Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki

Tekst: Adventure Media/Zdjęcia: Studio Colombe

Wyjątkowy przykład warszawskiej architektury okresu Belle Epoque, nowoczesny penthouse, czy też eleganckie mieszkania z oryginalnymi XIX-wiecznymi wykończeniami - to tylko część oferty tego wyjątkowego miejsca na mapie Warszawy. Mowa o Foksal 13/15 – apartamentach umiejscowionych w kamienicach, których wnętrzach kryją autentyczne dzieła XIX-wiecznych artystów.

Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki
Fot. Studio Colombe

Nowoczesny penthouse z tarasem i panoramicznym widokiem na Warszawę czy może arystokratyczny apartament z oryginalnymi XIX-wiecznymi wykończeniami? To jedyny wybór, przed jakim stają właściciele rezydencji, ponieważ cała reszta wyjątkowych udogodnień – podziemny parking, usługi concierge’a, pokoje gościnne i luksusowa strefa SPA – pozostaje do dyspozycji wszystkich mieszkańców Foksal 13/15, prawdziwej enklawy komfortu i prestiżu.

czytamy na stronie internetowej Foksal 13/15.

Niedawno jeden z apartamentów został wykończony pod klucz przez jednego z rezydentów kamienicy, zyskując unikatowy design, łączący styl francuski z nowoczesnością. Na podłodze położono ponadczasowe kasetony, które oddają klimat dawnej Warszawy.

Foksal 13/15 to miejsce wyjątkowe. Na jednej z klatek schodowych po dziś dzień przetrwały polichromie przedstawiające putta – popularnego motywu sztuki renesansu i baroku.

Mówiąc o tej lokalizacji nie możemy zapomnieć o jej bogatej historii. W XVIII wieku powstał tu elegancji ogród miejski, wzorowany na londyńskim parku Vauxhall, a w którym organizowano bale i widowiska. W dwudziestoleciu międzywojennym ulica Foksal stała się ulubionym miejscem spotkań śmietanki towarzyskiej stolicy, która spędzała czas w owianych sławą kawiarniach Café Snob i Café Bodo. W latach 1895 – 1898 pod adresem Foksal 13 i 15 powstały dwie luksusowe kamienice, które zaprojektował i zbudował architekt Artur Otton Spitzbarth. 

Od początku były one domem wielu znamienitych postaci, zasłużonych dla polskiej kultury i państwowości, takich jak bohater wojenny major Kazimierz Kubala, malarz Zygmunt Badowski czy poeta Stefan Napierski. W dwudziestoleciu międzywojennym zamieszkiwali tu również posłowie i senatorowie odrodzonej Polski, m.in. Stanisław Grabski, Ignacy Radlicki, Juliusz Zdanowski i Emil Godlewski. W latach 30. kamienica Foksal 13 stała się własnością słynnego przedsiębiorcy i „króla czekolady” – Jana Wedla, który przebudował ją i wyposażył w liczne nowoczesne udogodnienia, m.in. pierwszą w Warszawie panoramiczną windę.

dowiadujemy się ze strony internetowej Foksal 13/15 (foksal1315.com).
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki
Fot. Studio Colombe

Za eleganckimi fasadami kamienic Foksal 13/15 kryją się wspaniałe dziedzińce i wystawne klatki schodowe, które zdobią barwne polichromie, marmury, pięknie rzeźbione portale oraz ręcznie kute balustrady.

Jeden z zakupionych w kamienicy apartamentów został wykończony pod klucz, a efektem współpracy z architektem są stylowe wnętrza nawiązujące designem do francuskiej estetyki.

Jest to 48-metrowe mieszkanie w inwestycji Foksal 13/15 realizowanej przez Ghelamco. Mieszkanie należy do inwestora, który chciał urządzić wygodny i elegancki apartament na weekendy w mieście. Zależało mu na nawiązaniu do oryginalnej architektury i charakteru całej inwestycji. Skupiliśmy na połączeniu tradycji z odrobiną nowoczesności.

tłumaczy Marta Chrapka ze Studia Colombe, projektantka apartamentu.
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki
Fot. Studio Colombe

Jak zaznacza projektantka, głównym celem było stworzenie klasycznego projektu z dużą inspiracją stylem francuskim przełamanego nowoczesnością.

Dzięki temu mieszkanie nie jest nudne i zbytnio przytłoczone historycznym charakterem. Spory akcent postawiliśmy na stworzenie jakościowej i dość neutralnej bazy (dębowe podłogi Chapel Parket, ściany w belgijskich farbach Emente, zabytkowe sztukaterie o unikalnych wzorach i klasyczny marmur w łazience) oraz dopełnienie jej bardziej charakterystycznymi dodatkami i meblami. Bardzo duży nacisk kładziemy na jakość wykorzystanych produktów oraz współpracę z rzemieślnikami stosującymi tradycyjne metody, np. fronty szaf malowane pędzlem farbami wodnymi.

mówi Marta Chrapka ze Studia Colombe, projektantka apartamentu.
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki
Fot. Studio Colombe

Chrapka dodając jednocześnie, że właścicielowi mieszkania zależało na komfortowym miejscu, w którym można spędzać czas poza tygodniem.

W realizacji znalazło się wygodne miejsce na walizki, kuchenną wyspę, przy której można przyrządzać i jeść posiłki oraz przestronną i luksusową łazienkę. Warto wspomnieć, że inwestor jest miłośnikiem muzyki, dlatego szczególnie ważne miejsce w tym projekcie zajął właśnie gramofon.

dodaje projektantka.

W tym wyjątkowym miejscu nie mogło zabraknąć solidnej podłogi nawiązującej do oryginalnych kasetonów, które niegdyś się tam znajdowały.

Chcieliśmy zachować kasetony w duchu tych, które oryginalnie były użyte w kamienicy. Zależało nam na szlachetnym odcieniu jasnego dębu bez żółtej poświaty, typowej dla tradycyjnych kasetonów dębowych. Produkty marki Chapel Parket doskonale wpisały się w nasze założenia. Dodatkowo to podłoga najwyższej jakości, która wraz z biegiem czasu będzie się świetnie starzeć.

informuje Marta Chrapka ze Studia Colombe.

Kamienice Foksal 13/15 wyróżniono prestiżową nagrodą publiczności w 7. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki