Wnętrze z pomysłem - niebanalna aranżacja 40-metrowego mieszkania
Atutem niewielkiego, 40-metrowego mieszkania jest jego niebanalna aranżacja. Przytulne, wręcz radosne, swój urok czerpie z odniesień do natury. Kolorystyka oraz naturalne materiały uzupełniają się tu z kształtem łuków i zaokrąglonych elementów zabudowy meblowej. Nawiązują do uproszczonych form terenu w krajobrazie i pewnych bardzo ważnych dla wnętrza plakatów.
O zakupie 40-metrowego, katowickiego mieszkania zdecydował przynależny do niego ogródek o powierzchni 100 m kw., a także sama lokalizacja budynku, w którym się znajduje. Właściciele cenią sobie bowiem życie w zgodzie z naturą i lubią aktywnie spędzać czas na powietrzu. Dlatego szukali inwestycji w mieście, ale w bezpośredniej bliskości z parkiem lub lasem i z kawałkiem własnej ziemi. Nic więc dziwnego, że wybrali osiedle usytuowane tuż przy granicy Katowickiego Parku Leśnego. Jest to największy obszar zielony Katowic. Łączy się z Parkiem Muchowiec, Lasem Murckowskim i Rezerwatem Przyrody Ochojec.
Rozmowy o projekcie wnętrz para gospodarzy rozpoczęła z architektami Katarzyną i Tomaszem Widawskimi na początku 2020 r.
Był to moment szaleństwa pierwszej fali pandemii, kiedy to wprowadzano obostrzenia zakazujące swobodnego przebywania na świeżym powietrzu. W mojej głowie zrodził się więc pomysł stworzenia małej ostoi natury pod własnym dachem. Poprosiłam naszych architektów o wprowadzenie do wnętrz wszelkich rozwiązań nawiązujących do natury.
Punktem wyjścia dla projektu stały się więc plakaty poznańskiej artystki Katarzyny Nowakowskiej. To był pomysł architektki. Wybrała z domownikami trzy grafiki spośród serii plakatów „Regiony Polski” przedstawiające najpiękniejsze obszary naszej ojczyzny. Zawisły w salonie, w najważniejszym miejscu, nad sofą. Kolorystykę i geometrię w nich przedstawioną z łatwością odnajdziemy w mieszkaniu. A widać ją od progu, gdzie w holu wejściowym rozpoczyna się ściana z półkami na książki i ozdoby i jest ona kontynuowana w głębi salonu. Rozplanowana na tle ciemno zielonej ściany biblioteczka od strony wejścia do mieszkania ma półki zakończone łukiem. Zmierzający w stronę salonu regał na książki przechodzi w pełną, całościenną zabudowę meblową, za którą kryje się praktyczna szafka. Dalej zabudowa przechodzi w łuk, tworzący blendę dla zasłon, które kiedy jest taka potrzeba, zamaskowują wiszący tu telewizor. Taką samą blendę projektantka przewidziała na ścianie z oknami.
Punktem kulminacyjnym uporządkowanej, zaplanowanej co do szczegółu, wykonanej na zamówienie przez stolarza zabudowy meblowej jest koncepcja zaaranżowania otwartego na salon aneksu kuchennego. Jego obłości i niemal bajkowe formy powstały z inspiracji wspomnianymi plakatami.
Łuki, fale, półkola czy koła, które występują w meblach nawiązują do form z plakatów, jak i form naturalnie występujących w krajobrazie. Zabudowa kuchni była tak konstruowana, aby pozostając funkcjonalną, z dużą ilością szafek i schowków, była dekoracyjna. Zależało mi na tym, żeby wszystkie jej funkcje nie były widoczne w sposób oczywisty. Dzięki temu zyskujemy praktyczną przestrzeń codzienną i ciekawą formę rzeźbiarską we wnętrzu.
Środek tej niezwykłej scenografii wykonanej z pięknej, dębowej, fornirowanej płyty zajmuje kompozycja sofy, stolika kawowego, dywanu oraz wspomnianych plakatów, które prezentują zgraną z całością, „naturalną” estetykę.
Ten sam efekt wizualny, spójny z salonem, architektka zaplanowała w sypialni. Wpływa na niego powtarzalność podobnych, obłych form, ta sama fornirowana płyta użyta tu do wykonania zagłówka łóżka oraz kolorystyka dodatków.
W łazience projektantka postawiła na ciekawy, surowy akcent, odmienny od stylistyki „łagodnej natury” – beton. Chociaż nie występuje on w czystej postaci w środowisku przywodzi na myśl naturalne piękno skał. Surowy, konstrukcyjny beton pozostawiono na suficie oraz fragmencie ściany. Mocny akcent o neutralnym, pasującym do wszystkiego kolorze ociepla i zmiękcza aranżacja strefy umywalki. Została wykonana, również na fragmencie sufitu, z wyrazistej, żółtej płyty MDF. Pod zaokrąglonym blatem, za żółtą zasłonką przewidziano miejsce na pralkę oraz kilka półek na kosmetyki.
Wystrój mieszkania jest oryginalny, ale nie przytłacza i nie onieśmiela. Raczej pozytywnie wpływa na nastrój, zachęcając do odpoczynku, a przede wszystkim dopasowuje się do oczekiwań właścicieli.
Podoba nam się, że wnętrze jest spójne z zieloną okolicą, daje wytchnienie od zgiełku miasta, sprzyja osiągnięciu równowagi i harmonii w tym gnającym świecie. Jest też całkiem funkcjonalne jak na mieszkanie o tak małym metrażu. Wielość półek w salonie, strefa szaf w przedpokoju, dobrze zorganizowana kuchnia i łazienka, które mimo że niewielkie, mieszczą wszystkie podstawowe sprzęty. Jest tu wszystko czego potrzeba.
- Więcej o:
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie
Dom pokazowy w inwestycji Borowiecka Park - wnętrza projektu Decoroom
Wrocławski apartament pełen stylu i elegancji
Betonowy domek w górach – surowa elegancja w sercu natury
Kompaktowe mieszkanie na warszawskim Grochowie: funkcjonalność i styl w jednym