Wybieramy grzejniki
Grzejniki są jedynym widocznym elementem domowej instalacji grzewczej. Mogą mieć różny kształt, kolor czy nietypową formę, dzięki czemu z łatwością uda się je dopasować do aranżacji każdego wnętrza. Podpowiadamy, co powinniśmy wiedzieć, zanim kupimy i zamontujemy nowoczesne grzejniki w swoim mieszkaniu.
Na wybór grzejników nie można narzekać. Te przeznaczone do wodnej instalacji grzewczej różnią się konstrukcją, materiałem wykonania, wyglądem i ceną. Standardowe modele, za jakie najczęściej uważa się białe grzejniki płytowe, są znacznie tańsze niż urządzenia dekoracyjne.
Grzejniki płytowe
Produkowane są ze stali. Mogą mieć 20-90 cm wysokości i długość 40-300 cm. Mają jedną, dwie lub trzy płyty grzejne, ewentualnie dodatkowo ożebrowane. Przednia płyta dostępna jest w różnych wersjach: może być karbowana (wówczas widać przetłoczenia z kanałami, w których przepływa woda grzejna), gładka (odpowiednia dla alergików) lub mieć delikatne przetłoczenia poziome (najbardziej estetyczne).
Decydując się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie parametry techniczne ma grzejnik oraz czy jego design pasuje do stylu danego pomieszczenia.
O odpowiedniej mocy
Aby grzejniki dobrze grzały, muszą mieć odpowiednią moc. Wstępnie możemy sami oszacować właściwą moc grzejników, korzystając z aplikacji dostępnych na stronach producentów. Pamiętajmy jednak o tym, aby te wartości przed zakupem sprawdził specjalista. Grzejniki bowiem mają różną moc, która zależy od parametrów przyjętych w obliczeniach, czyli od temperatury wody grzejnej dopływającej do grzejnika i powracającej z niego do źródła ciepła oraz temperatury w pomieszczeniu.
Grzejniki członowe, rurowe
- Z aluminium. Aluminium gwarantuje to, że grzejnik szybko odbiera ciepło od ogrzanej wody, a następnie równie szybko przekazuje je do powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Grzejniki te składają się z pojedynczych ogniw, których liczbę można zmieniać w zależności od tego, ile ciepła mają dostarczyć. Najczęściej są one dostępne w zestawach 10-elementowych. Na górze niektóre modele mają kierownice, które zapewniają przepływ ogrzanego powietrza w kierunku pomieszczenia.
- Ze stali. Poszczególne ogniwa mają połączone za pomocą spawania. Wysokość ogniw waha się od 16 cm do 3 m, a jedno ogniowo może mieć od dwóch do sześciu kolumn grzejnych, dzięki czemu łatwo wybrać model zapewniający optymalną ilość ciepła w pomieszczeniu. Wielu producentów oferuje je w wersji nietypowej, na przykład dostosowanej do krzywizny ściany. W wysokich pomieszczeniach można je wykorzystać jako nietypową ściankę działową. Ogniwa w zależności od charakteru wnętrza mogą mieć kształt zaoblony lub geometryczny.
Grzejniki dekoracyjne
Grzejniki te przykuwają uwagę ciekawym kształtem, formą lub wykończeniem. Niektóre mają formę płyty, na przykład z lustrem lub taflą ze szkła hartowanego. Producenci oferują nadruk na szkle, na przykład fotografii z wakacji lub ulubionej grafika. Niektóre grzejniki mogą mieć nietypowe tłoczenia i kolor.
Płytowe grzejniki dekoracyjne najczęściej dostępne są w wersji pionowej, ale można też znaleźć takie, które wiesza się poziomo na ścianie. Modele o odpowiedniej konstrukcji ustawia się na podłodze jako niebanalną rzeźbę lub praktyczny barek, ławkę czy wieszak.
Takie grzejniki często sprowadzane są z zagranicy, wyłącznie na zamówienie, dlatego czas oczekiwania na ich dostawę może być długi.
Elegancko podłączone
Producenci grzejników, zwłaszcza modeli dekoracyjnych oraz łazienkowych, zadbali również o efektowny wygląd podłączenia tych urządzeń do instalacji. Często wykorzystuje się tu zespolone zestawy przyłączeniowe. Pod elegancką obudową lub maskownicą ukryty jest zawór termostatyczny oraz odcinający, a na zewnątrz widać tylko głowicę.
Standardowym wyposażeniem grzejników są zawory termostatyczne z głowicami, w których czujnik mierzy temperaturę otoczenia i w zależności od potrzeb zamyka lub otwiera dopływ gorącej wody. Niektóre firmy mają w swojej ofercie zawory z głowicami elektronicznymi, które umożliwiają zaprogramowanie temperatury we wnętrzu w zależności od pory dnia.
Grzejniki drabinkowe
Grzejnik drabinkowy najczęściej składa się z dwóch pionowych przewodów połączonych poziomymi, prostymi lub wygiętymi rurkami. Część drabinek ma fabrycznie zamontowane akcesoria, do innych trzeba je dokupić. W łazience przyda się takie wyposażenie jak relingi, wieszaki i uchwyty. Niektóre modele mogą mieć też lustro, półkę na ręczniki lub kosmetyki.
Część producentów oferuje modele z grzałką elektryczną, którą wykorzystuje się jako alternatywne źródło ciepła.
Grzejniki drabinkowe zwykle wiesza się na ścianie, choć są i takie, które ustawia się na nóżkach jako ścianę działową lub w narożu pomieszczenia.
Ciepła podłoga
Jeśli wcześniej nie zostało zaplanowane ogrzewanie podłogowe i mieszkanie nie jest wysokie, możemy dogrzewać się za pomocą ogrzewania elektrycznego zamontowanego pod posadzką, najczęściej pod płytkami. Polega ono bowiem jedynie na ułożeniu specjalnych kabli, mat lub folii zasilanych prądem.
Elektryczne przewody grzejne zatapiane w warstwie elastycznego kleju lub wylewki samopoziomującej mogą służyć jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające. Folie grzewcze stosuje się jako jedyne ogrzewanie domu, gdy pokrywają 80% powierzchni podłóg. Przeznaczone są zarówno do suchego montażu pod panele podłogowe lub deskę warstwową, jaki i pod wylewkę.
Grzejniki konwektorowe
Od pozostałych grzejników różni je sposób oddawania ciepła, które przekazują do pomieszczenia nie przez promieniowanie, ale przez konwekcję, czyli bezpośrednio do powietrza, które krąży we wnętrzu. Przepływ powietrza może odbywać się w nich na drodze konwekcji naturalnej lub wymuszonej wentylatorem zasilanym prądem.
Grzejniki konwektorowe składają się z miedzianej rury, na której znajduje się ożebrowanie z aluminium lub stali. Im bardziej jest ono pofalowane, tym większą grzejnik ma wydajność.
Można je zawiesić na ścianie, ale dostępne są też modele stojące bądź kanałowe.
Stojące konwektory są niskie, kanałowe – ukryte w podłodze i przykryte kratką.
Grzejniki przenośne
Elektryczne konwektory grzewcze są niezależne od systemu centralnego ogrzewania. Świetnie sprawdzają się poza sezonem grzewczym lub gdy potrzebujemy dodatkowo dogrzania.
Urządzenia elektryczne mają precyzyjną i łatwą w użyciu regulację temperatury, która umożliwia dostosowanie ich do potrzeb danego rodzaju pomieszczenia i pory dnia. Grzejniki elektryczne są coraz bardziej estetyczne, ekonomiczne i mają małe gabaryty. Mogą być wyposażone w praktyczne uchwyty i nóżki z kółkami, pozwalające na mobilność urządzenia. Konwektor ma przełącznik wahadłowy na wypadek upadku oraz czujnik temperatury bezpieczeństwa.
- Więcej o: