Zasilacze – podział, rodzaje i wybór odpowiedniego modelu
Zasilacze to urządzenia elektryczne, których zadaniem jest przetworzenie napięcia sieci elektrycznej na napięcie stałe. Dobiera się je w zależności od ilości zasilania potrzebnego danemu obwodowi bądź urządzeniu elektrycznemu.
Podział zasilaczy
Przy kupnie zasilacza warto zastanowić się, do czego ma on służyć. Nie chodzi jedynie o moc urządzenia, lecz także o sposób aplikacji docelowej. Na rynku można zakupić zasilacze:
- Na szynę DIN, czyli takie wykorzystywane do urządzeń przemysłowej automatyki,
- Do wbudowania na urządzenia bądź płytę,
- Otwarte do umieszczenia w przygotowanej obudowie,
- Do laptopów,
- Komputerowe,
- Awaryjne (UPS),
- PoE, do zasilania urządzeń w sieci Ethernet,
- LED, służące do systemów oświetlenia,
- Desktopowe, montowane w obudowie z tworzywa sztucznego,
- Wtyczkowe, czyli takie umieszczane w gnieździe sieci elektrycznej.
Rodzaje zasilaczy
Podstawowym rodzajem zasilacza jest ten beztransformatorowy. Jego budowa sprawia, że nie ma on żadnej izolacji galwanicznej pomiędzy wyjściem zasilacza a siecią energetyczną. To zwiększa możliwość powstawania spięć.
Bezpieczniejszą opcją jest zakup zasilacza transformatorowego. Wyposażony jest on w specjalną część zwaną transformatorem. Obniża ona napięcie oraz zapewnia jego stabilizację.
Ostatnim rodzajem jest zasilacz impulsowy. Zawiera on przetwornicę impulsową DC/DC oraz prostownik. Charakteryzuje się małymi wymiarami oraz dużą sprawnością działania. Mimo tego, że należy do niewielkich sprzętów, ma sporą wydajność prądową.
Bezpieczeństwo korzystania z zasilaczy
Każdy zasilacz ma wbudowane zabezpieczenia. Te najczęściej chronią przed przegrzaniem i zabezpieczają urządzenie przed przekroczeniem dopuszczalnego poboru prądu. Takie elementy są bardzo proste i nie wpływają na działanie samego zasilacza. Najczęściej umiejscawia się je w postaci bezpiecznika na wyjściu.
Wybór zasilacza
Kupując zasilacz, należy przyjrzeć się ważnym parametrom. W przypadku zasilaczy należy skupić się na: mocy, zakresie napięcia wyjściowego, prądu obciążenia, liczbie wyjść oraz napięciu wejściowym. W tym wszystkim nie można zapomnieć o wielkości zasilacza czy jego budowie. Istotnymi dla aplikacji zasilacza są takie aspekty, jak rodzaj obudowy, sposób montażu i liczba złączy. To wpłynie nie tylko na działanie urządzenia, lecz także na jego żywotność i bezpieczeństwo użytkowania.
- Więcej o: