Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie
Wystrój wnętrza zdominowany jest przez mural na ścianie kuchennej, przedstawiający twarz młodej kobiety – Lady Fern. Ten renesansowy portret, dostępny w ofercie Dekorian Home, podkreśla historyczny charakter apartamentu w zabytkowej kamienicy. Małgorzata Bacik, współwłaścicielka pracowni MM Architekci, dostosowała przestrzeń do potrzeb współczesnych mieszkańców, dbając jednocześnie o zachowanie ducha minionej epoki.
Apartament położony w centrum Tarnowa, na drugim piętrze secesyjnej kamienicy, wymagał generalnego remontu. Właścicielka pragnęła jednak zachować unikatowy klimat architektury z przełomu XIX i XX wieku. Dlatego zdecydowano się na pozostawienie oryginalnego parkietu i drzwi wewnętrznych, choć potrzebowały one renowacji, a miejscami także napraw.
Małgorzata Bacik, która razem z mężem Andrzejem prowadzi pracownię MM Architekci, podkreśla, że warto było je ocalić – nie tylko ze względu na ich wartość historyczną, ale też z szacunku dla środowiska i finansów właścicielki. Modernizacja wymagała również poprawy niepraktycznego układu mieszkania; dlatego architektka zasugerowała wykorzystanie części podestu na klatce schodowej jako przedpokoju, co pozwoliło powiększyć łazienkę i zlikwidować niewygodne wejście do niej z kuchni. Teraz w głębi kuchni znajduje się wejście do spiżarni z wyjściem na balkon.
Kuchenny mural
Centralnym punktem blisko 80-metrowego apartamentu jest jasna, przestronna kuchnia, w której umieszczono charakterystyczny mural inspirowany renesansowym malarstwem.
– Tapeta Lady Fern akcentuje historyczny styl wnętrza, a liść paproci na twarzy kobiety subtelnie odwołuje się do współczesności – mówi architektka.
Ciemna kolorystyka muralu nadaje ton całej przestrzeni, barwy powtarzają się w innych elementach wystroju: w czarnych blatach, okapie-tubie (Ciarko), witrynach oraz butelkowej zieleni płytek (kolekcja Lume od Marazzi). Szkliwione, nieregularne powierzchnie płytek sprawiają wrażenie ręcznego wykonania, a ściany w kuchni mają subtelny zielony odcień, wybrany z palety kanadyjskich farb Para z Dekorian Home. Stół i krzesła z jasnego drewna nawiązują kolorem do karnacji Lady Fern.
Małgorzata Bacik, wybierając materiały wykończeniowe, miała na uwadze, że mieszkanie jest przeznaczone na wynajem – trwałość, łatwość utrzymania i przystępna cena były kluczowe. Jako przykład podaje listwy przypodłogowe Doellken z Dekorian Home, które w przeciwieństwie do listew z MDF-u mają ochronną powłokę z każdej strony, również od spodu, dzięki czemu są odporne na zalanie. Wysokie na 10 cm, z dekoracyjnym frezem, idealnie pasują do klasycyzującego wnętrza.
Dekoracyjna mozaika na podłodze kuchennej to zestaw płytek z kolekcji Cementine Black & White włoskiej marki Fioranese, także z Dekorian Home. Jasną, prostą zabudowę kuchenną wykonano na wymiar, a jej trwałe akrylowe fronty uzupełniono mosiężnymi uchwytami. Ciekawym akcentem jest podświetlana witryna z czarnymi ramkami, która umieszczona obok drzwi z przeszkleniem optycznie powiększa przestrzeń.
Przestrzeń w stylu amfilady
Przylegający do kuchni korytarz prowadzi z przedpokoju do salonu, przez który przechodzi się do sypialni. Przestrzeń wypełniają promienie słońca wpadające przez duże okna frontowe.
– Odrestaurowano oryginalne drzwi, wycyklinowano piękny dębowy parkiet, a w sypialni pozostał piec secesyjny. – wyjaśnia Małgorzata.
Jasne beżowe ściany efektownie kontrastują z białymi listwami i stolarką. Proste, funkcjonalne meble pochodzą głównie z sieciowych sklepów, zaś szafa w sypialni została wykonana na zamówienie. Domowy charakter wnętrza podkreślają dodatki, takie jak grafika z Wersalem nad łóżkiem, nocne lampki na szklanych podstawach, poduszki i miękka narzuta.
Wykorzystanie każdego centymetra
Ze względu na konieczność wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnych i pionów wentylacyjnych, przestrzeń łazienki trzeba było właściwie zaprojektować od nowa. Małgorzacie udało się pomieścić 160-centymetrową wannę, prysznic oraz piec c.o., który wcześniej znajdował się w kuchni. Starannie wyliczono wymiary i rozmieszczenie drzwi, aby wejściowe nie kolidowały z łazienkowymi – wszystko wykonano z precyzją co do milimetra, co stanowiło wyzwanie także dla wykonawców.
Kabina prysznicowa i ściana przy umywalce pokryte są płytkami z kolekcji Lume (Marazzi, dostępne w Dekorian Home) w odcieniu turkusu. Klasyczny styl podkreśla szafka umywalkowa z imitacją drewna i wodoodpornym blatem oraz stylizowana armatura.
– Dążyłam do zachowania spójnej kolorystyki w całym mieszkaniu, stąd dominują biele, szarości i drewno. – mówi Małgorzata. – Mam sentyment do stylu kamienicznego, sama dorastałam w starej kamienicy kilka ulic dalej. Może właśnie dlatego udało się stworzyć wnętrze, które harmonijnie łączy nowoczesność z klimatem historycznej secesyjnej architektury.
- Więcej o:
Skandynawski dom gotowy na święta
Elegancki apartament w Mławie - aranżacja projektu Weroniki Budzichowskiej
100-metrowe mieszkanie w Krakowie projektu pracowni Minimoo
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi