Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blat kamienny czy ze spieków kwarcowych? Co wybrać do kuchni?

AS

Marzysz o zabudowie kuchennej z blatem kamiennym, ale obawiasz się wysokich kosztów lub trudności technicznych? A może nie wiesz, gdzie i jak dobrać materiał odpowiedni do potrzeb domowników, charakteru wnętrza oraz przewidzianej puli wydatków? Zapytaliśmy ekspertów firmy Interstone - oficjalnego dystrybutora kamieni z całego świata oraz spieków kwarcowych Laminam w Polsce, jak osiągnąć upragniony rezultat zarówno przy dużym, jak i skromniejszym budżecie. Ich rady zebraliśmy w praktycznym poradniku. Koniecznie poznaj przepis na kuchnię praktyczną i funkcjonalną.

Zabudowa kuchenna wykorzystująca kwarcyt Patagonia z oferty firmy Interstone.
Zabudowa kuchenna wykorzystująca kwarcyt Patagonia z oferty firmy Interstone.
Interstone

Blat kamienny - rodzaje

Pierwsza kwestia, na którą trzeba rzucić nieco światła, to bogata paleta dostępnych materiałów. Blaty mające urodę kamienia wykonuje się z zarówno z kamieni naturalnych, jak i spieków kwarcowych. Przyjrzyjmy im się kolejno. Kamienie naturalne mają dobrze znane zalety. Urzekają walorem niezwykle szlachetnego materiału oraz urodą niepowtarzalnego rysunku żył, pasm czy ziaren. Jednocześnie w zależności od rodzaju różnią się znacznie zarówno stylistyką oraz paletą barw, jak i cechami użytkowymi.

Blat kamienny z granitu

Do kuchni chętnie wybiera się granity, niezwykle wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury oraz przypadkowe uderzenia czy zarysowania, jakie mogą się zdarzyć w ferworze prac kulinarnych. Wśród bestsellerów dostępnych w stałej sprzedaży w Interstone plasują się m.in.

·         czarne granity  Star Gate (delikatnie połyskujący jak mika – poniżej na zdjęciu),

·          Via Lattea (lekko nakrapiany bielą),

·         Cosmic Black (z beżowymi pasmami),

·         Cosmic Gold (z rudymi pasmami),

·         Copacabana i Copacabana Black (z jasnymi żyłami o większej lub mniejszej wyrazistości),

·         ciemnoszary Metalicus o ekspresyjnym wzorze,

·         powściągliwy ciemnobrązowy Imperial Coffee,

·         niebieski Azul Bahia,

·         mlecznobiały Perfect White.

Blat kamienny z kwarcytu

Wciąż mniej znane od granitów są kwarcyty, które równie dobrze stawiają czoła wszelkim kuchennym wyzwaniom, a oferują m.in. wielkie bogactwo jasnych barw z efektownym, niezwykle różnorodnym rysunkiem. Wielkie zainteresowanie klientów budzą m.in.

·         mlecznobiała Sublime,

·         wytworny biało-zielonkawy Alexandrite (poniżej),

·         bardzo delikatna, śmietankowa Perla Santana i 

·         kremowo- beżowa Patagonia z rudymi pasmami

·         niebiesko-szary Fusion Azul,

·         złocisto- granatowy Fusion Dark

·          powściągliwy Brilliant Black z harmonijnymi pasmami w odcieniach czerni.

Blat kamienny z marmuru

Ze względów praktycznych na blaty kuchenne nie są natomiast polecane marmury, zbyt miękkie i za bardzo podatne na zaplamienie, by dobrze służyły w tej roli przez lata.

Blat kuchenny kamienny ze spieków kwarcowych

Fascynującą od wieków urodę marmuru, m.in. słynnej białej Carrary oraz eleganckich Statuario i Statuarietto w bieli z szarymi żyłkami, ale w innowacyjnym połączeniu z najwyższymi walorami funkcjonalnymi, przynoszą bowiem spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam, której dystrybutorem w Polsce jest Interstone. Powstają z naturalnych materiałów – granulatu kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych oraz pigmentów ceramicznych – które zostają sprasowane, a następnie wypalone w temperaturze 1220°C. Wówczas odrębne dotąd ziarna stapiają się z sobą – łączą niezwykle trwale w tzw. polikryształ. Efektem tego procesu są idealnie płaskie płyty, cienkie (grubości od zaledwie 3 do 20 milimetrów) i lekkie ( metr kwadratowy najcieńszego z nich waży zaledwie 8 kg), a przy tym niezwykle wytrzymałe. Dlatego nadają się nie tylko na blaty, ściany czy posadzki, lecz także m.in. na fronty meblowe (na zdjęciu kuchnia wykończona spiekiem kwarcowym Laminam w kolorze Calce Tortora).

Wzorem, kolorem, fakturą, a także chłodnym dotykiem potrafią świetnie naśladować najróżniejsze rodzaje kamienia. Za przykład może posłużyć bogata kolekcja Laminam Naturali, oferująca urodę białych marmurów Stautario, Statuarietto czy Calacatta w zestawieniu z niedościgłymi walorami użytkowymi – tak wielkimi, że nadają się nawet na podłogę, m.in. tam, gdzie nie ma możliwości ułożenia grubych (min. 3 cm) i ciężkich płyt kamiennych. Poniżej białe jak śnieg (i to mimo normalnego użytkowania) spieki Laminam Naturali Bianco Statuario Venato w wykończeniu matowym. 

Spieki są też sposobem na to, by na blaty i inne powierzchnie w kuchni wprowadzić urodę kamieni najbardziej nieodpornych na zaplamienie, jak trawertyn (Travertino Navona, Travertino Romano, Travertino Grigio Venato) albo piaskowiec (przypominają go m.in. modele Fokos Sale, Calce Avorio, Pietra di Savoia Perla).

Blat kamienny - cena

Zarówno na forach tematycznych, jak i nawet w profesjonalnych studiach mebli kuchennych nietrudno spotkać się z opinią, że blaty kamienne są drogie. Czy to prawda? Nie – kamienie naturalne oferowane są w różnych przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Ponadto, o czym już była mowa, zalety granitu czy marmuru można wprowadzić do swojego wnętrza również w postaci spieku kwarcowego (np. włoskiej marki Laminam) lub konglomeratu, co dodatkowo obniża cenę. Istotną rolę odgrywa też oczywiście skala przedsięwzięcia – blaty do kuchni w kompaktowym mieszkaniu nie będą kosztowały tyle, ile te do obszernej willi.

Blat kamienny – gdzie kupić?

Warto zajrzeć na stronę interstone.pl – importera kamieni naturalnych z całego świata oraz dystrybutora wielkoformatowych płyt ze spieków kwarcowych Laminam. Łatwo tu też sprawdzić stany magazynowe oraz w wygodnej formule online wybrać konkretny slab granitu, kwarcytu lub spieku kwarcowego o najpiękniejszym rysunku czy odcieniu, który będzie pasował do naszego wnętrza.

Znakomitym pomysłem jest również wizyta w jednym nowo otwartym oddziale firmy Interstone w Pruszczu Gdańskim, gdzie czeka bogaty wybór materiałów – a wśród nich premierowy, zaprojektowany specjalnie na otwarcie tego salonu spiek kwarcowy Oxidum Danzica (poniżej), zainspirowany industrialnymi wątkami z historii miasta.

Na gości czekają także showroomy firmowe w Warszawie i Poznaniu, showroomy partnerskie w Zielonej Górze, Gdyni, Łodzi i Płocku oraz oddziały w Mszczonowie, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu i Pruszczu Gdańskim. Adresy oraz aktualne godziny otwarcia można znaleźć na stronie https://interstone.pl/pl/kontakt. Salony te zapraszają zarówno architektów i projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych. Każdy może tu wstąpić, by na własne oczy przekonać się o zaletach oferowanych materiałów. Dzięki fachowemu wsparciu ekspertów łatwo wybierzesz ten, który najlepiej sprawdzi się na blacie w twojej kuchni. A także na parapetach, ścianach, posadzce... i gdziekolwiek tylko zamarzysz!

    Więcej o:

Skomentuj:

Blat kamienny czy ze spieków kwarcowych? Co wybrać do kuchni?