Zalety dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy to jeden z najczęściej spotykanych typów konstrukcji i najprostsze z rozwiązań w zakresie wznoszenia dachów. Przez pewien czas stracił on popularność na rzecz bardziej skomplikowanych rodzajów dachów. Dziś jednak inwestorzy ponownie coraz częściej decydują się na dach dwupołaciowy. Nie ma w tym nic zaskakującego – rozwiązanie to ma wiele zalet. Oto one!
Dach dwuspadowy – czyli jaki?
Dach dwuspadowy, jak wskazuje jego nazwa składa się z dwóch przeciwległych połaci połączonych w kalenicy.
Konstrukcję tego dachu można pokryć niemal każdym rodzajem pokrycia. Doskonale sprawdzą się materiały ze stali – w tym blachodachówki. Są lekkie i proste w montażu. Zapewniają nie tylko wysoką estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność i trwałość dachu.
Etapy budowy dwuspadowego dachu
Do wzniesienia dachu dwuspadowego niezbędny jest szkielet – więźba dachowa. W większości przypadków jest ona wykonana z drewna. Odgrywa ona bardzo ważną rolę, ponieważ jej konstrukcja jest odpowiedzialna za rozkład ciężaru pokrycia dachowego.
Istotnym elementem dachu jest również konstrukcja nośna. Jej rodzaj zależny jest od wielkości dachu oraz kąta nachylenia połaci. W przypadku płaszczyzn o mniejszej powierzchni nie jest konieczne stawianie podpór pośrednich - dzięki temu rozwiązaniu można zyskać przestronne poddasze użytkowe.
Więźbę dachową można pokryć różnymi materiałami – na przykład popularną dachówką ceramiczną lub lekkim i nowoczesnym blaszanym pokryciem. Całość uszczelnia się folią dachową lub deskowaniem. Elementy te zabezpieczają przed przenikaniem wody w postaci skroplin do wnętrza budynku. Ten proces nazywa się kryciem wstępnym.
W przypadku dachu dwuspadowego w okapie znajduje się orynnowanie oraz elementy, które są niezbędne do efektywnego odprowadzania wody deszczowej takie, jak pas podrynnowy i nadrynnowy.
Konstrukcja dachu dwuspadowego
Układ dachu dwuspadowego może być zróżnicowany. To od inwestora zależeć może między innymi kąt nachylenia połaci. Dzięki ostremu zakończeniu szkieletu dachu, odprowadzanie wody opadowej będzie łatwiejsze. Co więcej, w takim przypadku istnieje możliwość wygospodarowania pod dachem sporej powierzchni użytkowej. Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę całą bryłę budynku i to, jak chcemy, aby prezentowała się ona ostatecznie. Związane jest to zarówno z rozpiętością dachu, jak i jego kształtem.
Jeśli marzysz o domu o mniej typowej formie, możesz zadecydować się na niesymetryczny dach dwuspadowy. W takim przypadku warto postawić na pokrycie dachowe o nowoczesnym wyglądzie, które nie tylko zgra się z niecodzienną formą, ale również podkreśli wyjątkowość obiektu. Warto pamiętać, że konstrukcja dachu powinna być zawsze dopasowana do długości budynku i wytrzymałości ścian nośnych, ponieważ to właśnie na nich opierają się krokwie.
Zalety dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy to rozwiązanie, które w obecnym budownictwie znów wybierane jest coraz chętniej. Wzniesiony w ten sposób dach, stworzony z dwóch połaci, jest nie tylko funkcjonalny oraz tańszy w montażu niż inne rozwiązania, ale również świetnie się prezentuje.
Dach dwuspadowy ma wiele zalet, zarówno w kwestii estetyki, jak i funkcjonalności. Taka konstrukcja zapewnia:
- energooszczędność — mniejsza ilość połaci wiąże się z mniejszymi stratami ciepła,
- łatwe odprowadzanie wody — woda opadowa może swobodnie ściekać po połaciach dachowych,
- obniżenie kosztów —wzniesienie dachu dwuspadowego wymaga mniejszej ilości materiałów,
- uniwersalność — projekt dachu można dopasować do wielu typów budynków,
- łatwiejsze układanie pokrycia dachowego niż w przypadku innych typów dachów,
- estetykę — prosta forma dachu dwuspadowego niemal zawsze dobrze się prezentuje.
Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest również to, że w przypadku dachu dwuspadowego istnieje duży wybór, jeśli chodzi o jego wszelkie parametry.
Dach dwuspadowy umożliwia również wstawienie okien dachowych. Pozwala to na zaaranżowanie przestrzeni użytkowej na poddaszu.
Dach dwuspadowy – kiedy się sprawdzi?
Dach dwuspadowy jest niezwykle uniwersalny, dlatego sprawdzi się niemal w każdym rodzaju budynku. Idealnie wpisuje się zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne budownictwo. Jego zaletą jest także niski koszt wykonania i możliwość zastosowania wielu różnych pokryć dachowych.
Wśród polecanych rozwiązań znajduje się między innymi nowoczesna blachodachówka wykonana z wysokiej jakości materiałów. Szukasz takich produktów? Przejrzyj ofertę firmy Florian Centrum — obecnego na rynku od wielu lat producenta i dystrybutora pokryć dachowych
- Więcej o:
Drzwi wewnętrzne w stylowych kolorach - nowości od PORTA
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?
Nowocześnie, bezpiecznie, ekologiczne i w poszanowaniu środowiska, a do tego ciepło i cicho. Nowoczesna izolacja z wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc.
Zalety dachu dwuspadowego
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Gaz czy pompa ciepła – co lepiej wybrać?
Systemy ogrzewania podłogowego Pipelife Floortherm
Efektywność energetyczna fasad wentylowanych w kontekście domów na szkielecie drewnianym