nosi tytuł "New Born Fame" (pol. "Nowo Narodzona Sława). Składa się z kilku elementów. Pierwszy to karuzela nad dziecięce łóżeczko, na której kręcą się miękkie zabawki w kształcie trójwymiarowych ikonek popularnych serwisów społecznościowych. Jest tu np. literka F (Facebook), niebieski ptaszek (Twitter) czy aparat fotograficzny (Instagram). Kolejnym elementem jest zabawka, przypominająca twarz klauna, którą należy zawiesić na barierce łóżeczka. Prosty gest dziecka (poruszenie kulki na nosie klauna) aktywuje ukryty aparat. Zrobione przez dziecko "selfie" automatycznie znajdzie się na Facebooku czy Instagramie. Dodatkowo Cornet stworzyła buty wyposażone w system GPS. Gdy dziecko będzie stawiać pierwsze kroki, trasę na żywo będzie można śledzić w internecie.

Moje badania wykazały, że zdjęcia prawie połowy noworodków trafiają do sieci w pierwszym dniu po urodzeniu. To przerażające. Wiele osób nie myśli o tym, jaki wpływ będzie miało publikowanie zdjęć dzieci na ich przyszłe życie. Przecież dzieci nie mają pojęcia co się wokół nich dzieje! Chciałabym, aby mój projekt dał ludziom do myślenia.

- powiedziała Lara Cornet.

Projekt "New Born Fame" został zaprezentowany podczas Dutch Design Week 2014. Częścią wydarzenia jest wystawa najciekawszych prac absolwentów Design Academy Einhoven. Na szczęście "New Born Frame" to tylko projekt, mający zwrócić uwagę na niepokojące zjawisko braku prywatności w sieci. Nie zostanie on wprowadzony do produkcji.

Co myślicie o tym projekcie? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii! Czekamy na komentarze.

Skomentuj:

Facebook dla niemowląt. Przerażający projekt, który daje do myślenia