Alarmy, kamery i czujki
We własnym domu chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. I nietrudno to osiągnąć – wystarczy zastosować odpowiednie systemy i urządzenia zabezpieczające. Alarmy, kamery i czujki to sposoby na odstraszenie złodziei i włamywaczy.
Czujki
W pomieszczeniach o nasze bezpieczeństwo zadbają czujki. Najpopularniejsze są pasywne czujki podczerwieni (z tzw. czujnikiem PIR), które wykrywają ruch obiektów emitujących ciepło. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie mogą występować nagłe zmiany temperatury powietrza, np. przy kominku, a nawet tam, gdzie panują przeciągi – „zwykła” czujka PIR może powodować fałszywe alarmy. Aby tego uniknąć, w newralgicznych punktach zaleca się montaż tzw. dualnych czujek ruchu. Oprócz pasywnego czujnika podczerwieni (PIR), wyposażone są także w detektor mikrofalowy (MW). Taki tandem z jednej strony ogranicza do minimum ryzyko wzbudzenia niepotrzebnego alarmu, z drugiej zaś bez problemu wykryje przemieszczającą się osobę.
Alarmy
Nowoczesny system alarmowy to nie tylko ochrona przed włamaniem. Dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych czujek ochrony dodatkowej obiekt może być zabezpieczony także przed takimi zagrożeniami, jak pożar, ulatniający się gaz, czy pęknięta rura instalacji wodnej. Przydadzą się także kamery. Dzięki nim oko na dom można mieć bez konieczności przebywania w jego pobliżu i stałego zamartwiania się, co się w nim dzieje. Kamery monitoringu można obsługiwać za pomocą aplikacji w smartfonie lub przez konto www użytkownika. W praktyce więc nawet będąc na wakacjach właściciele domu mogą co pewien czas sprawdzać, czy wszystko jest w porządku.
Bezpiecznie na terenie posesji
Aby najlepiej zabezpieczyć całą posesję trzeba stworzyć pierwszą linię obrony – będzie to ochrona obwodowa rozciągnięta wzdłuż granicy terenu. Bramy i furtki można zabezpieczyć, montując reagujące na otwarcie, odporne na warunki atmosferyczne, czujki magnetyczne. Do ochrony ogrodzenia dobre będą m.in. aktywne bariery podczerwieni. Urządzenia te składają się z dwóch części – nadajnika i odbiornika, które umieszczane są np. między słupkami. Między nadajnikiem a odbiornikiem emitowane są wiązki podczerwieni, tworząc niewidoczną dla oka barierę – jej przerwanie wywoła alarm i dopiero przecięcie wiązek jest kluczowe. Bariery podczerwieni i czujki kurtynowe można instalować też wzdłuż linii ścian, drzwi i okien. Niejednokrotnie strzegą one granic tarasu, czy wejścia na patio. Próbę wyważenia okna wykryje czujka wibracyjna, reagująca na nietypowe drgania, a stłuczenie szyby „usłyszy” czujka zbicia szyby. Zareagować powinny też czujki magnetyczne wpuszczone w futrynę lub zainstalowane na jej powierzchni. W ogrodzie, na ścianie budynku z widokiem na drzwi, w środku budynku można też zamontować kamery. W przypadku urządzeń montowanych na zewnątrz, warto zdecydować się na model odporny na warunki atmosferyczne, w tym deszcz, śnieg i ekstremalne temperatury.
Może pojawić się też problem po zapadnięciu zmroku lub zgaszeniu świateł. Można jednak kupić modele, które mają tryb nocny i rejestrują obraz w podczerwieni. Są też takie, które mają wbudowane własne źródło światła. Zakładając monitoring, można też połączyć klasyczną kamerę i lampkę z czujnikiem ruchu.
- Więcej o:
Dzwonek EZVIZ DP2C teraz dostępny w złotym kolorze
Nowe kamery słoneczne do użytku zewnętrznego: EB5 4K, CB5 4K i BC1c 4K
System alarmowy czy inteligentny dom?
Nice Polska wprowadza na rynek nową linię wideodomofonów o nazwie BLUE
Co może nowoczesny alarm?
Instalacja alarmowa w domu parterowym- koszt
Alarm - od nowoczesnego do systemu inteligentnego domu
Zakładamy system alarmowy