Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabezpieczenie drewna przed wilgocią, deszczem i pękaniem

ES, red.

Jak zabezpieczyć drewno? Drewniane altany, ogrodzenia, dekoracje to często powód do dumy dla ich właścicieli. Wyjątek stanowią ci, którzy nie zadbali o ich odpowiednią pielęgnację, zapominając, iż drewniane powierzchnie są narażone na działanie warunków atmosferycznych przez cały rok. Jakich środków użyć, by cieszyły oczy przez wiele lat? Jaki preparat wybrać: bejcę, lakier, lakierobejcę, lazur czy olej.

Drewniane zadaszenie
Aby drewno na zewnątrz długo zachowało piękno, trzeba o nie dbać
Jedynka

Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz? Porady i inspiracje

Skuteczność konserwacji i zabezpieczenia drewna na zewnątrz zależy w dużej mierze od tego, jak głęboko preparat impregnujący wniknie w strukturę deski, dlatego zawsze impregnujmy drewno suche. Im bardziej mokry materiał, tym gorzej środek się wchłonie i słabiej go zabezpieczy. Powłoki ochronne będą nietrwałe i szybko ulegną zniszczeniu. W tym wypadku lepiej odczekać parę dni, aby drewno dobrze przeschło. Jeśli w tym roku niewłaściwie je zabezpieczymy, na przyszłą wiosnę będziemy musieli powtórzyć impregnację. Zanim zostanie wykonana konserwacja drewna na zewnątrz, zwróćmy również uwagę na typ drewna. Wymalowania na wzornikach producenta wykonane są na jednym gatunku, najczęściej na sośnie. W produktach takich jak:

 • impregnaty,
 • lakierobejce
 • czy oleje

zastosowane są pigmenty, które barwią drewno, ale jednocześnie są przezroczyste. Powoduje to, że oprócz powłoki produktu, widzimy także kolor i strukturę samego drewna. I dlatego inaczej będzie wyglądało pomalowane drewno sosnowe, a inaczej dębowe. Tym, którym bardzo zależy na uzyskaniu dokładnie takiego koloru, jaki prezentuje producent, zaleca się wykonanie próby kolorystycznej w niewidocznym miejscu. Pozwoli to dobrać odpowiednią barwę i uniknąć rozczarowania efektem końcowym.

Poznaj zasady impregnacji drewna na zewnątrz>>>

 

Drewniany domek na działce
mpregnat tworzy powłokę o zwiększonej odporności na mikroorganizmy, impregnuje drewno, głęboko w nie wnikając, odpycha wodę oraz wilgoć dzięki zawartości wosku oraz kombinacji różnych żywic
Jedynka
Drewniana ławka w ogrodzie
Impregnaty z woskiem mogą być bezbarwne lub nadawać kolor
Jedynka

Zabezpieczenie drewna na balkonie - impregnaty

Naturalne drewno wymaga zabezpieczenia przed: 

 • wilgocią,
 • promieniami słonecznymi,
 • czynnikami biologicznymi
 • i uszkodzeniami mechanicznymi.

Szczególną ochroną powinno się otoczyć wykonane z tego materiału elementy konstrukcyjne i dekoracyjne, które znajdują się na zewnątrz.  Na rynku znajdziemy zarówno wyroby wnikające w głąb drewna, jak i tworzące powłokę na jego powierzchni, barwiące na intensywne kolory, jak i eksponujące naturalne zabarwienie drewna i piękny rysunek słojów:

 • impregnaty,
 • lakiery,
 • lazury,
 • lakierobejce.
Konserwacja drewna
Każde malowanie ogrodowych mebli musi poprzedzić etap dokładnego przeszlifowania powierzchni
V33
Konserwacja drewna
Po przeszlifowaniu powierzchnię koniecznie trzeba dokładnie odpylić; najłatwiej za pomocą małej zmiotki
V33
Konserwacja drewna
Środek, np. lazurę, można nakładać za pomocą wałka lub pędzla; pamiętajmy, że malujemy wzdłuż słojów
V33

Impregnaty, czyli Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią na tarasie? - Impregnaty

To środki chemiczne na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych. Wchłaniając się głęboko w strukturę surowego drewna, zapewniają mu ochronę przed wilgocią, ogniem, promieniami słonecznymi, grzybami, owadami czy glonami. Przeważnie (oprócz impregnatu do drewna bezbarwnego) wzbogacone są o pigmenty, które nadają drewnu kolor, nie zasłaniając naturalnego rysunku słojów. Zaimpregnowane drewno nie jest odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy wypłukiwanie przez deszcz, dlatego zaleca się nałożenie na nie powłoki wykończeniowej, np. lakieru.

Impregnat do drewna
Impregnat zapewnia ochronę przed wilgocią i słońcem
Vidaron

 Lakiery do zabezpieczania drewna w ziemi i w betonie

To malarskie środki rozpuszczalnikowe lub wodorozcieńczalne przeznaczone do zabezpieczania i dekorowania elementów drewnianych. W odróżnieniu od impregnatu lakier nie wnika w głąb pokrytego nim materiału, a jedynie tworzy przezroczystą lub półprzezroczystą, twardą i odporną na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne powłokę. Dostępne są lakiery dające powłokę błyszczącą (połysk lub półpołysk), półmatową, matową i satynową. Sprawdzi się jako zabezpieczenie drewna na powierzchniach, które nie są mocno eksploatowane, np. balustradach czy płotach.

Drewno na zewnątrz
Lakier do drewna bardzo estetycznie uwydatnia naturalny wygląd drewna
V33

Jak zabezpieczyć drewno przed deszczem - czy lakierobejce to dobre rozwiązanie?

To preparaty impregnująco-dekoracyjne stanowiące połączenie lakieru do drewna z pigmentami organicznymi i/lub nieorganicznymi. Przez swoją transparentność i zawartość barwników podkreślają naturalny rysunek słojów drewna, zmieniając jego kolor i nadając mu delikatną, ochronną powłokę. Chociaż zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią oraz mikroorganizmami, są nieco mniej trwałe niż bezbarwny lakier do drewna, położony na impregnat do drewna zewnętrznego. Z tego względu w przypadku drewna w ogrodzie warto najpierw użyć wnikający w strukturę materiału bezbarwny impregnat do drewna, a następnie lakierobejcę. Preparat sprawdzi się na powierzchniach drewnianych nienarażonych na intensywną eksploatację i ścieranie.

Lakierobejca
Lakierobejca to produkt, którego zadaniem jest przede wszystkim ochrona drewna przed naturalnym procesem odbarwiania, który jest wynikiem kontaktu z promieniowaniem UV
Vidaron

Zabezpieczenie drewna przed deszczem - lazury

Preparaty o działaniu podobnym do impregnatu oraz lakieru lub lakierobejcy. Wnikają w głąb drewna, zapewniając mu ochronę przed wilgocią i promieniowaniem UV, a jednocześnie tworzą transparentną (bezbarwną lub barwioną) powłokę lakierniczą zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Tzw. film lazury jest satynowy, a więc subtelniejszy i bardziej delikatny niż w przypadku lakieru lub lakierobejcy. Lazura nie zabezpiecza pokrytego nią materiału przed owadami, grzybami, glonami i sinizną. Chcąc uchronić drewno przed mikroorganizmami, należy je najpierw pokryć bezbarwnym impregnatem przeznaczonym do użytkowania na zewnątrz, a dopiero później co najmniej dwiema warstwami lazury.

Lazura do drewna
Lazury chronią powierzchnię przed szkodnikami oraz wilgocią; jednocześnie nadają drewnu atrakcyjny kolor
V33

Czy olejowanie zabezpiecza drewno przed wilgocią i pękaniem?

Olej do drewna jest środkiem do konserwacji drewna o najdłuższej tradycji stosowania. Obecnie większość preparatów do zabezpieczania drewna oprócz pozbawionych protein olejów roślinnych (głównie lnianego) w składzie mają również rozcieńczalniki, a czasami także naturalne barwniki. Olej lniany do drewna, w odróżnieniu od lakieru, lakierobejcy czy lazury, nie zostawia na powierzchni drewna ochronnego filmu. Wnika głęboko w strukturę drewna, zapewniając mu doskonałą ochronę przed wilgocią, rozsychaniem czy pękaniem. Jednocześnie zostawia przyjemną w dotyku wierzchnią warstwę oraz naturalną strukturę drewna.

Drewno zabezpieczone olejem nie łuszczy się i nie pęka, wymaga jednak regularnej konserwacji. Dostępne są zarówno preparaty bezbarwne, które jedynie przyciemniają naturalną barwę drewna, jak i barwiące, które zostawiają widoczne usłojenie drewna, jednocześnie nadając mu kolor. Konserwując drewno na zewnątrz, najlepiej zastosować najpierw impregnat bezbarwny chroniący drewno m.in. przed glonami i grzybami. Na finalne wykończenie warto wybrać natomiast oleje do drewna z utwardzaczami, np. naturalnymi żywicami. Dzięki temu drewno będzie nie tylko zabezpieczone przed wilgocią, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Preparaty olejowe są idealne do zabezpieczania podłóg tarasów, mebli ogrodowych, płotów, balustrad czy elewacji.

Taras z drewna
Olejowanie powierzchni drewnianych sprawia, że są one odporne na korozję chemiczną i biologiczną
Tikkurila
Olejowanie drewna
Oleju można użyć do renowacji starego drewna lub zabezpieczyć nim nowe przedmioty
Tikkurila

Jak zabezpieczyć drewno od wody - wosk

Do zabezpieczenia małych elementów w ogrodzie przyda się wosk do drewna. Jest to substancja stała pochodzenia naturalnego – przeważnie produkuje się go na bazie naturalnego wosku pszczelego i/lub roślinnego. Nanoszony na surowe lub zaimpregnowane drewno tworzy cienką, nieprzepuszczalną dla wody warstwę ochronną. Można kupić zarówno woski, jak i produkty olejowo-woskowe, które mogą być używane do konserwacji drewna na zewnątrz. Mieszanki wosku i głęboko penetrującego drewno oleju dają lepsze efekty przy zabezpieczaniu drewna niż sam wosk, który sam w sobie nie wnika do struktury drewna. Bezbarwne woski do drewna nakłada się dwukrotnie, natomiast te wzbogacone o pigmenty co najmniej trzykrotnie. Barwniki, podobnie jak sam wosk, nie wnikają w głąb drewna i przy częstym dotykaniu powierzchni mogą szybko zostać starte. Barwiąc więc drewno na zewnątrz woskami, warto jako ostatnią warstwę zastosować olejowosk utwardzający.

Drewno na zewnątrz
Niewielkie elementy architektury ogrodowej można zabezpieczyć woskiem do drewna
Jedynka

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie?

Jeśli drewniana architektura w naszym ogrodzie jest już zaimpregnowana i zabezpieczona, nic nie stoi na przeszkodzie, by odświeżyć jej wygląd. Pomysłów na samodzielne wprowadzanie zmian jest wiele. Jednym z łatwiejszych w realizacji będzie zmiana kolorystyki przestrzeni, bez obciążania budżetu zakupem mebli i dodatków. Czasem wystarczy tylko jedna duża puszka farby. Farby do malowania drewna na zewnątrz powinny tworzyć warstwę paroprzepuszczalną i elastyczną. Takie warunki spełniają m.in. farby alkidowe (ftalowe) i farby akrylowe do drewna, a także olejne. W ogrodzie najlepiej sprawdzą się farby rozpuszczalnikowe, tj. ftalowe, które odznaczają się największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci, temperatury czy promieni słonecznych. Farby akrylowe są nieco mniej odporne na uszkodzenia, za to mają delikatniejszy zapach. Może warto więc rozważyć zmianę koloru ogrodzenia, doniczek na kwiaty lub foteli ogrodowych. By uzyskać spójny wizualnie efekt, należy pomalować co najmniej trzy elementy w zasięgu standardowego pola widzenia – na przykład ogrodzenie, meble ogrodowe i stolarkę okienną.

Farby do drewna
Dobierając odpowiednią farbę, z łatwością zapewnimy ochronę mebli ogrodowych czy małej architektury
Beckers
Malowanie drewna
Płot nie musi być w kolorze drewna; pomalowanie go na modną biel doda mu uroku
Jedynka
Malowanie drewna
Kolorowe elementy stworzą przyjazny klimat w ogrodzie; dzięki farbie możemy dać przedmiotom drugie życie
Jedynka
  Więcej o:

Skomentuj:

Zabezpieczenie drewna przed wilgocią, deszczem i pękaniem