Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żyrandol w stylu retro do modnej sypialni

AZ

Modna sypialnia powinna być równocześnie funkcjonalna, wygodna i pięknie się prezentować. Niebagatelną rolę odgrywają w tym modne lampy. W każdym pomieszczeniu warto zastosować przynajmniej kilka opraw, by stworzyć optymalne warunki. Jedną z nich może być na przykład stylowy żyrandol w wydaniu retro. W jakich sypialniach lampy wiszące w stylu vintage sprawdzają się najlepiej? Kiedy warto na nie postawić i do czego je wykorzystać? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Żyrandol w stylu retro do modnej sypialni
Żyrandol w stylu retro do modnej sypialni
Azzardo

Efektowne żyrandole retro – nie tylko do babcinego salonu

Lampy wiszące w starym stylu przez lata były traktowane jako oświetlenie gorszej kategorii, kojarzące się z czasami dawno minionymi. Wszystko zmieniło wraz z rozpowszechnieniem się stylu vintage i popularyzacją mody na produkty retro w wyposażeniu wnętrz.

Wraz ze zmianą podejścia do przedmiotów antycznych lub stylizowanych na dawne, wzrosło ponownie zainteresowanie aranżowaniem przestrzeni z wykorzystaniem klasycznych żyrandoli.

Pojawiają się one najczęściej w pomieszczeniach reprezentacyjno-rekreacyjnych. Przede wszystkim montuje się je zatem w salonach, choć równie często sprawdzają się jako piękne oświetlenie główne do sypialni.

Różne rodzaje żyrandoli retro – jaki wybrać?

Choć mówi się ogólnie o żyrandolach klasycznych, to tak naprawdę typ ten mieści olbrzymią liczbę mocno zróżnicowanych opraw oświetleniowych.

Podstawą są oczywiście rozwiązania tradycyjne, to znaczy mosiężne żyrandole z wieloma ramionami, na których końcach znajdują się źródła światła. Cała konstrukcja jest dodatkowo ozdabiana kryształkami, pięknie odbijającymi światło, co daje dodatkowe efekty wizualne, szczególnie doceniane w pomieszczeniach rekreacyjnych, w których pragnie się uzyskać przytulną atmosferę.

Oprócz nich stosuje się jednak również inne żyrandole retro. Wielką popularnością cieszy się na przykład wzornictwo z lat 50. i 60. ubiegłego wieku, w tym choćby niezmiernie oryginalne lampy Sputniki, nawiązujące w nazwie oraz konstrukcji do ery podbojów kosmicznych. Wciąż można kupić działające modele sprzed półwiecza. Oprócz nich na rynku pojawiają się także produkty nowoczesne, stylizowane jednak na pierwotne rozwiązania, jak choćby nowoczesne i eleganckie zarazem lampy Azzardo.

Dzięki zróżnicowaniu dostępnych produktów, każdy może znaleźć idealną lampę do swojej sypialni.

Gdzie zamontować żyrandol w sypialni?

Jak już wspomnieliśmy, żyrandole w sypialniach najczęściej spełniają funkcję oprawy głównej lub strefowej, zapewniającej oświetlenie do bezpiecznego przemieszczania się lub wykonywania czynności, które nie wymagają lamp zadaniowych.

Gdzie je zamontować? Świetnym pomysłem jest umieszczenie efektownej oprawy wiszącej w przestrzeni do wieczornej rekreacji – na przykład nad stolikiem i fotelem. W dużych sypialniach pojawiają się one także bezpośrednio nad łóżkiem.

Wielkość i kształt lampy należy bezwzględnie dopasować do dostępnego metrażu. Zbyt mała oprawa nie oświetla bowiem równomiernie wnętrza, a za duża potrafi sprawić, że przestrzeń staje się bardziej klaustrofobiczna, co wpływa niekorzystnie na wypoczynek i regenerację.

Z jakimi lampami połączyć żyrandole?

Jedna lampa w sypialni to ewidentnie za mało. Jeśli zatem wprowadza się żyrandol, trzeba równocześnie zadbać o to, by obok niego pojawiły się także inne oprawy oświetleniowe. W tym przypadku warto stosować produkty dyskretne i delikatne, które nie będą konkurować formą z najbardziej dekoracyjną lampą wiszącą. Przydają się kinkiety, lampa stojąca i niewielkie lampki nocne.

Równocześnie jednak należy dobierać modele, powiązane stylistycznie i kolorystycznie z oprawą główną. W ten sposób tworzy się spójny wizualnie system oświetleniowy do modnego wnętrza w stylu retro.

Lampy wiszące w sypialni – stylowe wykończenie modnego wnętrza

Efektowne żyrandole do sypialni w stylu retro to obecnie jeden z dominujących trendów w branży oświetleniowej. Pięknie dekorują, nadają przestrzeni bardziej przytulny charakter oraz dostarczają sporą ilość światła, by wnętrze było nie tylko stylowe, ale też w pełni funkcjonalne, dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

    Więcej o:

Skomentuj:

Żyrandol w stylu retro do modnej sypialni