Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Vintage, oldschool, retro

Katarzyna Głowacz

Czyli powrót do stylistyki sprzed kilkudziesięciu lat

Pojęcia wymienione w tytule w odniesieniu do trwającej mody na styl sprzed lat nie zostały jeszcze w pełni zdefiniowane. Ich zakres wciąż się zmienia i zależy od kierunku w jakim podążają najnowsze tendencje. Nie chodzi tu przecież o nazewnictwo. Próba ujęcia w sztywne ramy zjawiska, które trwa i wciąż się zmienia, po krótkim czasie staje się nieaktualna.

Z pewnością mamy do czynienia z trendem obejmującym wiele różnych dziedzin - modę odzieżową, muzykę, motoryzację,AGDi RTV,tkaniny, meble , akcesoria, grafikę i wiele innych. Początkowo moda ta nawiązywała głównie do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, z czasem jednak ciekawych czy wartościowych elementów zaczęto szukać we wzornictwie niemal całego XX wieku.

Umiejętne połączenie wzorów z różnych okresów to wspaniałe wyzwanie dla projektantów. Wnętrza w ten sposób tworzone niekiedy całkowicie przenoszą nas na przykład w lata siedemdziesiąte, a czasem stanowią ciekawe połączenie nowoczesności z umiejętnie wprowadzonymi elementami z tamtego okresu. Trzydziestoletni mebel może stać się głównym bohaterem salonu lub prawie niedostrzegalną ozdobą, która nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Trafne zestawianie starego z nowym daje możliwość twórczego kreowania swojej przestrzeni. Urządzając swój dom, nie jesteśmy już skazani wyłącznie na gotowe zestawy mebli. Możemy pokazać swoją indywidualność i oryginalność. A jednocześnie przedmioty o zdecydowanym designie i konkretnym pochodzeniu pozwalają umiejscowić ich użytkownika w określonej kulturze, odnieść się do tradycji - jest to odpowiedź na zbyt szybko zachodzące zmiany we współczesnym świecie.

Styl vintage to zarówno nowe meble czy przedmioty zaprojektowane według dawnych wzorów, ale wykonane z nowoczesnych materiałów, jak i stare meble odnalezione, odnowione i odświeżone. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że w Polsce zachowało się bardzo wiele sprzętów czy mebli z lat siedemdziesiątych, sześćdziesiątych, a nawet pięćdziesiątych - zdobyte z wielkim trudem, nie były tak szybko wymieniane na nowe jak w krajach zachodnich. Oczywiście można tu dyskutować, jak duża ich część warta jest zachowania ze względu na ciekawe wzornictwo. Dla osób w średnim wieku powrót do tych czasów nie zawsze dobrze się kojarzy - polscy projektanci nie zawsze byli doceniani, choć stworzyli wiele wartościowych projektów. Innym powodem niechęci do wzornictwa z okresu PRL jest fakt, że meble stojące w domach często nie były wyborem ich mieszkańców, ale jedyną dostępną możliwością. Młodsze pokolenie może spojrzeć na te przedmioty bez tych wszystkich negatywnych skojarzeń. Potrafią odnaleźć w nich "duszę".

Fantastyczna ceramika użytkowa
Kolorowe krzesła

Skomentuj:

Vintage, oldschool, retro