Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zasilacze – podział, rodzaje i wybór odpowiedniego modelu

AZ

Zasilacze to urządzenia elektryczne, których zadaniem jest przetworzenie napięcia sieci elektrycznej na napięcie stałe. Dobiera się je w zależności od ilości zasilania potrzebnego danemu obwodowi bądź urządzeniu elektrycznemu.

Zasilacze – podział, rodzaje i wybór odpowiedniego modelu
Zasilacze – podział, rodzaje i wybór odpowiedniego modelu
Time

Podział zasilaczy

Przy kupnie zasilacza warto zastanowić się, do czego ma on służyć. Nie chodzi jedynie o moc urządzenia, lecz także o sposób aplikacji docelowej. Na rynku można zakupić zasilacze:

 • Na szynę DIN, czyli takie wykorzystywane do urządzeń przemysłowej automatyki,
 • Do wbudowania na urządzenia bądź płytę,
 • Otwarte do umieszczenia w przygotowanej obudowie,
 • Do laptopów,
 • Komputerowe,
 • Awaryjne (UPS),
 • PoE, do zasilania urządzeń w sieci Ethernet,
 • LED, służące do systemów oświetlenia,
 • Desktopowe, montowane w obudowie z tworzywa sztucznego,
 • Wtyczkowe, czyli takie umieszczane w gnieździe sieci elektrycznej.

Rodzaje zasilaczy

Podstawowym rodzajem zasilacza jest ten beztransformatorowy. Jego budowa sprawia, że nie ma on żadnej izolacji galwanicznej pomiędzy wyjściem zasilacza a siecią energetyczną. To zwiększa możliwość powstawania spięć.

Bezpieczniejszą opcją jest zakup zasilacza transformatorowego. Wyposażony jest on w specjalną część zwaną transformatorem. Obniża ona napięcie oraz zapewnia jego stabilizację.

Ostatnim rodzajem jest zasilacz impulsowy. Zawiera on przetwornicę impulsową DC/DC oraz prostownik. Charakteryzuje się małymi wymiarami oraz dużą sprawnością działania. Mimo tego, że należy do niewielkich sprzętów, ma sporą wydajność prądową.

Bezpieczeństwo korzystania z zasilaczy

Każdy zasilacz ma wbudowane zabezpieczenia. Te najczęściej chronią przed przegrzaniem i zabezpieczają urządzenie przed przekroczeniem dopuszczalnego poboru prądu. Takie elementy są bardzo proste i nie wpływają na działanie samego zasilacza. Najczęściej umiejscawia się je w postaci bezpiecznika na wyjściu.

Wybór zasilacza

Kupując zasilacz, należy przyjrzeć się ważnym parametrom. W przypadku zasilaczy należy skupić się na: mocy, zakresie napięcia wyjściowego, prądu obciążenia, liczbie wyjść oraz napięciu wejściowym. W tym wszystkim nie można zapomnieć o wielkości zasilacza czy jego budowie. Istotnymi dla aplikacji zasilacza są takie aspekty, jak rodzaj obudowy, sposób montażu i liczba złączy. To wpłynie nie tylko na działanie urządzenia, lecz także na jego żywotność i bezpieczeństwo użytkowania.

  Więcej o:

Skomentuj:

Zasilacze – podział, rodzaje i wybór odpowiedniego modelu