Błędy w urządzaniu kuchni. Czego warto się wystrzegać?
Wszyscy chcemy, aby nasza kuchnia była ładna i funkcjonalna. Jakie są najczęstsze błędy w urządzaniu kuchni? O czym warto pamiętać?
Ciemne meble w małej kuchni
Jeśli twoja kuchnia jest maleńka, zapomnij o ciemnych szafkach. Najlepiej sprawdzą się jasne meble, z frontami wykończonymi na wysoki połysk. Optycznie będą odbijać światło, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawać się większe. Urządzając małą kuchnię warto postawić na lekkie, proste meble. Masywne, ciężkie szafki z pewnością będą zbyt przytłaczające.
Zbyt mało miejsca do przechowywania
Miejsce to przechowywania to podstawa. Ostatnio bardzo modne są kuchnie z otwartymi półkami, ale nie oszukujmy się, jeśli nie masz bardzo dużej kuchni, takie rozwiązanie zupełnie się nie sprawdza. Warto pomyśleć nad górnymi szafkami sięgającymi sufitu. Na górze warto ułożyć przedmioty, których używamy sporadycznie (np. półmiski na jajka wyciągane tylko na Wielkanoc). Nie zapominajmy również o kilku płytkich szufladach (na sztućce, serwetki itd).
Nieodpowiednie oświetlenie
Wbrew pozorom, najmniej ważne jest górne oświetlenie kuchni. Zapewnia wystarczającą ilość światła do poruszania się po kuchni. Zrezygnuj z mocnych żarówek. Oświetlenie górne powinno być na tyle słabe, aby nie rzucać na blat roboczy cienia. Warto odpowiednio rozplanować oświetlenie funkcyjne - halogeny, świetlówki i taśmy LED-owe. Te ostatnie świetnie warto przymocować pod górnymi szafkami. Świetnie oświetlą blat!
Wyspa w małej kuchni
Ze względu na ograniczoną powierzchnię naszych wnętrz, tylko co setny Polak ma wyspę kuchenna. Wielu jednak o wyspie marzy. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, sprawdźmy, czy na pewno mamy wystarczająco miejsca. Wyspa nie może zakłócać komunikacji. Nie chcemy się "przeciskać" pomiędzy wyspą a ścianą. Przy krótszych bokach wyspy, powinniśmy zostawić minimum 60 cm wolnego miejsca (jeśli są tu otwierane szafki to 80 cm). Przy dłuższych, roboczych bokach, powinniśmy zostawić 100 - 120 cm na przejście.
Zbyt duża oszczędność
Wiadomo, nie sztuką jest urządzić kuchnię za ogromne pieniądze. Każdy z nas chce wydać jak najmniej, jednak na kuchni nie warto oszczędzać - ma ona nam służyć kilka lub kilkanaście lat. Nie warto wybierać najtańszych szafek z marketu, czy sprzętu AGD od nieznanych producentów. Nie chcemy przecież w kółko płacić za naprawę.
Zbyt mało powierzchni roboczej
Blat roboczy jest podstawą kuchni. To na nim przygotowujemy potrawy, ustawiamy produkty i akcesoria kuchenne. Pamiętaj, że urządzenia które stoją na blacie na stałe (ekspres czy czajnik) zabiorą sporo cennego miejsca!
Podążanie za trendami
Pamiętajmy, że kuchnia to miejsce, którego nie da się szybko i łatwo zmienić za pomocą dodatków.Warto postawić na rozwiązania klasyczne, które zawsze się sprawdzają. Sięgnij też po bezpieczne zestawienia kolorystyczne. Chcesz poszaleć z ulubionym kolorem? Pomaluj ścianę w kuchni! Zawsze łatwiej ją przemalować, niż wymieniać wszystkie szafki.
Za mało gniazdek!
Planując zabudowę kuchni, koniecznie przemyślmy rozmieszczenie gniazdek. Jedno gniazdko nad blatem to stanowczo za mało. Zamiast kombinować z przedłużaczem, zaplanujmy 2-3 gniazdka, do których będziemy mogli podłączyć czajnik, blender czy ekspres do kawy. Ważne, aby nie montować wszystkich urządzeń na jednym obwodzie.
Wygodna kuchnia to dobrze rozplanowana kuchnia. Taka, w której wszystkie sprzęty znajdują się pod ręką i nie musimy biegać z gorącym garnkiem z jednej strony pomieszczenia na drugą. W odpowiednio zaprojektowanej kuchni, wszystkie prace powinny układać się w tzw. "trójkąt roboczy", którego wierzchołki będą tworzyć kuchenka, lodówka i zlewozmywak.
Puste miejsce nad górnymi szafkami
Najczęstszym błędem jest pozostawianie pustego miejsca nad górnymi szafkami. Stawiamy tam przedmioty które albo mają być dekoracją kuchni, albo które... nigdzie indziej się nie mieszczą. Nie oszukuj się, po te przedmioty będziesz sięgać sporadycznie, a będą one tylko siedliskiem kurzu. Lepiej zabudować tą przestrzeń kolejnym ciągiem szafek.
- Więcej o:
Mała kuchnia - jak ją urządzić?
Jak działają zabezpieczenia płyt gazowych?
Nieoczywiste akcesoria dla nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni
Kąt jadalny w małej kuchni - 20 typowych i nietypowych pomysłów
Najbardziej poszukiwana porcelana. Sygnatury na porcelanie: jak rozpoznać autentyk?
Czy korzystanie z płyty gazowej jest bezpieczne?
10 rzeczy, które psują wygląd twojej kuchni
Wyspa kuchenna - jak ją zaprojektować?