Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z ciekawymi wnętrzami

Projekt wybrał i opisał Architekt Janusz Kaczorek

To nowoczesny dom, o którym na pewno nie można o nim powiedzieć, że jest banalny czy szablonowy. Ten dom stanowi pewnego rodzaju prowokację. Jest zaprzeczeniem tradycyjnej estetyki większości domów budowanych w Polsce.

dom jednorodzinny,projekt domu,dom nowoczesny
Widok od ogrodu
Wizualizacje: m2studio
Główne założenia:

- pomysł na rozwiązanie wnętrz odbiega od standardów, daje się zapamiętać, decyduje o charakterze budynku,

- orientacyjna wielkość domu: 180-220 m2,

- liczba mieszkańców: rodzina czteroosobowa - rodzice i dwoje dzieci.

Dom z płaskim dachem

- Powierzchnia użytkowa: 227,5 m2

- Powierzchnia zabudowy: 130 m2

- Minimalna szerokość działki: 23 m

- Autorzy: architekci Marek Pierzchalski, Marek Szaniawski

- Kontakt: 022 827 65 34

Główna zaleta:

Dom został zaprojektowany według najnowszych tendencji architektonicznej mody - rzeźbiarsko i ekspresyjnie. Na zewnątrz uderza brutalną prostotą i oszczędnością w doborze materiałów wykończeniowych. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać zbyt surowy i zimny do zamieszkania, postaram się udowodnić, że ma wiele zalet, które ujawnią się dopiero po bliższym poznaniu...

Usytuowanie na działce

Dom ma kształt wydłużonego prostopadłościanu z kilkoma "wgnieceniami" na elewacjach. Ze względu na lokalizację wejścia i wjazdu do garażu nadaje się na podłużne działki ustawione dłuższym bokiem do ulicy. Można sobie jednak wyobrazić drobną korektę planu domu, tak aby pasował do działek ustawionych krótszym bokiem do ulicy. Wystarczy, aby garaż miał wjazd od szczytu domu (można się nawet pokusić o dwustanowiskowy). W obu sytuacjach minimalna szerokość działki wyniesie około 15 m.

Główne widoki z domu skupiają się na dwóch krótszych ścianach. Tam mieszczą się największe okna - głównie na piętrze i częściowo na parterze. I tam przydałyby się ładne widoki na najbliższą okolicę.

Dłuższe ściany mają niewiele okien. Ich funkcją jest doświetlenie pomieszczeń gospodarczych i łazienek. Widok z tej strony nie jest tak istotny.

Nieregularny plan domu może być atutem przy zagospodarowaniu działki. Po pierwsze, może się okazać, że łatwiej wpasować dom w istniejącą zieleń (omijając wklęsłościami istniejące drzewa). Po drugie, nieregularne, "ostre" ściany mogą dobrze współgrać z miękką linią drzew i krzewów.

Elewacje

Bryła domu to rzeźba w ogrodzie. Wykonana z dwóch materiałów: szkła i płyt kamiennych.

Dach jest płaski, niemniej ściany nie zostały równo ucięte w poziomie. Lekko uniesione w stronę szczytu budynku sprawiają, że bryła wydaje się bardziej dynamiczna. Część ścian parteru jest lekko cofnięta w stosunku do piętra. To podcięcie tworzy jedną linię z oknami parteru, co podkreśla poziomy podział bryły na dwie kondygnacje - "ciężkie" piętro oparte na "lżejszym" parterze.

Elewacje są całkowicie podporządkowane temu, co dzieje się we wnętrzu. I to jest jedna z najmocniejszych cech tego projektu. Dwie podłużne ściany mają niewiele okien z wyjątkiem tych wokół pokoju dziennego. Inaczej jest na elewacjach szczytowych. Tam, gdzie znajdują się najważniejsze pomieszczenia - czyli pokój dzienny i sypialnie, zaplanowano tafle okien. Wpływa to na doskonałe oświetlenie i związuje dom z ogrodem. Widok z pokoju dziennego jest imponujący. Posadzka przechodzi wprost w trawnik i zaciera się granica między tym co wewnątrz i na zewnątrz. Siedząc wygodnie w fotelu, można kontemplować szeroki widok na ogród - bez obawy, że nagłe załamanie pogody popsuje sielankę...

Część dzienna

Tym, co mnie najbardziej ujęło w tym domu, jest właśnie sposób rozplanowania wnętrza, a szczególnie dwie jego cechy. Pierwszą są - wynikające z przeznaczenia pomieszczeń - rozmiar i usytuowanie okien. Drugą - rzeźbiarskość bryły.

W domu stworzono dwie strefy. Otwartą wspólną - mocno oświetloną (), oraz ciemną - prywatną, osłoniętą. Przestrzenie o dwóch tak różnych charakterach i nastrojach już same w sobie wzbogacają wnętrza domu, a dodatkowo mogą stanowić wspaniałą inspirację dla ich późniejszego wystroju.

Nieregularne ściany tworzą niebanalne wnętrza. Widać to choćby w holu wejściowym (). Tu nie potrzeba żadnych mebli, żadnego dodatkowego wyposażenia, by było ciekawie. Oświetlone z góry schody i jasny pokój dzienny widoczny w głębi będą wyglądać bardzo efektownie. Widać, że autorzy mieli pomysł na tę przestrzeń i umiejętnie grają we wnętrzach światłem.

Mimo dość odważnej bryły dom jest poukładany w tradycyjny sposób. Na dole funkcje dzienne, na górze sypialnie i łazienki. Zgrabnie rozplanowano część dzienną. Ewentualny znak zapytania można postawić przy kuchni - czy nie zabraknie miejsca na meble kuchenne... Sytuację nieco ratuje jednak schowek pod schodami (jako namiastka spiżarni).

Część prywatna

Cztery sypialnie na piętrze mają słuszną powierzchnię (trzy - powyżej 20 m2!). Mieszane uczucia wzbudza jedynie kształt najmniejszej z nich, 14- metrowej. Mocno wydłużony prostokąt może być trudny do umeblowania. Ale to mankament, który nie powinien przesłaniać zalet projektu. Autorom udało się stworzyć dom niebanalny, który będzie latami cieszył oko swoją oryginalnością, zmuszający do wykrzesania z siebie odrobiny fantazji, odwagi i wyobraźni. I to właśnie tej odwagi, fantazji oraz wyobraźni życzę właścicielom i twórcom domów na początku 2009 roku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dom z ciekawymi wnętrzami