10 kroków do wygodnego poddasza
To niewątpliwie oryginalne wnętrze, które można zaaranżować na wiele sposobów. Poddasze ze skosami może być i ładne, i funkcjonalne – wystarczy poznać możliwości jego zagospodarowania, a następnie je wykorzystać.
Wnętrza ze skosami mają zazwyczaj ciekawy kształt i choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ich aranżacja będzie stwarzała wiele kłopotów, zazwyczaj jest zupełnie inaczej. Jednak zanim przystąpisz do remontu czy meblowania, zapoznaj się z gotowymi już projektami. Zobacz, jak inni wykorzystali to, co mogłoby się wydawać wadą mieszkania, i zamienili w zaletę. Oto 10 pomysłów na urządzenie poddasza ze skosami.
1. Uspokój wnętrze
Na poddaszu wiele się dzieje – linie ścian ułożone są pod różnym kątem, kończą się w zaskakującym miejscu, tu i ówdzie stoi filar, a na suficie widoczne są belki. Gdy dodatkowo wstawisz meble, oświetlenie, dekoracje, sprzęt RTV, może zapanować chaos. Warto go uspokoić, wprowadzając do wnętrza jeden kolor, najlepiej biały. Pomaluj nim wszystkie ściany, sufit oraz podłogę. Największe z mebli też niech będą białe lub w bardzo jasnych odcieniach beżu czy szarości. Aby przełamać monotonię, można wprowadzić drugi, kontrastujący kolor, tutaj jest nim brąz pojawiający się na tkaninach i drewnianych elementach. Należy jednak pamiętać, by przeważał jasny kolor, a druga barwa pojawiała się w zdecydowanej mniejszości.
2. Wykorzystaj wysokość
Poddasze nie zawsze jest niskie i ciemne. Coraz częściej mieszkania te mieszczą się na dwóch kondygnacjach, nierozdzielonych stropem. W ten sposób powstaje wysokie, pełne światła słonecznego wnętrze. Można je podzielić, nie tracąc wrażenia przestrzeni. Tutaj otwartą dużą strefę dzienną podzielono na trzy pomieszczenia – salon, kuchnię i sypialnię umieszczoną na antresoli. Wnętrze pozostało przestronne, ponieważ tylko nad jego częścią urządzono antresolę. Kuchnię ukryto za przesuwnymi drzwiami z mlecznego szkła, więc światło swobodnie przepływa pomiędzy pomieszczeniami.
UNIKNIESZ EFEKTU PRZYTŁOCZENIA I KLAUSTROFOBII UŻYWAJĄC DO ARANŻACJI PODDASZA JASNYCH BARW. WYBIERZ MAKSYMALNIE TRZY KOLORY W PODOBNEJ TONACJI, NP. PASTELE. ZBYT DUŻY KONTRAST MIĘDZY KOLORAMI I WIELE BARW MOGĄ WPROWADZIĆ NIEPOTRZEBNY CHAOS.
3. Stwórz kącik czytelniczy
Przez okna połaciowe światło wpada pod innym kątem niż ze zwykłej stolarki okiennej, dlatego pod nimi jest dużo światła. Warto w tym miejscu urządzić kącik czytelniczy. Ustaw tam obrotowy fotel, którego pozycję można dowolnie zmieniać, kiedy jest mało światła przodem do okna, kiedy za dużo tyłem. Ustawiając podnóżek i podręczny stolik, stworzysz miłe, wygodne miejsce do relaksu przy lekturze. Światło padające z okna dachowego warto też wykorzystać w gabinecie i w kuchni. Miejsca do pracy w obu tych pomieszczeniach powinny być dobrze doświetlone, więc jeśli biurko i blat kuchenny znajdą się pod oknami, w ciągu dnia zapewnisz sobie doskonałe światło.
4. Spójrz w niebo
Gdy we wnętrzu jest bardzo niska ścianka kolankowa lub skos dochodzi do samej podłogi, nie warto w tym miejscu ustawiać mebli. Dużo lepiej zrobisz wykorzystując tę część na doświetlenie wnętrza. Jeśli jest to możliwe, zamontuj okna połaciowe niemal na całej powierzchni ściany. Nie tylko zyskasz jasne wnętrze, ale też optycznie je powiększysz i „otworzysz” na świat zewnętrzny. Ustawiając sofę lub fotele naprzeciw tej ściany, będzie można cieszyć się widokiem nieba.
5. Myśl niestandardowo
Wnętrza na poddaszu ze skosami zazwyczaj są nieustawne. Trudno urządzić je standardowymi meblami, wykorzystując przy tym optymalnie przestrzeń. Dlatego warto skorzystać z oferty producentów robiących meble na wymiar. Jest to bardzo wygodne, ponieważ najczęściej przedstawiciel takiej firmy przyjeżdża do klienta, wykonuje pomiary, poznaje nasze preferencje i tworzy na ich podstawie projekt. Często więc mamy wpływ nie tylko na rozmiar zabudowy, ale i wybór materiałów, dekorów itp.
6. Zadbaj o budżet
Jeśli masz ograniczone możliwości finansowe, możesz zdecydować się na gotowe meble, dostępne od ręki. Ścianę pod skosem można zaaranżować na wiele sposobów. Ciekawym pomysłem są regały schodkowe, których jeden bok jest skośny, więc można go wsunąć pod ścianę. Innym rozwiązaniem są półki i szafki wiszące. Można powiesić je na dowolnej wysokości i w ten sposób optymalnie wykorzystać przestrzeń.
7. Śpij wygodnie
Sypialnia na poddaszu może być bardzo wygodnym pomieszczeniem. Zazwyczaj jest cicha, bo na górze nikt nie mieszka, więc nie hałasuje. W ograniczonej ilości dochodzą też dźwięki z ulicy, można tu spokojnie wypocząć. Aby jednak wygodnie się wyspać, warto łóżko postawić w miejscu, gdzie sufit jest najwyżej. Nie tylko unikniesz ewentualnych uderzeń głową w skośną ścianę, ale też nie doświadczysz uczucia klaustrofobii. Warto też zwrócić uwagę na to, aby światło z okien połaciowych nie padało bezpośrednio na twarz śpiącego. Co prawda miło jest, zasypiając patrzeć w niebo, ale poranne słońce, zwłaszcza latem, może przeszkadzać.
8. Idź na kompromis
W niskiej kuchni nie warto montować szafek górnych, dużo lepiej sprawdzi się otwarta półka, na której ustawisz niezbędne akcesoria i dekoracje. Ważne, by blat roboczy był dobrze doświetlony. Najlepiej będzie, gdy ustawisz tak meble, aby podało na niego światło dzienne z okien dachowych. Należy jednak pamiętać, że na poddaszu często robi się zbyt gorąco, a promienie słońca mogą padać bezpośrednio na gotującego, dlatego wyposaż okna w rolety. Natomiast po zmroku niezbędne będzie sztuczne oświetlenie. Nie zamontujesz go pod szafkami, więc najwygodniejsze będą kinkiety lub lampy wiszące.
9. Zrelaksuj się w łazience
Skośne ściany w łazience zazwyczaj nie stanowią przeszkody. Łatwo je zagospodarować i stworzyć wygodną przestrzeń, w której można się odprężyć. Zrelaksujesz się podczas długiej kąpieli w wannie z widokiem na niebo, dlatego ten element wyposażenia warto ustawić pod oknem dachowym. Aby jednak takie rozwiązanie było trwałe, warto wybrać odpowiedni model okna. Zazwyczaj producenci w tym przypadku proponują okna z PVC, które jest bardziej odporne na wilgoć od drewna.
10. Projektuj na miarę
Podobnie jak meble również wyposażenie łazienki warto zaprojektować na wymiar. W ten sposób w nieustawnym kącie stworzysz np. wygodną kabinę prysznicową. Tutaj nie tylko ścianki kabiny prysznicowej starannie zaprojektowano, ale też przedłużając zabudowę wanny stworzono w strefie prysznicowej funkcjonalną półkę, na której można usiąść lub odstawić tam kosmetyki.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach