Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wysoka klatka schodowa - aranżacje

Red./C

Klatki schodowe są nie tylko ważnym elementem konstrukcyjnym łączącym dwie kondygnacje, ale również elementem dekoracyjnym wnętrza. Oprócz formy i materiału wykonania warto zwrócić uwagę na wykończenie klatki schodowej.

Wysoka klatka schodowa - aranżacje
Wysoka klatka schodowa - aranżacje
zhu difeng/Shutterstock

Konstrukcja klatki schodowej

Materiał do produkcji i lokalizacja są wybierane z uwzględnieniem powierzchni pomieszczenia, stylistyki wnętrza i cech klatki schodowej. W oparciu o konfigurację i powierzchnię przestrzeni klatkę schodową można zaprojektować w następującym stylu:

 • W korytarzu racjonalnym wyborem byłaby konstrukcja w kształcie litery U lub L z obrotnicą, lub schodami krętymi. Zwykle są to konstrukcje drewniane, których projekt łączy się z kolorystyką pomieszczenia;
 • Otwarte klatki schodowe w kształcie litery U
 • W przestronnym przedpokoju można zainstalować nowoczesną klatkę schodową prostą.
 • W przypadku klasycznego wnętrza można zastosować konstrukcje drewniane.
 • W małym pomieszczeniu gospodarczym można zastosować wysuwaną konstrukcję, co pozwoli zaoszczędzić wolną przestrzeń.
Wysoka klatka schodowa - aranżacje
Wysoka klatka schodowa
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Projekt klatki schodowej

W zależności od lokalizacji – w kuchni, w przedpokoju, w sypialni czy salonie, projekt, materiał i wystrój powinny współgrać z projektem przestrzeni i jej kolorystyką.

 • Do klasycznego wnętrza w stylu Empire odpowiednia jest prosta konstrukcja z ciemnego drewna. W luksusowym monumentalnym stylu dekoracyjnym „barokowym”, do aranżacji klatki schodowej stosuje się poręcze o gładkim kącie obrotu, marmurowe lub kamienne stopnie. Zaokrąglone czy rzeźbione kute balustrady będą wyglądać harmonijnie.
 • W modnym ostatnio nowoczesnym wnętrzu typu Loft odpowiednia będzie otwarta oświetlona klatka schodowa z jednym oparciem. Balustrady mogą być wykonane ze stali, a ogrodzenia ze szkła hartowanego.
 • Do minimalistycznego wnętrza można zastosować mocowanie stopni na śrubach, co stworzy iluzję nieważkości konstrukcji. Taka nowoczesna klatka schodowa może nie mieć poręczy. Nie mniej wyraziście prezentują się rodzaje śrub, które mogą mieć zarówno klasyczny wygląd, jak i ultranowoczesny. Można nimi ozdobić każde schody w domu jednorodzinnym. Klatka schodowa tak ozdobiona wygląda futurystycznie.
Wysoka klatka schodowa - aranżacje
Aranżacja klatki schodowej
Aleks Kend/Shutterstock

Jak zaaranżować klatkę schodową?

Przestronny wejściowy hol to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi gość. Pierwsze wrażenie domu powstaje właśnie z postrzegania tej przestrzeni, dlatego do jego projektu należy podchodzić z całą odpowiedzialnością. Dlatego tak ważna jest aranżacja klatki schodowej w korytarzu. Jeśli zastanawiasz się jak urządzić klatkę schodową, weź pod uwagę następujące kwestie:

 • Na klatce schodowej w domu jednorodzinnym, schemat kolorów powinien być taki sam lub mieć harmonijnie połączone odcienie.
 • Pomimo dużej powierzchni konstrukcyjnej klatka schodowa powinna wyglądać dyskretnie we wnętrzu salonu.
 • Klatka schodowa jest logiczną kontynuacją korytarza. Oznacza to, że należy pomalować wysoką klatkę schodową w tym samym kolorze, który użyłeś do dekoracji drzwi, z ramami do luster, ozdobnymi ramami do obrazów i zdjęć, z materiałem meblowym.
Aranżacja klatki schodowej
Aranżacja klatki schodowej
alexandre zveiger/Shutterstock

Harmonijny projekt

We wnętrzu o nowoczesnym designie odpowiednie będzie oświetlenie schodków LED oraz reflektory na suficie. W przestronnej sali barokowej odpowiedni byłby wielopoziomowy żyrandol na suficie. W większości stylów najlepiej używać dyskretnego oświetlenia schodów klatki schodowej.

Przedpokój, w którym znajdują się drewniane schody, można ozdobić lustrami, wysokimi roślinami pokojowymi, pufami, stołem z wazonem na kwiaty i meblami do przechowywania ubrań. Lustrzane powierzchnie drzwi wbudowanych w stopnie szafy optycznie powiększają otaczającą przestrzeń. W korytarzu o niewielkiej powierzchni schody na klatkach schodowych powinny być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Aby przestrzeń korytarza ze schodami nie wyglądała na ciemną i ciasną, możesz zastosować następujące techniki projektowania:

• Duże lustro na ścianie optycznie powiększy wąską przestrzeń i rozjaśni ją.

• Nawet małe lustro może powiększyć przestrzeń w korytarzu.

• Schody powinny być wykonane z lekkiego materiału i posiadać wystarczające sztuczne oświetlenie. Oświetlenie stopni jest optymalne się za pomocą diod LED lub lamp montowanych w pionach.

Aranżacja klatki schodowej
Aranżacja klatki schodowej
Aleks Kend/Shutterstock

Wolna ściana wzdłuż schodów – jak ją ozdobić?

Aby harmonijnie ozdobić wolną ścianę wzdłuż schodów, należy wziąć pod uwagę ogólną kolorystykę przestrzeni przedpokoju i połączenie z nią elementów dekoracyjnych. Wolną ścianę możesz podkreślić kontrastowym kolorem lub uczynić z niej tło dla elementów dekoracyjnych. Aby ozdobić ścianę, możesz użyć następujących elementów:

• Klasyczną opcją projektowania są kolorowe lub czarno-białe fotografie lub obrazy umieszczone na ścianie. Zaleca się użycie nie jednego dużego obrazu, ale kilku małych lub średnich w formie kolażu. Ramki mogą różnić się kształtem i rozmiarem, ale muszą mieć to samo rozwiązanie stylistyczne, jak obrazy na zdjęciu.

• Nisze i półki można umieścić na wolnej ścianie. Zaleca się lokalizację nisz na ścianie wzdłuż biegu schodów, a półek - w rogach. Nisze można ozdobić oświetleniem, figurkami, wazonami lub doniczkami, a na półkach postawić ozdobne talerze lub koszyczki z roślinami pnącymi.

• Kolorystyka sama w sobie sprawi, że stanie się elementem dekoracyjnym przestrzeni. Możesz użyć kontrastowych kolorów w projekcie stopni na tle gładkiej ściany lub grać na jej kontraście z materiałem. Biały kolor można łączyć z jasnymi akcentami lub kontrastową czernią.

• Ścianę można ozdobić różnymi materiałami wykończeniowymi - fototapetą, tynkiem dekoracyjnym, farbą do wnętrz, sztucznym kamieniem.

Wysoka klatka schodowa - aranżacje
Wysoka klatka schodowa - aranżacje
timltv/Shutterstock
Wysoka klatka schodowa - aranżacje
Ściana przy schodach
brizmaker/Shutterstock
Ściana przy schodach
Ściana przy schodach
Marko Poplasen/Shutterstock
Nowoczesna klatka schodowa
Nowoczesna klatka schodowa
hxdbzxy/Shutterstock
  Więcej o:

Skomentuj:

Wysoka klatka schodowa - aranżacje