Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wpust piwniczny - jak zabezpieczyć piwnicę przed powodzą

MP

Zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem odgrywa coraz większą rolę. Przyczyną są nasilające się pod względem częstotliwości i intensywności burze oraz nawałnice. W tej sytuacji wzrasta również ryzyko wystąpienia przepływu zwrotnego. Skutecznym rozwiązaniem problemów z odprowadzaniem wody z piwnicy będzie wpust piwniczny.

Wpust piwniczy zabezpiecza przed zalaniem
Wpust piwniczy zabezpiecza przed zalaniem
Fot. Kessel

Przyczyny silnych opadów

Z każdym rokiem efekty zmian klimatu przybierają na sile. Coraz rzadsze są okresy umiarkowane, z niewielkimi, ale regularnymi opadami. W Polsce pada rzadziej, co przyczynia się do suszy oraz spadającego poziomu wód gruntowych.
Susza nie jest jedynym problemem, z którym musimy się mierzyć. Kolejną skrajnością są deszcze nawalne i rosnące występowanie lokalnych zalań i podtopień. Z powodu globalnego ocieplenia w Polsce zwiększyła się częstotliwość i intensywność burz oraz opadów nawalnych. Z roku na rok widać coraz więcej przypadków gwałtownych opadów w całym kraju.
Nawałnice są problematyczne z wielu względów. W krótkim przedziale czasowym spaść może tygodniowa, a nawet miesięczna ilość deszczu, co prowadzi do przeciążenia systemów kanalizacyjnych. Skutkuje to gwałtownymi wezbraniami i szybkimi powodziami. Nawałnice są zagrożeniem nie tylko dla domostw położonych na obszarach wiejskich, ale również i miejskich, coraz bardziej zabetonowanych. Przeciążona ogólnospławna kanalizacja może wpłynąć na wystąpienie przepływu zwrotnego, co prowadzi do zalania piwnic i innych pomieszczeń położonych poniżej poziomu gruntu.

Właściwe zabezpieczenie piwnicy

Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często zwiększają dostępną powierzchnię użytkową poprzez budowę podpiwniczenia. Uzyskują w ten sposób dodatkową przestrzeń do magazynowania rzeczy. Ale coraz częściej we współczesnych piwnicach znajdziemy nie tylko kotłownie i pralnie, ale również salony spa, pokoje gier czy domowe siłownie.
Ponieważ piwnice w dolnej części znajdują się poniżej poziomu gruntu, najprawdopodobniej znajdują się również poniżej poziomu zalewania. Ze względu na położenie istnieje także poważne ryzyko, że pochodząca z opadów deszczu woda będzie spływać w ich stronę. Aby skutecznie zabezpieczyć piwnicę przed działaniem wody, konieczna jest nie tylko właściwa hydroizolacja budynku, ale również skuteczne narzędzie do odprowadzania wody.
Kolejnym problemem, z którym muszą się zmierzyć właściciele podpiwniczonych domów, jest przepływ zwrotny. Ponieważ nawalne deszcze niejednokrotnie prowadzą do przeciążenia kanalizacji, co powoduje wystąpienie cofki. Pod tym pojęciem kryje się przepływ zwrotny ścieków z kanalizacji do budynku, którego przyczyną jest spiętrzenie wody w kanalizacji ogólnospławnej. Może on skutkować nie tylko zalaniem piwnicy, ale również zniszczeniem sprzętów i kosztownym remontem.

Wpust piwniczny – do czego służy

Wpusty piwniczne to skuteczne odwodnienia, działające w sytuacji pojawienia się wody na podłodze piwnicy. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach technicznych takich jak kotłownia czy pralnia (a więc tam, gdzie może wystąpić pęknięcie rury), ale są również niezastąpione w usuwaniu wody ze stref spa czy łazienek znajdujących się w podpiwniczeniu.
Aby skutecznie odprowadzać wodę z domowych powierzchni, niezbędna jest instalacja wpustu, zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na zalanie. Dostępne współcześnie na rynku wpusty piwniczne nie tylko usuwają wodę, ale posiadają również dodatkowe funkcje takie jak zabezpieczenie przeciwzalewowe.

Wpust piwniczny Universale Plus w zabudowie podłogowej
Wpust piwniczny Universale Plus w zabudowie podłogowej
Fot. Kessel

Wpust piwniczny - Universale Plus

Ze względu na zwiększającą się intensywność nawalnych opadów deszczu, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia przepływu zwrotnego oraz podtopienia domu. Należy pamiętać, że w budynku najbardziej narażone są pomieszczenia położone poniżej poziomu zalewania. Usunięcie wszystkich szkód po zalaniu może kosztować wiele pieniędzy, czasu i zdrowia. Aby temu zapobiec, warto już teraz odpowiednio się przygotować. Z pewnością montaż wpustu piwnicznego poprawi stopień zabezpieczenia piwnicy i zapewni gwarancję bezpieczeństwa na długie lata.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wpust piwniczny - jak zabezpieczyć piwnicę przed powodzą