8 piłek na nadchodzące mistrzostwa
Czerpiąc z atmosfery zbliżających się spotkań footballowych przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych piłek do gry i nie tylko!



Kulisty pomocnik arbitra
Piłka, która mierzy, oblicza, świeci się i fotografuje! Projekt CTRUS to przepowiednia przyszłości. Technika, która wkrada się wszędzie, prędzej czy później zagości na murawie. Meksykańska grupa AGENT przewiduje, że za kilka lat do gry wejdą piłki rejestrujące ruch i sygnalizujące przewinienia na boisku. Piłka we wszystkich wątpliwych sytuacjach meczowych będzie zmieniać kolor dając w ten sposób znak sędziemu, że któraś z zasad gry została naruszona. Wszystko po to aby spotkania na murawie były w 100% fair play.
CTRUS - Envisioned by AGENT. from AGENT. on Vimeo.

Piłko- pralka bez elektrycznego zasilania
Tym razem piłka, która na wielkiej arenie raczej nigdy nie zagości. Ta różowo- niebieska kula nazywana przez jej twórców SWIRL to połączenie piłki do gry i... pralki. Hybryda dosyć osobliwa, natomiast wykonana w celu jak najbardziej słusznym i z myślą o mieszkańcach afrykańskich stepów. W miejscach, gdzie woda nie jest na wyciągnięcie ręki, a pranie to pracochłonna czynność, urządzenie pomogłoby bez dźwigania dostarczyć wodę. Następnie zamieniłoby się w wirujący bęben piorący, który w ruch mogą wprawiać dziecięce zabawy.

Piłka handmade
Do konstrukcji własnej piłki potrzebne nam dwa banalne elementy: kulka z gazety i rolka taśmy. A gdybyśmy mieli przypadkiem taśmę z nadrukowanym wzorem właściwym dla piłki nożnej to efekt końcowy byłby zupełnie profesjonalny. Przynajmniej, jeżeli szukamy lekkiej zabawki dla dzieciaków i drogie jest nam środowisko naturalne. Autorem projektu Ecco-friendly Soccer Ball jest grupa Magics.

Czarno-biały dach nad głową
A teraz piłka nie do grania lecz do... mieszkania. Przy pomocy japońskiej firmy G-Wood fani footballu mogą osiedlić się wewnątrz kanciastej kuli. Jej wielkość jest kwestią indywidualną, dobieraną na zamówienie, zatem równie dobrze możemy korzystać z niej w wersji domku campingowego jak i stałego miejsca zamieszkania.

Piłka dla domatorów
A gdyby wciąż nie było nam dość footballu w kulistym domu, można pokusić się o meble wykonane z najprawdziwszych piłek. Sofa w wersji kolorowej czy śnieżne krzesło wniosą odrobinę sportowego ducha i będą urozmaiceniem dla rozgrywek śledzonych sprzed telewizora. Autorem projektu jest Suzukike Group.

Badania Zachary'ego Abela
Wiemy już, że piłkę można zrobić z taśmy i papieru, więc czas na kolejny biurowy asortyment. Tym razem padło na spinacze i klipsy do papieru. Gra nimi nie jest wskazana, jednak jako oryginalna dekoracja gabinetu pasują jak ulał.
Co ciekawe autorem projektów nie jest ekscentryczny designer, a student matematyki koncentrujący swoje badania na geometrii.

Energia prosto z gry
Za pomocą piłki można zażegnać nie tylko problem braku dostępu do wody, ale i do prądu. Projekt Powered by Sports składa się z dwóch elementów: piłki i lampki. W piłce umieszczony jest akumulatorek, który napełnia się pod wpływem ruchu kuli. W efekcie, bateria naładowana podczas zabawy w ciągu dnia jest gotowa do zasilenia lampki, kiedy zapadnie zmrok. Autorem projektu jest Jesse Lee.

Wykrywacz dymu
Wygląda na to, że wielozadaniowość piłki nie zna końca. W owalnym kształcie serbski projektant Nebojosa Galdovic zmieścił urządzenie, które ma pomóc palaczom rozstać się z nałogiem. Piłka Glow Glob wyposażona jest w czujnik dymu, który przy jego wykryciu uruchamia LED-owe listwy. W ten sposób przypomina palaczowi o złożonej sobie obietnicy nie sięgania po papierosa i przywołuje go do porządku.
- Więcej o:
- euro 2012
- Euro 2012
- wzornictwo
Tak mieszkają znani piłkarze Euro 2012
Co nam zostanie po Euro prócz stadionów?
Stadiony na Euro 2012 Polska Ukraina [ZDJĘCIA/FILM]
Czy architekci potrafią grać w piłkę?
Centrum Warszawy na Euro 2012. Tonie w reklamie!
Dworzec PKP Warszawa Stadion [FILM]
Stadion Narodowy vs Stadion X-lecia
Mini drużyna na EURO 2012