Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dobry sen pod baldachimem

Katarzyna Głowacz

Nadaje sypialni południowego charakteru, a małym dziewczynkom pomaga wyobrażać sobie, że są księżniczkami

baldachim
Łóżko z baldachimem
Autor: brizmaker/Shutterstock

Baldachim może mieć rozmaite formy - od ciężkich zasłon i pełnego daszku, przez różnej wielkości i transparentności tkaniny zawieszone nad łóżkiem , aż do słupków lub ramy bez zasłonek. Baldachim może stworzyć we wnętrzu ciekawą atmosferę. Styl, jaki nadamy naszej sypialni zależeć będzie od tego, jakich użyjemy tkanin i jaką formę nadamy baldachimowi. Aby zasypiać i budzić się w romantycznym otoczeniu, użyjmy delikatnych materiałów, najlepiej w jasnych odcieniach. Mogą być przezroczyste, ale nie jest to konieczne. Tkaniny mogą być haftowane w delikatne wzory kwiatowe lub mieć wykończenie z koronek - białych lub w pastelowych kolorach. Bardzo dekoracyjne są kokardki i wstążki, którymi możemy podwiązać materiał.

Niekiedy zamiast baldachimu na drążkach lub słupkach stosuje się jedynie moskitierę zawieszoną na obręczy. Jest nie tylko dekoracyjna, ale i praktyczna. Jeśli latem rozwiesimy moskitierę nad łóżkiem, możemy całą noc spokojnie spać przy otwartym oknie. Stanowi bardzo skuteczną osłonę przed komarami i innymi dokuczliwymi owadami. Moskitiery wykonane są najczęściej z muślinu. W sklepach dostępne są gotowe moskitiery z obręczą, ale warto też samodzielnie nadać kształt zasłonom z delikatnego muślinu - można je drapować na kolumienkach łóżka, na drążku przymocowanym do ściany lub podwieszonym pod sufitem. Orientalnego charakteru nadadzą naszej sypialni zasłony z cięższych materiałów, głównie w ciepłych kolorach, ale mogą być również zestawione z intensywnymi błękitami lub zieleniami.

baldachim
Łóżko z baldachimem
Autor: Radanasta/Shutterstock

Baldachim jest nie tylko ozdobą sypialni, ale pomaga również wyznaczyć strefy wnętrza. Dotyczy to i ogromnych sypialni, i małych mieszkań. Jeśli sypialnia lub pokój dziecka jest bardzo duży, wyznaczenie strefy snu jest nawet wskazane. Sypialnia musi dać nam poczucie intymności. Wiele osób z trudem zasypia w dużych pomieszczeniach. Często wynika to z tego, że pomieszczenia takie nie są wystarczająco przytulne. Baldachim sprawia, że w łóżku czujemy się bardziej bezpiecznie. W małym mieszkaniu natomiast jedno pomieszczenie pełni niekiedy kilka funkcji - sypialni, gabinetu, salonu. Delikatna tkanina zasłaniająca wieczorem miejsce do spania pozwoli odciąć się od codziennych spraw i obowiązków. Stworzenie przytulnego miejsca do spania dla dziecka jest szczególnie ważne. Pod baldachimem powstaje nowa, ciekawa, prywatna przestrzeń. Każdy, kto budował w dzieciństwie domki z krzeseł i koców, dobrze wie, o co chodzi.

baldachim
Łóżko z baldachimem
Autor: Photographee.eu/Shutterstock
baldachim
Łóżko z baldachimem
Autor: aprilante/Shutterstock

Skomentuj:

Dobry sen pod baldachimem