Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wynajem mieszkania - dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu?

AZ/materiał reklamowy

Wynajmując innym swoje mieszkanie nie jesteśmy w stanie w pełni za nie odpowiadać. Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć zdarzeń losowych takich jak pożar, zalanie czy kradzież z włamaniem, dlatego warto ponieść dodatkowy koszty i zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami ubezpieczając mieszkanie. Dlaczego warto to zrobić? Jak kupić polisę na mieszkanie?

Wynajem mieszkania - dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu?
Wynajem mieszkania - dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu?
NN.pl

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - co można ubezpieczyć?

Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nieruchomości, na której możemy zarabiać, gdyż nie stanowi ona naszego jedynego lokum, bo mamy gdzie mieszkać. W pewnym momencie postanawiamy udostępniać ją osobom, które nie są jeszcze gotowe na zakup własnego mieszkania, gdyż wolą wynajmować. Istnieje całe spektrum zachowań wynajmujących. Niektórzy wdrażają w życie ogromne regulaminy, inni robią regularne inspekcje, jeszcze inni przez całe lata nie oglądają swoich lokali i nie mają pojęcia, co się w nich dzieje.

Jaki model postępowania jest tym właściwym? Sami sobie powinniśmy odpowiedzieć na to pytanie. Z całą pewnością jednak warto pomyśleć o pełnym i solidnym ubezpieczeniu swojej własności, gdy decydujemy się ją wynająć. Dziś jest to niezwykle łatwe, dostępne i relatywnie niedrogie. Warto jednak wiedzieć u kogo się ubezpieczyć oraz o jaki zakres wzbogacić swój pakiet, by działał on w sposób idealny i perfekcyjnie skrojony pod nasze potrzeby oraz daną sytuację. Co wchodzi w zakres takiego ubezpieczenia? Są to między innymi:

  • ubezpieczenie mieszkania

Mieszkanie rozumiemy jako odrębny lokal będący częścią większego budynku. Ubezpieczając mieszkanie w znaczeniu ogólnym ubezpieczamy jego przestrzeń. Głównie względem podstawowych zagrożeń takich jak ogień, woda, czy następstwa nieszczęśliwych wypadków.

  • stałe elementy mieszkania

Tynki, gładzie, glazury, zabudowy, parkiety oraz inne elementy „wmontowane” na stałe. Oczywiście wiadomo, że teoretycznie wszystko da się zdemontować. Ale jako elementy stałe rozumiemy te części mieszkania, do których rozebrania potrzeba więcej zaangażowania.

  • ruchomości

To wszystkie ruchome dobra. Warto je ubezpieczyć, gdy mogą stać się łupem podczas włamania lub (w jakiś sposób) mogą zostać uszkodzone bądź utracone względem różnych sytuacji.

Ubezpieczenie mieszkania - dlaczego warto?

Odpowiedź na to pytanie jest wielopoziomowa. Zakres ubezpieczenia powinniśmy, oczywiście, dobrać mądrze. Dokładnie pod swoje życie i dokładnie pod wszystkie hipotetyczne sytuacje, które mogą się zdarzyć. Czasem warto zasięgnąć porady znajomych, poczytać fora i sprawdzić, czy na pewno opcja, która wydaje nam się zbędna, nie przyda się w przyszłości. Jakie to, przykładowe, sytuacje?

  • Zmęczenie materiału. Wyobraźmy sobie, że wężyk, który był zainstalowany w łazience trzy lata temu zakończył właśnie swój żywot. Jeśli jesteśmy w domu i to zauważymy – możemy błyskawicznie zareagować. A co jeśli jesteśmy w pracy i przez cały dzień woda będzie zalewać całe mieszkanie, a potem sąsiada? Warto jest się ubezpieczyć na taką ewentualność. Szczególnie w sytuacji, gdy wynajmujemy mieszkanie i nie my monitorujemy sytuację. Ludzie mają różne podejście. Często nie dbają o to, co nie należy do nich.
  • Błędna instalacja. „Fachowiec” zapewniał, że wszystko będzie dobrze. Niestety. Izolacja baterii w łazience puściła, ale my tego nie zauważyliśmy. Woda sączyła się stopniowo, pod płytkami zalewając i spulchniając całą ścianę. Pół biedy, jeśli wyciek nastąpił w widocznym miejscu. A co jeśli przez wiele miesięcy woda zbierała się w szafie, do której wynajmujący nie zaglądają? Dziwny zapach stęchlizny, który uwalniał się stopniowo nagle został zdemaskowany wraz z jego przyczyną. „Fachowiec” nie odbiera telefonu, a my zostajemy z problemem sami. Sami? Nie, jeśli się ubezpieczyliśmy!
  • Skutki pożaru. Nawet jeśli mamy programowalną kuchenkę, która posiada wyłącznik czasowy, może się zdarzyć, że coś nie zadziała. Maszyna to tylko maszyna. Nie posiada inteligencji, która wiąże się ze zdolnością oceny sytuacji i umiejętnością odpowiedniego zareagowania. My, z kolei, jesteśmy tylko ludźmi. Nawet jeśli żyjemy przytomnie i ostrożnie, WSZYSTKO może się zdarzyć. Dlatego dobrze jest posiadać odpowiednie ubezpieczenie.

Co może obejmować odpowiednie ubezpieczenie? Jaki zakres pomocy? Nie tylko rekompensatę finansową! Niektóre ubezpieczenia mieszkania zawierają Assistance. To wspaniała opcja, która rozszerza zakres ochrony. Możemy, na przykład, liczyć na lokal zastępczy dla wynajmujących, jeśli coś się stanie i trzeba będzie usuwać skutki ewentualnej awarii, zalania, czy pożaru. Możemy nawet ubezpieczyć się od nieuczciwych najemców, którzy nie będą chcieli płacić!

Jak wybrać i gdzie kupić polisę na mieszkanie?
Jak wybrać i gdzie kupić polisę na mieszkanie?
NN.pl

Jak wybrać i gdzie kupić polisę na mieszkanie?

To, oczywiście, kwestia indywidualna, jednak zawsze warto porównać różne oferty i wybrać takie ubezpieczenie mieszkania na wynajem, które najbardziej nam odpowiada. Z całą pewnością jednak warto jest mieć dobre ubezpieczenie, gdyż w ten sposób uchronimy się finansowo od wszelkich napraw, remontów oraz konsekwencji zalania, pożaru, czy kradzieży. Oczywiście zawsze, w takich sytuacjach, postępowanie naprawcze wiąże się z określoną ilością ruchów, ale przynajmniej odpadają nam sprawy finansowe i przy odpowiednim pakiecie również organizacyjne. Ubezpieczający powinien pomyśleć też o OC. Wówczas będzie mieć stuprocentową pewność, że nawet jeśli jakaś szkoda powstanie z jego winy, nie będzie za to odpowiadać finansowo.

Dziś dobranie ubezpieczenia jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Możemy dokonać tego online, bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności, a dodatkowo w relatywnie niskiej cenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wynajem mieszkania - dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu?