Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blat kompaktowy: montaż blatu HPL na szafce krok po kroku

mat. prasowe

Meble kuchenne z cienkimi blatami kompaktowymi to szalenie modny detal we wnętrzu. Zobacz, jak zamontować blat na szafce, aby kuchnia nie tylko prezentowała się estetycznie, ale również zyskała wyjątkową funkcjonalność. Przez montaż przeprowadzi cię doradca techniczny z firmy Pfleiderer.

blat kompaktowy
Blat Duropal Compact_Ceramic Rust F76026
Pfleiderer

Kuchnia to obszar bardzo wymagający, dlatego meble i blaty powinny być najwyższej jakości. Wśród dostępnych na rynku materiałów doskonałymi parametrami charakteryzują się blaty Duropal Compact dostępne w ofercie firmy Pfleiderer. To świetny produkt dla tych, którzy nie tylko cenią materiały trwałe i solidnie wykonane, ale również zgodne z obowiązującymi trendami. Czy ich obróbka jest skomplikowana? Skądże! Podpowiemy, jak zamontować blat na szafce w kilku prostych krokach.

blat kompaktowy
Blat compact U12188 Szary Jasny, płyta laminowana U19503 Avocado, R20348 Dąb olejowany
PFLEIDERER

Blat kompaktowy - odporny i solidny

Blaty Duropal Compact firmy Pfleiderer są trwalsze i mocniejsze niż tradycyjna płyta wiórowa wykorzystywana do produkcji blatów kuchennych. Dlaczego? Ponieważ rdzeń blatu Duropal Compact wykonany jest z wielu warstw papieru nasączonego żywicą fenolową, która utwardzona w wysokiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu daje dużą twardość oraz gęstość (ok. 1400 kg/m3). Pfleiderer oferuje je w trzech kolorach rdzenia – białym, szarym oraz czarnym. Zastosowanie znajdą nie tylko w formie blatów kuchennych, ale również jako materiał do produkcji mebli. Polecane są szczególnie tam, gdzie liczy się wysoka jakość z uwagi na częste i intensywne eksploatowanie.

A tym zdecydowanie laminaty kompaktowe Pfleiderer mogą się "pochwalić", bowiem odporne są na suche gorące powietrze aż do 160 st. C, na wrzątek czy przenikanie pary wodnej, a także na ścieranie powierzchni i zadrapania. Są niezwykle łatwe w codziennej pielęgnacji, higieniczne i bezpieczne w kontakcie z żywnością, dzięki czemu fantastycznie sprawdzają się w przestrzeni kuchennej. Pfleiderer oferuje je również w szerokiej palecie dekorów – od imitujących naturalne drewno i kamień, po wzory fantazyjne. Jedną z cech charakterystycznych laminatów kompaktowych jest ich grubość – zaledwie 12 mm. To sprawia, że są materiałem idealnie wpisującym się w najnowsze trendy, pasującym do nowoczesnych aranżacji wnętrz.

blat kompaktowy
Blat duropal Nero Portoro S63028
Pfleiderer

Montaż blatu HPL na szafce

Wiemy już, że meble kuchenne z blatem kompaktowym prezentują się wyjątkowo estetycznie. Jak jednak zamontować tak cienki blat na szafce?

- W pierwszej kolejności musimy dociąć blat do odpowiedniego wymiaru, a krawędzie wyszlifować i sfazować. Tak przygotowany materiał jest gotowy do montażu. Najlepszy efekt zapewni użycie zarówno kleju montażowego, jak i muf metalowych. Na jedną szafkę w zupełności wystarczą jedna lub dwie mufy, ponieważ pełnią one rolę jedynie dodatkowego wzmocnienia. - mówi Janusz Laskowski, doradca techniczny w firmie Pfleiderer.

- Pierwszym krokiem do zamontowania blatu kompaktowego na szafce kuchennej jest wywiercenie otworów w blacie, w których zamocowane będą mufy. Zanim jednak należy spasować blat z szafką, unieruchomić go za pomocą ścisków i od spodu (czyli w listwach przedniej i tylnej) nawiercić otwory, które wypunktują nam miejsca do wykonania otworów w blacie. Do zamontowania blatu kompaktowego wykorzystaliśmy mufy o średnicy 5,2 mm. Pierwszy otwór w listwie powinien być odrobinę większy niż sama mufa, dzięki temu będzie nam łatwiej trafić w otwór w blacie podczas montażu. – podpowiada Janusz Laskowski.

- Można również użyć innego rodzaju muf: tworzywowo-metalowych na śrubę z gwintem metrycznym M4, M5 lub M6. Takie mufy mają średnicę 12 mm i również zapewniają mocny montaż. – dodaje Janusz Laskowski.

- W momencie, gdy mamy już wypunktowane miejsca na otwory w blacie, możemy rozpocząć nawiercanie właściwych otworów. Do tego celu doskonale sprawdzi się wiertło ze specjalnym pierścieniem ograniczającym, które nie pozwala przewiercić płyty zbyt głęboko. – mówi doradca.

- Następnie w wykonane otwory wkładamy mufy i dobijamy je delikatnie młotkiem, wówczas blat jest gotowy, by przenieść go na szafkę. Warto przed tą czynnością wyczyścić z kurzu zarówno listwy szafki, jak i lewą stronę blatu. Do tego celu przyda się mokra, miękka szmatka. Po pozbyciu się kurzu na listwy górne szafki nanosimy za pomocą pistoletu klej, tworzący elastyczną spoinę - i nakładamy blat. Po wyschnięciu kleju możemy przystąpić do przykręcenia blatu do szafki, śrubami do zamontowanych muf. – mówi doradca.

Zastosowanie jednocześnie kleju i muf sprawi, że połączenie blat-szafka będzie bardzo solidne.

blat kompaktowy
Płyta laminowana Trufel U16000_Dab karmel R20365, Blat compact CeramicRust F76026
Pfleiderer

Łączenie laminatów

- Projekty kuchni nie zawsze przewidują jeden ciąg mebli, często są to zabudowy o kształcie litery L, do których potrzebujemy więcej niż jedną płytę na blat. Dlatego równie istotną kwestią jest połączenie samych blatów. Możemy to wykonać na dwa sposoby – jako elementy rozłączne lub nierozłączne (sklejone). Jako elementy rozłączne najlepiej połączyć blaty od spodu. Doskonałą metodą jest zastosowanie złączy metalowych, pod które potrzebujemy wyfrezować gniazda w blacie. Możemy wykonać je na specjalistycznym centrum obróbczym według zadanych wymiarów lub samodzielnie za pomocą frezarki i szablonu. Przy blacie kompaktowym o grubości 12 mm należy użyć złącza o grubości 7 mm, a gniazda pod złącze wykonać o milimetr głębsze - podkreśla Janusz Laskowski.

- Przy łączeniu blatów o standardowej szerokości 60 cm dobrze jest wykorzystać trzy złącza, co pozwoli uzyskać sztywne i mocne połączenie. - dodaje.

W tak przygotowanych otworach umieszczamy złącza metalowe, a następnie ściskamy je za pomocą klucza imbusowego z dużą siłą.

- Jako elementy nierozłączne (sklejone) możemy trwale połączyć ze sobą części blatów, sklejając je za pomocą dwuskładnikowego kleju metakrylowego oraz używając typowych lameli meblarskich. W wąskich płaszczyznach blatu wykonujemy (za pomocą lamelownicy) wręgi, w których następnie umieszczamy lamele. Ta metoda zapewni równe, stabilne oraz mocne połączenie. – mówi Janusz Laskowski.

- Przy szerokości blatów ok. 60 cm wystarczą 3 lamele. Kolejnym krokiem jest naniesienie kleju, który nakładamy na wąską płaszczyznę jednej z płyt i dociskamy do siebie obydwa elementy. Do mocnego docisku możemy użyć ściski na przyssawkach gumowych. Z doświadczenia wiem, że lepiej sprawdzają się kleje o dłuższym czasie schnięcia, np. osiem minut. Im mniej musimy się spieszyć przy montażu, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia błędów. – podpowiada doradca.

Obie metody pozwalają na solidne połączenie blatów narożnych, ale również po długości.

blat kompaktowy
Płyta laminowana Orzech Saleve R30042, Blat compact Antracyt U12290, Płyta laminowana Zieleń Butelkowa U19016
Pfleiderer

Jakość i komplementarność

Szeroka oferta produktów firmy Pfleiderer sprawia, że z łatwością dopasujemy je do swoich potrzeb i stworzymy efektowne oraz trwałe meble i zabudowy do wnętrz mieszkalnych, jak i publicznych. W ofercie producenta oprócz blatów kompaktowych znajdują się również blaty robocze (kuchenne) z płyty wiórowej, płyty laminowane czy też ścianki przyblatowe. Ich wysoka jakość sprawia, że stworzone meble i zabudowy będą nam służyły przez długi czas. Co więcej, dostępne w kolekcji Mood Stories dekory są zgodne z obowiązującymi trendami, a cała oferta Pfleiderer charakteryzuje się spójnością wzorniczą. To idealne rozwiązanie, jeśli chcemy stworzyć wnętrze o unikalnym klimacie.

blat kompaktowy
Interior White U10100, Granat Skagerrak U18006
Pfleiderer
    Więcej o:

Skomentuj:

Blat kompaktowy: montaż blatu HPL na szafce krok po kroku