Aranżacja dwupoziomowego mieszkania - projekt pracowni To Be Design
Dom to nie tylko mury, lecz przede wszystkim ludzie, którzy w nim mieszkają. Najlepszym dowodem na to jest dwupoziomowe mieszkanie dla rodziny, które pod kierunkiem architektki Weroniki Budzichowskiej z To Be Design przeszło kompletną przemianę. Ze starego wystroju zachowano jedynie czarno-białą posadzkę w holu, która symbolicznie przypomina mieszkańcom, że to oni stanowią serce tego miejsca.
Dwa piętra pełne zmian – tak w skrócie można opisać transformację, jaką przeprowadziła architektka Weronika Budzichowska w lokum, które od lat stanowiło schronienie dla czteroosobowej rodziny. Zmiany były jednak konieczne, by zapewnić małżeństwu i ich dorastającym dzieciom odpowiednią przestrzeń do dalszego wspólnego życia. Z tego względu właściciele postanowili całkowicie odmienić nie tylko wystrój, ale również układ funkcjonalny mieszkania, powierzając to zadanie pracowni To Be Design.
Mieszkanie na dwóch poziomach wymagało zmiany całego układu funkcjonalnego, aby sprostać nowym potrzebom rodziny. Musieliśmy dosłownie „wyczarować” dodatkowy pokój dla młodszego syna, tak aby każdy z chłopców miał swoją własną przestrzeń. Ważny był każdy centymetr, który musiał być optymalnie wykorzystany. Pomogła w tym nietypowa, bo aż trzymetrowa wysokość pomieszczeń, co pozwoliło stworzyć miejsce do przechowywania pod sufitem. Niezbędne okazały się także inteligentnie ukryte zabudowy. Nie obyło się jednak bez wyburzania ścian.
Głównym celem remontu było więc rozplanowanie przestrzeni na nowo. Na drugim poziomie, gdzie znajdują się prywatne pokoje domowników, z dużej garderoby oraz części sypialni rodziców wydzielono dodatkowy pokój. Dzięki temu chłopcy zyskali mniejsze, ale własne pomieszczenia. Zmiany objęły również strefę dzienną na dolnym poziomie, gdzie właściciele chcieli przeorganizować przestrzeń.
Choć kuchnia jest niewielka, została zamknięta, a przestrzeń do przechowywania zapewnia wysoka, trzymetrowa zabudowa. To rozwiązanie pozwoliło na umieszczenie małego stołu, przy którym rodzina może codziennie wspólnie jadać. Pomiędzy kuchnią a salonem zlokalizowano większą jadalnię, a strefę wypoczynkową ulokowano po przeciwnej stronie mieszkania. Aby optymalnie zagospodarować przestrzeń, architektka zastosowała również zabudowy. Jedna z nich została dyskretnie ukryta za kanapą w salonie, a kolejna, usytuowana w miejscu usuniętej ściany w korytarzu od strony klatki schodowej, pełni funkcję szafy, a od strony salonu stanowi dekoracyjną witrynę.
W mieszkaniu jest jeszcze jeden istotny element, któremu na życzenie właścicieli należało poświęcić szczególną uwagę – sztuka. Ulubione obrazy domowników miały zająć odpowiednie miejsce w przestrzeni. Dlatego architektka Weronika Budzichowska stworzyła mini galerię w części wspólnej. Jedną ze ścian w salonie pomalowano na kolor głębokiej zieleni, który w połączeniu z licznymi roślinami wyznacza ton całej aranżacji. Na przeciwległej ścianie, pomalowanej na biało, projektantka umieściła ekspozycję obrazów, zamkniętych w ramy sztukaterii. Jej czysta biel nie tylko pozwala w pełni skupić się na sztuce, ale także wizualnie powiększa przestrzeń. Jasne kolory i drewno stanowią tło zarówno dla codziennego życia domowników, jak i dla tworzenia atmosfery przestronności oraz ciepła rodzinnego, które dopełniają klasycyzujące elementy wystroju. Spójność estetyczną i funkcjonalną mieszkania podkreślają dwie łazienki, które harmonizują z całością projektu. Tym, co wyróżnia projekty Weroniki Budzichowskiej, jest stylistyczna konsekwencja, która odpowiada na potrzeby jej klientów.
O pracowni:
Pracownię To Be Design założyła Weronika Budzichowska, absolwentka studiów magisterskich na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Architektury Wnętrz. Ukończyła także studia podyplomowe w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego na kierunku Design Management. Od 2014 roku prowadzi swoją pracownię To Be Design.
– Cenię ponadczasowy, klasyczny styl i elegancję. Najważniejsze w procesie projektowania jest dla mnie łączenie potrzeb klientów z estetycznymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Realizujemy projekty zarówno dla prywatnych przestrzeni, jak i obiektów publicznych. – pisze na swojej stronie architektka.
- Więcej o:
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie
Dom pokazowy w inwestycji Borowiecka Park - wnętrza projektu Decoroom
Wrocławski apartament pełen stylu i elegancji
Betonowy domek w górach – surowa elegancja w sercu natury
Kompaktowe mieszkanie na warszawskim Grochowie: funkcjonalność i styl w jednym