Aranżacja części dziennej mieszkania projektu monarchia.design
W mieszkaniu na Wilanowie, które na co dzień zamieszkuje rodzina z dwójką dzieci, architektki z pracowni monarchia.design przeprowadziły kompleksową aranżację strefy dziennej.
Nietypowy plan a funkcjonalność
Najważniejszą kwestią w pracy nad tym projektem było wprowadzenie zmian w układzie funkcjonalnym salonu, jadalni i kuchni. Rozmieszczone na planie o nietypowym kształcie nastręczały wielu problemów, jeśli chodzi o urządzenie przestrzeni. Mieszkanie jest położone w szczytowej części apartamentowca, przez co posiada ekspozycję na trzy strony, która jednocześnie wpływa na ustawność pomieszczeń.
Pierwotny układ funkcjonalny był dla domowników niewygodny i nieergonomiczny, również za sprawą usytuowania kuchni w znacznym oddaleniu od wejścia oraz komunikacją poprowadzoną centralnie przez strefę wypoczynkową. Przed architektkami z pracowni monarchia.design stanęło zadanie przeprojektowania funkcji i nadania spójnego charakteru części dziennej przy jednoczesnym zachowaniu istniejącej kuchni.
Komfort i nowoczesna aranżacja
Co na temat projektu aranżacji mówią jej autorki?
"Zdecydowałyśmy się na płynne potraktowanie przenikających się funkcji, porządkując je wygodną komunikacją, całość spinając kompozycyjnie niebieską zabudową. Usunięcie drzwi z korytarza i szerokie otwarcie części dziennej spowodowało jej optyczne powiększenie. Zyskałyśmy w ten sposób swobodne przenikanie amfiladowych wnętrz. Wysoka zabudowa, monolityczna forma meblarska jest dominantą wydzielającą i łączącą funkcje - kolor niebieski płynnie z korytarza przechodzi przez salon do kuchni. Korytarz na drugim planie wzmaga wrażenie swobodnej przestrzeni."
Wybór niebieskiego koloru nie był przypadkowy - domownicy uwielbiają spędzać aktywne wakacje na Helu. Całość aranżacji uzupełniają rude i bordowe detale.
Światło i przestrzeń
Do mieszkania wpada dużo naturalnego światła, dzięki czemu sprawia ono wrażenie jeszcze bardziej przestronnego. Ściana elewacyjna z dużymi przeszkleniami została uwolniona od wcześniejszego zastawienia meblami, dając możliwość swobodnego dojścia do balkonu i okien oraz wykorzystania z niskich parapetów.
Sofa, która wcześniej stała pod oknami, znalazła się w centralnym miejscu salonu - ale nie blokuje przejścia. W salonie powstała wygodna strefa wypoczynkowa, oddzielona od kuchni - i z dostępem do okien.
W kuchni ryflowane fronty szafek zostały wymienione na proste, jednolite, o gładkiej powierzchni - w białym i niebieskim kolorze. Dolna zabudowa meblowa została powiększona o szafki pod oknem, co pozwoliło na uzyskanie dodatkowej powierzchni roboczej na blacie - oraz więcej miejsca do przechowywania.
Zmiany wprowadzone do aranżacji uporządkowały przestrzeń i nadały jej minimalistycznego, ale i bardziej radosnego charakteru.
- Więcej o:
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie