Zaawansowane systemy inteligentnego domu
Systemy inteligentnego domu mają za zadanie ułatwiać życie mieszkańców przez sterowanie różnymi urządzeniami i instalacjami. To sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się łatwiejsze i bardziej przyjemne. Inteligentny dom może również dbać o naszą kieszeń, ograniczając wydatki poprzez rozważne zarządzanie zużyciem chociażby energii elektrycznej.
Podstawowe rozwiązania smart home wymagają od użytkowników, aby wywoływali oni oczekiwane akcje, np. naciśnięciem przycisku na ścianie lub pilocie czy dotknięciem ikony w aplikacji. Natomiast bardziej zaawansowane systemy nie muszą wchodzić w interakcję z domownikami, samoczynnie dostosowują bowiem pracę różnych urządzeń do indywidualnych potrzeb i planu dnia mieszkańców.
Elementy smart
Możemy zdecydować się na rozwiązania oferowane przez konkretnego producenta lub dobrać urządzenia różnych firm, ale pracujące w jednym standardzie. Można też zainstalować zaawansowany system alarmowy, który integruje funkcje bezpieczeństwa i automatyki budynkowej. Niezależnie jednak od wybranej opcji, w każdej instalacji pojawić się muszą konkretne urządzenia. Pierwsze to sensory, czyli urządzenia, których zadaniem jest gromadzenie danych na temat tego, co dzieje się w domu i jego otoczeniu, a także, czy ktoś z domowników nie chce właśnie uruchomić jakiejś funkcji. Należą do nich łączniki ścienne, różnorodne przełączniki, przyciski i pokrętła czy, oferujące więcej funkcji, panele dotykowe, a także czujniki, zdolne do wykrywania ruchu ludzi i zwierząt lub samej ich obecności, otwierania np. okien, drzwi czy bram, a także wycieku wody czy ulatniania się gazu. Potrafią także monitorować warunki środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność, poziom nawodnienia (np. gleby w ogrodzie), natężenie światła czy prędkość wiatru. Inne z kolei zareagują na opady deszczu czy pojawienie się dymu.
Na drugą grupę elementów składają się urządzenia wykonawcze, zwane również sterownikami lub aktorami, które odpowiadają za nadzorowanie pracy różnych elementów podłączonych do systemu.
Serce systemu
W większości systemów niezbędna jest obecność specjalnego sterownika, który nadzoruje wszystkie działania. W tradycyjnym systemie alarmowym rolę tę spełnia centrala. Natomiast w przypadku większości inteligentnych instalacji mówimy o kontrolerach, centralkach lub „smart hubach”. Urządzenie takie to nic innego, jak komputer, który zbiera i przetwarza dane z czujników. W odpowiedzi wysyła polecenia do urządzeń wykonawczych.
Przykładem innego typu inteligentnego systemu jest KNX – jest to rozwiązanie nie mające centrali. Poszczególne elementy tego systemu współpracują ze sobą, przekazując tzw. telegramy. Odpowiednio zaprogramowane wiedzą, czy i jakie działania podjąć w danym momencie.
Komunikacja między urządzeniami
Może odbywać się „po kablu” lub bezprzewodowo. Wybór konwencjonalnych, przewodowych rozwiązań wymaga, by wskazując miejsce montażu urządzeń, precyzyjnie określić, co to będzie za produkt i jakie funkcje ma pełnić. Chodzi bowiem o dokładne ułożenie przewodów i dobór ich rodzaju. Przewody dla tego typu rozwiązań, układa się jednocześnie z instalacją elektryczną.
Systemy bezprzewodowe niemal całkowicie eliminują potrzebę układania przewodów – zazwyczaj konieczne jest jedynie doprowadzenie zasilania sieciowego do kilku urządzeń oraz podłączenie kabla internetowego do centralki. Systemy takie można łatwo rozbudować w dowolnym momencie. Urządzenia bezprzewodowe są zazwyczaj droższe od swoich przewodowych odpowiedników i wymagają wymiany baterii.
Elektryczne okna
Stolarka otworowa nie pozostaje w tyle – okna i osłony również mają znakomicie przemyślane systemy sterowania elektrycznego. Możemy uchylić lub zamknąć okno i odsłonić bądź zasłonić o poranku roletę nie wstając z łóżka. Jeśli chcemy zostawić uchylone okno idąc na spacer, to wiemy, że w przypadku deszczu czujniki automatycznie zamkną skrzydło. Sprawna obsługa okien i ich akcesoriów, również zdalnie, to już nie luksus, ale cenna zaleta ułatwiająca kontrolę nasłonecznienia i wentylacji pomieszczeń.
Okna z możliwością sterowania mają siłownik i zasilacz, a do ich uruchomienia wystarczy wpięcie jednego przewodu do sieci 230 V. Jeśli nie przewidzieliśmy tego, a nie chcemy bruzdować ścian czy skosów na poddaszu, mamy jeszcze do wyboru opcję okien i akcesoriów wyposażonych w baterię słoneczną. Do takich okien można dobrać przesłony, które mają zintegrowane akumulatory i panele solarne, dzięki czemu również nie wymagają dodatkowego zasilania z instalacji elektrycznej.
Okna możemy obsługiwać zdalnie, np. w bezprzewodowym systemie, za pomocą pilota lub aplikacji, a także w technologii wi-fi. Dzięki możliwości zainstalowania panelu zarządzania na smartfonie, możemy sterować obsługą okien z dowolnego miejsca na świecie, a także sprawdzić, czy wszystko jest zamknięte albo wychodząc z pracy uruchomić uchylanie skrzydeł i wywietrzyć dom przed powrotem.
Klimatyzacja w wersji smart
Do grupy urządzeń w pełni sterowalnych i programowalnych szybko dołączyły systemy klimatyzacji. Zarówno w przypadku klimatyzatorów ściennych split, jak i multisplit otrzymujemy dziś cały wachlarz możliwości w zakresie włączania ich w zastosowany u użytkownika system smart home. System, który w pełni współpracuje z urządzeniami i instalacjami grzewczymi, oczyszczaczami powietrza czy nawilżaczami, zapewniając zachowanie pełnego komfortu termicznego nawet w szybko zmieniających się warunkach.
Producenci klimatyzatorów na stałe już zaakceptowali ideę smart home. W oferowanych przez siebie urządzeniach stosują coraz to nowe systemy i funkcjonalności, mając ciągle na uwadze, że klient może chcieć z nich korzystać w sposób zdalny lub automatyczny. Do podstawowych opcji, które dostępne są w ramach opcji smart możemy zaliczyć:
- zdalną regulację temperatury w pomieszczeniu,
- zmianę dystrybucji powietrza w poszczególnych urządzeniach po wykryciu zmian temperatury,
- uruchomienie funkcji oczyszczacza lub jonizacji,
- zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia klimatyzacji,
- zdalny monitoring parametrów powietrza,
- optymalizację pracy urządzenia pod kątem oszczędności energii.
Zalety inteligentnej klimatyzacji
Najważniejsze z punktu widzenia zwykłego użytkownika są:
- automatyczna regulacja temperatury w przypadku wykrycia przez czujniki zmiany parametrów powietrza,
- bardziej wydajne zarządzanie mocą, przekładające się na rachunki za prąd niższe nawet o 30 proc.,
- samoczynne przechodzenie w tryb chłodzenia lub ogrzewania po otwarciu okna,
- wyższa wygoda, wynikająca z braku potrzeby ręcznego sterowania klimatyzacją,
- możliwość ustawienia czasu włączenia i wyłączenia klimatyzacji według własnych potrzeb,
- wzrost wartości mieszkania lub domu na rynku nieruchomości.
Lampowentylatory
Lampa z wentylatorem to idealny wybór pomiędzy klasycznym oświetleniem sufitowym a stojącym wentylatorem. Latem stanowi idealny element wspierający funkcjonowanie klimatyzacji, zimą pozwala na mieszanie ciepłego powietrza znajdującego się w górnej części pomieszczenia.
Oferta rynkowa takich produktów jest już na tyle bogata, że bez problemu dobierzemy model do wnętrz zachowanych w różnej stylistyce. Przykładowo lampowentylator z kryształowymi reflektorami to idealne uzupełnienie klasycznych wnętrz, lampa z wentylatorem o drewnianych łopatach to rozwiązanie, które najlepiej uzupełni skandynawskie wnętrze, z kolei ciemne skrzydła w kolorze mahoniu uzupełnione o złote akcenty lub chromowana lampa z łopatami inspirowanymi samolotowym śmigłem to rozwiązanie, które uzupełni pomieszczenia z drewna, cegły oraz szkła.
Inteligentne oświetlenie
Inteligentne oświetlenie to zbiorcza nazwa dla innowacyjnych rozwiązań świetlnych mających na celu oszczędność pieniędzy i energii elektrycznej. Światło świeci tam, gdzie faktycznie jest potrzebne i wtedy, kiedy sobie tego życzymy. A gdy zapomnimy wyłączyć lampę przed wyjściem z domu, nie ma problemu – możemy zrobić to zdalnie. Podobnie możemy wykorzystać inteligentne oświetlenie upozorowania obecności w domu, gdy przebywamy na wyjeździe. Wystarczy łączność z internetem.
W domu wykorzystuje się czujniku ruchu, które można umieścić w dowolnym miejscu. Taki czujnik reaguje na ruch i włącza nawet 10 źródeł światła dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Można nim sterować zdalnie za pomocą aplikacji.
- Więcej o:
Świąteczna kolekcja od Bloomingville
Prezenty dla domu - otul się miękkimi tekstyliami
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Świąteczne prezenty - jak je wybierać?
Tekstylia ze świątecznymi motywami
Nowa kolekcja mebli Tone od Tylko
Ciekawe projekty wieszaków
Pomysły na prezent dla miłośnika designu