Nowoczesny dom energooszczędny
Projekt tego domu jest jeszcze jednym dowodem na to, że mieszkamy we wspólnej Europie. Stworzyli go polscy architekci dla niemieckiego inwestora, który zawodowo od dwóch dziesięcioleci związany jest z Polską.
Powierzchnia użytkowa przyziemia i parteru: 178,9 m2
Powierzchnia użytkowa piętra: 73,2 m2
Powierzchnia działki: 470 m2
Autorzy projektu: architekci Anna Misiura i Łukasz Kabarowski
Kontakt: tel. +48 600 380 687, tel. +48 501 262 461, e-mail: biuro@k-m-a.pl www.k-m-a.pl
Inwestor
Inwestorem jest obywatel Niemiec, zawodowo związany z Polską. Od ponad 20 lat intensywnie działa w branży budowlanej. Przez ostatnie lata pracował we Wrocławiu.
Jego rodzina składa się z trzech osób: rodziców i dorosłej córki. Mieszkają w domu jednorodzinnym. Od dawna liczyli się z tym, że z czasem będą chcieli wybudować nowy, który będzie odpowiadał w pełni ich potrzebom i wyobrażeniom estetycznym. I taka chwila właśnie nadeszła.
Ponieważ inwestor planuje nadal prowadzić interesy w Polsce, zamierza budować swój dom korzystając z pomocy polskich fachowców, których wysoko ceni. Ponadto uważa, że budowa własnego domu zapoczątkuje współpracę jego przedsiębiorstwa z polskimi firmami. Stąd też zlecenie projektu rodzinnej siedziby polskim architektom.
Działka
Znajduje się w Dortmundzie. Kiedyś okoliczne tereny stanowiły przemysłową część miasta, dominowały tu huty i stalownie. Obecnie teren zrewitalizowano i wokół sztucznego jeziora powstaje nowa dzielnica z budynkami mieszkalnymi, biurowymi, ośrodkiem kultury i przystanią jachtową. Właściciele przyszłego domu kupili działkę przy cichej uliczce z widokiem na jezioro i na miasto, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna.
Działka położona jest na lekko spadzistym terenie i ma 470 m2 (przy bardzo wysokiej cenie tutejszych gruntów ta wielkość jest uważana za dość znaczną). Teren pozbawiony jest starych drzew, dlatego planuje się nasadzenia. Tworząca się dzielnica ma już pełną infrastrukturę i dobre połączenie z lotniskiem oraz pobliską autostradą, a dzięki linii metra do centrum Dortmundu dojeżdża się w 8 minut.
Założenia projektowe
Inwestorzy chcieli mieć dom utrzymany w stylistyce Bauhausu, gdyż w architekturze cenią przede wszystkim prostotę, minimalizm, lekkość oraz dużą ilość "powietrza" i światła we wnętrzu. Zdecydowali się na projekt pracowni Łukasza Kabarowskiego i Anny Misiury po obejrzeniu ich wrocławskich realizacji.
Projektanci musieli uwzględnić fakt, że w nowej dzielnicy, gdzie ma stanąć dom inwestorów, rygorystycznie przestrzega się obowiązujących przepisów dotyczących ekologii i oszczędzania energii. Również spadek terenu musiał być uwzględniony przy projektowaniu bryły domu, stąd jej tarasowy układ. Dzięki temu - także od strony ogrodu - powstały tarasy. Rozciągają się z nich piękne widoki, które można podziwiać przez panoramiczne okna na każdej kondygnacji.
Od strony ulicy bryła budynku jest znacznie skromniejsza, niemal pozbawiona przeszkleń, co jest celowym zabiegiem, umożliwiającym zmniejszenie oddziaływania ulicznego zgiełku. Na prośbę inwestorów dom został zaprojektowany w taki sposób, że górne piętro stanowi niezależny penthouse, który będzie można wynająć, natomiast parter i przyziemie będzie przeznaczone wyłącznie dla gospodarzy.
Wygląd budynku
Od strony ulicy (elewacja frontowa, północno-wschodnia) dom sprawia wrażenie skromnego, dwukondygnacyjnego pawilonu z fasadą o precyzyjnych graficznych podziałach. Są one zaznaczone przez zastosowanie obramień z aluminiowych listew oraz przez kontrast płaszczyzn białego marmuru, forniru i ciemnego szkła. Ściana na piętrze jest bezokienna, wykończona gładkim, białym tynkiem.
Elewacja ogrodowa od południowego zachodu ma układ tarasowy i jest wyraźnie podzielona na trzy części. Na piętrze i na parterze ściany składają się z tafli szkła. Natomiast w przyziemiu znajdują się rozsuwane szklane drzwi, a obok nich biały mur.
Wnętrza i ich funkcje
Dom ma 250 m2 powierzchni użytkowej. Jego wnętrze jest podzielone na dwie części - na piętrze znajduje się niezależne, mniejsze mieszkanie. Na parterze i w przyziemiu - drugie, o znacznie większej powierzchni.
Apartament na piętrze składa się z otwartej części dziennej - połączonej z tarasem po rozsunięciu panoramicznych okien - aneksu kuchennego, jadalni oraz sypialni z wysokim oknem i łazienki.
Na parterze i w przyziemiu zaprojektowano mieszkanie dla gospodarzy, składające się z części dziennej podzielonej na wypoczynkową i jadalną, oddzieloną od kuchni rozsuwanymi drzwiami.
W przyziemiu usytuowano pomieszczenia gospodarcze, pokój gościnny z łazienką, a także sąsiadującą z nim sypialnię gospodarzy z garderobą i salonem kąpielowym z oknami wychodzącymi na taras.
Światło dnia dociera do wszystkich zakątków domu i prześwietla go jak delikatną fotograficzną kliszę - mówią jego projektanci.
Autorzy projektu
Architekci: Anna Misiura Łukasz Kabarowski - oboje ukończyli Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 2010 prowadzą we Wrocławiu biuro architektoniczne KMA Kabarowski Misiura Architekci i specjalizują się w projektowaniu domów jednorodzinnych: nowoczesnych, funkcjonalnych i dostosowanych do potrzeb przyszłych mieszkańców. Równie ważnym obszarem działalności KMA są wnętrza biurowe i budynki użyteczności publicznej. Architekci zdobyli główną nagrodę w konkursie na kładkę pieszo-rowerową EURO 2012, a ich projekty były prezentowane na wystawach w Polsce i za granicą. Obecnie ukończone są już trzy domy, zaprojektowane przez KMA, a dom własny architektów powstaje w podwrocławskim Zabrodziu.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Przebudowa domu w lesie
Dom z ciekawymi wnętrzami
Dom schodzący do ogrodu - projekt przebudowy
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem