Aranżacja dwupokojowego mieszkania w kamienicy
Przemiana tego dwupokojowego mieszkania na poddaszu stanowi doskonały przykład na to, że nawet na mocno ograniczonej przestrzeni można osiągnąć funkcjonalność oraz atrakcyjny wygląd.
- Lokalizacja: Wrocław, Przedmieście Oławskie.
- Powierzchnia mieszkania: 44,5 m kw.
- Poziom: poddasze.
- Pomieszczenia: salon z wydzielonym miejscem do pracy, kuchnia, sypialnia, łazienka.
- Przeznaczenie: dla jednej osoby.
Przestrzeń do pracy i wypoczynku
Prezentowane mieszkanie zajmuje jedna osoba - w dodatku często pracująca w domu, co warunkowało zastosowanie pewnych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Dopasowanie koncepcji na potrzeby home office było głównym wyznacznikiem pracy nad projektem. Kuchnię urządzono w wąskim, ale ustawnym pomieszczeniu - udało się tu zmieścić wszystkie potrzebne szafki, sprzęty i akcesoria. Zarówno kuchnia, jak i pozostałe wnętrza mieszkania zostały poddane gruntownej metamorfozie, która ujawniła ich dodatkowe walory.
Najwięcej ingerencji wymagały instalacje - czyli to, co na co dzień pozostaje niewidoczne - elektryczna, grzewcza i wodno-kanalizacyjna. Równocześnie postępowały prace nad połączeniem poszczególnych funkcji w jedną, spójną całość mieszkalną.
Największe zmiany wprowadzono w łazience, gdzie wannę zastąpiono strefą prysznicową typu walk-in. Całkowicie zmieniono układ i wyposażenie, dodano szafki. Pakowne miejsce do przechowywania wygospodarowano również dzięki pojemnej zabudowie kuchennej czy meblom w salonie, w których zainstalowano pralkę i suszarkę. Salon to także przestrzeń do pracy, płynnie przechodząca w strefę relaksu.
Ważne detale w aranżacji
Zwieńczeniem pracy nad aranżacją było dopasowanie wnętrz do historycznego charakteru budynku – stąd m.in. drewniana podłoga w jodełkę, odkryte oryginalne cegły na ścianach, sztukateria przy suficie czy klasyczne meble. Klimat w stylu retro podbija ciepła kolorystyka, skomponowana z bieli, szarości i brązów, uzupełniona drobnymi akcentami kolorystycznymi w postaci tekstyliów oraz zieleni roślin doniczkowych.
Wyzwania. Mieszkanie znajduje się w kamienicy z początku XX wieku, na niewysokim poddaszu, co razem z niedużą powierzchnią stanowiło wyzwanie przy projektowaniu. Mieszkanie przeznaczone dla jednej osoby, która często pracuje z domu, stąd należało wydzielić w salonie strefę do pracy. Prace rozpoczęły się od rozbiórki, która odkryła wiele warstw wykończenia wykonywanego przez poprzednich właścicieli. Największa praca dotyczyła elementów, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne – rozprowadzenia instalacji ogrzewania, wentylacji, wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.
Założenia projektowe. Założeniem było dostosowanie się do historii budynku. Metamorfoza łazienki – zastąpienie wanny prysznicem. Wygospodarowanie jak największej ilości miejsca do przechowywania.
Ciekawe rozwiązania. Pralka i suszarka ukryte w szafie w salonie. Miejsce do pracy w salonie. Drewniana podłoga układana w jodełkę, sztukateria przy suficie. Na ścianie w salonie odkryta oryginalna cegła.
Produkty i marki wykorzystane w projekcie:
- podłoga marki Barlinek – Dąb Mainland jodła francuska 130.
- drzwi marki PORTA,
- łazienka: TECE (stelaż + przycisk), Invena (umywalka), Roca (miska WC), Omnires (bateria umywalkowa i natryskowa),
- płytki w łazience: Max Home,
- płytki w kuchni: Vives,
- AGD: Electrolux, FRANKE (zlew),
- listwa sztukateryjna: Decor System,
- oświetlenie: Nowodvorski Lighting,
- meble: IKEA (sofa, biurko, fotel, krzesło biurkowe, witryny, łóżko), Kave Home (ławka), Beliani, Woodica (stół), Westwing (krzesła), HJORT design (stolik kawowy).
- Więcej o:
Domowa przystań - aranżacja mieszkania projektu Huragan Studio
Grand Hotel Son Net: śródziemnomorski luksus w górach Majorki
Dwupoziomowe mieszkanie na poznańskich Zawadach
Nowoczesny apartament na warszawskim Żoliborzu
Wnętrza 250-metrowego domu inspirowane duńskim designem
W harmonii z naturą - wnętrza domu pod Warszawą
Bajgle Etc. - pracownia mode:lina™ zaprasza do świata bajgli!
Funkcjonalność i nowoczesny styl – aranżacja mieszkania studenckiego