12 pomysłów na strefy w salonie
Otwarta przestrzeń dzienna to wygodne rozwiązanie, które czyni nasze wnętrza większymi i zachęca domowników do wspólnego spędzania czasu. Może też być niezwykle funkcjonalna pod warunkiem, że wydzielimy kilka stref przeznaczonych do konkretnych czynności.
Coraz chętniej rezygnujemy z małych pomieszczeń na rzecz otwartej przestrzeni dziennej, która spełnia wiele funkcji. W niej odpoczywamy, spożywamy posiłki, czasem je przyrządzamy, a nawet pracujemy lub śpimy. Jak pogodzić te wszystkie przestrzenie, by salon był funkcjonalny, nawet gdy kilka osób spędza w nim jednocześnie czas, ale na różnych czynnościach? Najlepiej podzielić wnętrze na strefy. Wyznaczenie ich jest ważne z kilku powodów – przede wszystkim porządkuje przestrzeń, a co za tym idzie uatrakcyjnia jej wygląd, poprawia funkcjonalność oraz komunikację, pozwala też na indywidualną pracę jednego z domowników, gdy ta jest konieczna. Podział na strefy można wykonać na wiele sposobów, my wybraliśmy 12 propozycji, które mogą podpowiedzieć, jak to zrobić w swoim wnętrzu.
12 pomysłów na strefy w salonie: PROSTY PODZIAŁ
Często wyznaczenie stref przychodzi dość łatwo, bo możemy kierować się kształtem wnętrza, który niejako narzuca podział. Tutaj wykorzystano umiejscowienie przestrzeni kuchennej. Wymusiła ona naturalny podział na część kuchenno-jadalnianą oraz wypoczynkową. Ta druga znajduje się niejako we wnęce, więc tworzy zaciszny zakątek. Między obiema przestrzeniami jest dużo miejsca na swobodną komunikację, co podkreśla podział. Dodatkowo ciekawie zaznaczono odrębność tych stref, wykańczając ściany innymi materiałami. Zadbano jednak o to, by całość była harmonijna – zachowano jedną kolorystykę i spójny styl obu wnętrz.
12 pomysłów na strefy w salonie: ZZA KOMINKA
W tym wnętrzu wyraźny podział na strefy wypoczynkową i jadalnianą uzyskano poprzez postawienie ścianki z kominkiem. Jej wielkość zaplanowano tak, by światło wpadające przez okna w jadalni docierało do części salonowej, a jednocześnie tak, by osoby siedzące przy stole miały poczucie intymności, np. gdy chcą skupić się na pracy lub odrabianiu lekcji. Warto jednak zauważyć, że chociaż granica jest bardzo wyraźna, zachowano spójność obu pomieszczeń poprzez tę samą kolorystykę ścian, jednolite wykończenie podłogi oraz ustawienie tego samego regału w obu strefach.
12 pomysłów na strefy w salonie: ŁĄCZ I DZIEL
Z połączenia niewielkich pomieszczeń powstał wygodny salon wraz z równie wygodną jadalnią. Wyznaczenie stref było naturalną konsekwencją układu tych dwóch pomieszczeń. I choć pozbyto się ściany, wyraźnie zaznaczono dwie części pełniące różne funkcje – wypoczynkową i jadalnianą. W salonie pomalowano dwie ściany na mocny kolor, podczas gdy jadalnia pozostała w spokojnej, białej tonacji. Umowną granicę wyznacza też niewielki, ale wyraźnie widoczny dzięki mocnym barwom dywanik. Również ustawienie sofy podkreśla podział pomieszczenia, zauważmy, że osoba siedząca na niej nie widzi jadalni.
12 pomysłów na strefy w salonie: RAZEM, ALE OSOBNO
Osobom, które zastanawiają się, czy stworzyć otwartą przestrzeń, czy jednak zachować odrębne pomieszczenia, może spodobać się rozwiązanie pośrednie, czyli wykucie w ścianie na tyle dużego otworu, by stół i biesiadnicy byli widoczni z salonu, ale inne fragmenty pomieszczenia pozostały ukryte. To też dobry pomysł, gdy chcemy powierzchnię ściany wykorzystać jako dekorację, np. ozdobić sztukaterią.
12 pomysłów na strefy w salonie: TRZY W JEDNYM
Tu przykład otwartej przestrzeni, w której połączono trzy pomieszczenia – kuchnię, jadalnię i pokój dzienny. Przestrzeń została podzielona przez wydzielenie umownych linii w poprzek pomieszczenia, które korespondują z trzema oknami. W tym wnętrzu zadbano o to, by każda ze stref była dobrze doświetlona. W wielofunkcyjnym pomieszczeniu dobrze sprawdza się system szynowy, do którego dobrać można odpowiednie do każdej ze stref oprawy. Tutaj system magnetyczny LVM.
12 pomysłów na strefy w salonie: GRA ŚWIATEŁ
I tym przypadku podział na strefy kuchenną i jadalnianą oraz wypoczynkową jest konsekwencją architektury pomieszczania, a granicę pomiędzy dwiema pierwszymi a trzecią wyznacza oś, która ma swój początek przy drzwiach wejściowych. To dość wyraźny podział, wzmocniony dodatkowo ustawieniem stołu z krzesłami zwróconymi w stronę kuchni. Nieco go złagodzono, montując tę samą zabudowę, która dzięki podświetlanym półkom jest ozdobą przyciągającą wzrok. W ten sposób uzyskano harmonijną, otwartą przestrzeń dzienną.
12 pomysłów na strefy w salonie: SALONOWE BIURO
Obecnie wielu z nas pracuje z domu, a nie ma osobnego pomieszczenia na biuro. W takim wypadku nie ma innego wyjścia jak wygospodarowanie miejsca na pracę w pokoju dziennym. Tu przykład wąskiego pomieszczenia gdzie wykorzystano jedną ścianę na regał na dokumenty, a fragment pokoju przy nim oddzielono biurkiem. Meble wypoczynkowe w salonie ustawione są w taki sposób, by można było siedzieć na nich tyłem lub bokiem do domowego biura, co pomaga zapomnieć o pracy podczas relaksu.
12 pomysłów na strefy w salonie: Z SYPIALNIĄ W TLE
To propozycja dla odważnych – urządzenie sypialni w części dziennej. Oczywiście można to zrobić w prosty sposób, czyli w salonie ustawić rozkładaną sofę. Tutaj jednak zdecydowano się na wygodne łóżko, które od pozostałej części wnętrza oddzielają tylko szklane ściany. Gdy pozostają odsłonięte ma się wrażenie, że pomieszczenie to jedna wspólna przestrzeń, zwłaszcza że pozostałe ściany we wnętrzu pomalowano tym samym kolorem farby. Układ poszczególnych stref również został dobrze przemyślany – część sypialniana sąsiaduje z wypoczynkową, gdzie zazwyczaj wyciszamy się po pracy tuż przed pójściem spać.
12 pomysłów na strefy w salonie: AŻUROWA ŚCIANKA
Dobrym pomysłem jest ustawienie na umownej granicy stref ażurowego regału – podzieli on pomieszczenie, ale zachowany zostanie otwarty układ. W ten sposób zapewnimy odrobinę prywatności w obu przestrzeniach. Jest to również idealne miejsce na przechowywanie, a dostęp do ułożonych na półkach przedmiotów jest z obu stron, co jest wygodne, gdy leżą tam rzeczy używane w obu strefach. Warto na takiej „ściance” ustawić też dekoracje czy ulubione bibeloty i książki.
12 pomysłów na strefy w salonie: NA PODEŚCIE
Kolejnym pomysłem na wydzielenie strefy do pracy w pokoju dziennym jest urządzenie jej na podwyższonej podłodze, co prawda nie zapewnia to intymności osoby pracującej, ale wskazuje wyraźnie granicę, gdzie zaczyna się domowe biuro. Ciekawym pomysłem są też duże drzwi, które po całkowitym otwarciu łączą salon z jadalnią.
12 pomysłów na strefy w salonie: OTWARTE NA PIĘTRO
W tym wnętrzu otwarto przestrzeń dzienną nie tylko na jednym poziomie, ale też zrezygnowano z części sufitu i stworzona wysokie na dwie kondygnację pomieszczenie, które łączy salon, kuchnię, jadalnię oraz usytuowaną na piętrze, ale widoczną z dołu sypialnię. Strefy na parterze umownie podzielono w prosty sposób – część kuchenną i jadalnianą umiejscowiono pod antresolą, natomiast fragment wypoczynkowy zajmuje otwartą, wysoką przestrzeń. Całość harmonijnie połączono kolorystyką, w której dominują dwie barwy – zieleń i róż. Pojawiają się one na zasłonach, poduszkach, krzesłach i ścianie w sypialni.
12 pomysłów na strefy w salonie: W KSZTAŁCIE LITERY L
Przestrzeń dzienną tworzy wnętrze w kształcie litery L. Część kuchenna i jadalnia tworzą linię prostą, a na ich granicy stanęła wyspa, natomiast salon ukryto za zabudową, dzięki czemu osoby w nim odpoczywające nie muszą patrzeć na kuchenny rozgardiasz. Zadbano też o to, by stworzyć tu przytulny klimat nie tylko za sprawą miękkiej sofy, ale również dywanu, który ułożono tylko w tej części. Podział na strefy podkreślają natomiast ściany, które w każdej części wykończone są w inny sposób.
- Więcej o:
- trendy 2025
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Współczesne lampy designerskie
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Modne ściany - 4 gorące trendy
Trendy kuchenne 2025
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach