Wygodne i stylowe krzesła barowe – jak je wybrać?
Krzesła barowe to meble już od kilku lat coraz częściej goszczące w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, zwłaszcza w salonach łączonych z aneksem kuchennym. Zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem u siebie? Te porady i wskazówki mogą się przydać.
Jak wysokie powinny być krzesła barowe?
Jedno z kluczowych kryteriów, którymi powinieneś kierować się, kupując krzesła barowe, to wysokość siedziska – jeśli zostanie ona dobrana w niewłaściwy sposób, użytkowanie hokerów niewiele będzie miało wspólnego z wygodą i komfortem. Krzesła barowe to meble, które najczęściej ustawiane są przy wyspie lub półwyspie kuchennym, ewentualnie przy niedużym stole barowym. Wysokość siedziska krzesła barowego powinna być odpowiednio dopasowana do wysokości blatu, przy którym krzesło zostanie ustawione. Ogólna zasada mówi, że różnica wysokości powinna wynosić 25-30 cm.
Biorąc zatem pod uwagę, że barki i stoły barowe najczęściej mają wysokość 110-120 cm, ustawiane przy nich hokery powinny posiadać siedziska na wysokości 80-90 cm. Blaty wysp najczęściej znajdują się nieco niżej (standardowo 80-90 cm), dlatego ustawiane przy nich krzesła barowe również powinny być odpowiednio niższe (55-60 cm). Warto jednak mieć na uwadze, że są to wyłącznie orientacyjne wartości umowne, które każdorazowo warto dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli domownicy to osoby wyjątkowo wysokie, może się okazać, że wskazana będzie większa odległość pomiędzy siedziskiem krzesła barowego a blatem.
Hokery z podnóżkiem – na co warto zwrócić uwagę?
Choć pośród modeli dostępnych na rynku krzesła barowe bez podnóżków stanowią zdecydowaną mniejszość, nadal jednak zdarzają się takie niechlubne wyjątki. To nie najlepszy pomysł, który w takcie użytkowania okazuje się mało praktyczny i niezbyt wygodny. Jest to odczuwalne zwłaszcza w przypadku wyższych krzeseł barowych (z siedziskami na wysokości 80-90 cm). Jeśli tak wysokie krzesła barowe nie będą posiadać podpórki na nogi, zarówno siadanie na nich, jak i wygodne trzymanie nóg w trakcie siedzenia będzie mało komfortowe.
Jeśli zdecydujesz się na krzesła barowe z podnóżkiem, warto z kolei zwrócić uwagę, na jakiej wysokości znajduje się podpórka na nogi, szczególnie w tych najwyższych hokerach. Jeżeli podnóżek będzie znajdować się u samego dołu podstawy krzesła, dosięgnięcie do niego stopami może być trudne, zwłaszcza jeśli nie zaliczasz się do grona osób zbyt wysokich. Dla użytkowników o przeciętnym wzroście najlepiej sprawdza się wariant, w którym podpórka znajduje się ok. 40 cm poniżej siedziska hokera.
Krzesło barowe z oparciem czy bez?
Wybierając krzesła barowe, warto również zastanowić się nad kwestią oparcia – czy w naszym wypadku lepsze będą hokery z oparciem, czy może jednak nieco bardziej wskazane będą krzesła barowe bez oparcia. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy. Jeżeli pomieszczenie jest nieduże i każdy centymetr jest na wagę złota, stołki barowe bez oparcia mogą okazać się lepszym pomysłem – możesz je w całości wsunąć pod blat, dzięki czemu na co dzień zaoszczędzisz nieco cennej powierzchni. Z hokerami z oparciem może to być trudniejsze, zwłaszcza jeśli będą to krzesła barowe tapicerowane, szczególnie takie z podłokietnikami.
Przy okazji dobra rada: przed zakupem krzeseł barowych z oparciem upewnij się, ile wynosi wysokość całkowita (włącznie z oparciem) a ile wysokość siedziska. To istotne zwłaszcza wtedy, jeżeli kupujesz krzesła barowe online. Często w nazwie produktu podawana jest tylko jedna z tych wysokości, co może być nieco mylące w niektórych przypadkach – warto dokładniej przyjrzeć się opisowi produktu i sprawdzić oba te parametry. Zwróć również uwagę na głębokość siedziska – przestrzeń do siedzenia (liczona bez oparcia) nie powinna być mniejsza niż 40 cm.
Krzesła barowe drewniane czy tapicerowane – co lepsze?
Kolejna kwestia, którą dobrze byłoby przemyśleć przed zakupem krzeseł barowych, to kwestia tapicerki. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie estetyczne, ale i praktyczno-użytkowe. Tapicerkę lub jej brak dobrze byłoby uzależnić przede wszystkim od tego, w jakich celach i z jaką częstotliwością krzesło barowe będzie użytkowane. Jeśli z krzeseł barowych zamierzasz korzystać często, a w dodatku nie tylko w trakcie spożywania posiłków, ale i pracy z laptopem, bardziej wskazane będą hokery tapicerowane.
Jeżeli natomiast w twoim salonie z aneksem kuchennym znajduje się zwykły stół z krzesłami i krzesła barowe miałyby być wykorzystywane wyłącznie sporadycznie i okazjonalnie, może się okazać, że lepiej sprawdzą się jednak hokery drewniane lub wykonane z tworzyw sztucznych. Ich dodatkowym atutem jest to, że są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości na co dzień, a ich czyszczenie jest dużo mniej wymagające.
Ile krzeseł barowych zmieści się przy blacie?
Jeden z najczęściej popełnianych błędów przy zakupie krzeseł barowych to błędne oszacowanie ilości, która rzeczywiście jest potrzebna. Często miewamy tendencję do upychania jak największej liczby krzeseł przy blacie. To duży błąd, który dość szybko zacznie być odczuwalny na co dzień. Jeżeli hokerów będzie zbyt dużo w stosunku do długości blatu, któremu będą towarzyszyć, siłą rzeczy będą znajdować się bardzo blisko siebie, a to z kolei będzie uciążliwe, z różnych względów. Jeżeli nie zachowasz pomiędzy nimi odpowiednich odległości, już samo siadanie na nich będzie niewygodne i męczące. A to dopiero początek problemów…
Jeżeli z krzeseł barowych zamierzasz korzystać w trakcie spożywania posiłków, powinieneś koniecznie pamiętać o tym, aby każda z osób siedzących przy blacie miała do dyspozycji wolną przestrzeń ok. 60 cm. Jeśli o to nie zadbasz, poszturchiwanie się łokciami w trakcie jedzenia stanie się twoją (niezbyt przyjemną) codziennością. A tego raczej byś nie chciał, prawda? Jeśli jednak zastosujesz się do powyższych wskazówek, na pewno uda się znaleźć krzesła barowe, które będą idealnie dopasowane do twoich potrzeb.
- Więcej o:
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie
Blaty robocze EGGER Signature Selection: estetyka i funkcjonalność w kuchni
Ekologiczne przechowywanie żywności: jak dbać o środowisko i zdrowie?
Trendy kuchenne 2024/2025