Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dobry cement - dobry beton

(Odpowiada: Wiesław Rudolf)

Ostatnio wielu sprzedawców poleca do budowy domów cement żużlowy, który wprawdzie dłużej wiąże, ale zrobiony z niego beton jest bardziej wytrzymały niż ten z popiołem. Dla pewności chciałbym zastosować beton trochę mocniejszy niż przewidziany w projekcie.

beton wylewany,fundamenty
Wylewanie betonu na fundamenty
Fot. Lafarge
Portlandzki albo mieszany

Rodzaj cementu. Do budowy domu jednorodzinnego można użyć dowolnego cementu - zarówno portlandzkiego, jak i portlandzkiego z dodatkami (np. portlandzkiego żużlowego, popiołowego czy żużlowo-popiołowego). Jednym z ważniejszych parametrów określających właściwości cementu jest wytrzymałość na ściskanie. Nie zależy ona tylko od składu cementu, a więc nie jest ważne, czy spoiwo to zawiera żużel, popiół czy inny dodatek.

Jakość. Odpowiada za nią producent, on też podaje termin ważności cementu - najczęściej jest to okres 60 lub 90 dni. Niewielkie przekroczenie tego terminu nie wpływa na jakość cementu. Jednak znaczne przekroczenie dopuszczalnego czasu składowania (zwłaszcza bez zabezpieczenia przed wilgocią) prowadzi do zbrylenia cementu, co jest sygnałem, że utracił on właściwości wiążące.

Uwaga! Cement zbrylony nie nadaje się do jakichkolwiek robót konstrukcyjnych. Można go co najwyżej zużyć np. na podsypkę pod nawierzchnię z kostki.

Przygotowanie mieszanki betonowej

Mieszankę betonową można przygotować (czyli jak mówią wykonawcy - "ukręcić") na budowie, ale zawsze lepiej ją zamówić w wytwórni.

Przygotowanie betonu na budowie. Nawet gdy wykonawca ma dobrą i sprawdzoną recepturę na beton (co jest raczej rzadkie), i tak trudno mu ją zrealizować w warunkach małej budowy. Najczęściej bowiem składniki odmierzane są łopatą lub wiadrami, a wody dolewa się "na oko". Taki beton jest przeważnie gorszy, a przy tym niewiele tańszy od tego z wytwórni; w dodatku jego użycie znacznie wydłuża prace betoniarskie.

Gotowa mieszanka z wytwórni betonu. Mieszanki betonowe najlepiej zamawiać gotowe w wytwórniach. Tylko takie - przygotowane dokładnie według receptury, z precyzyjnie odmierzanych składników - są naprawdę dobrej jakości. Na miejsce betonowania dostarczane są bezpośrednio z betonowozu - pompą do betonu, co oszczędza czas, wysiłek i miejsce na placu budowy.

Klasy betonu i ich zastosowanie

W budownictwie jednorodzinnym używa się betonów klas B15, B17,5 oraz B20. Betonów niższych klas nie powinno się stosować, gdyż są mało odporne na zarysowanie. Z drugiej strony nie warto wydawać pieniędzy na betony wyższych klas, gdyż w warunkach małej budowy i tak nie da się wykorzystać ich wytrzymałości.

Korzyści z zastosowania w domu mocnych betonów są znikome, a to, czy beton będzie lepszy, czy gorszy, zależy nie tylko od ilości i jakości cementu, ale przede wszystkim od zachowania właściwych proporcji składników w mieszance (a więc też kruszywa o odpowiednim uziarnieniu), dokładności odmierzenia wody, a potem też od staranności zagęszczenia mieszanki i pielęgnacji wykonanego z niej elementu do czasu osiągnięcia przez beton pełnej wytrzymałości.

Dobre układanie i pielęgnacja

- Mieszankę betonową układaj w deskowaniu, dokładnie zagęszczając, by usunąć pęcherzyki powietrza. Zwykle na małej budowie używa się do tego celu stalowych prętów, którymi sztychuje się ("dziobie") mieszankę, ale najlepiej zastosować wibratory mechaniczne wgłębne lub powierzchniowe (znajdziesz je w wypożyczalni sprzętu budowlanego).

- Pielęgnuj elementy przez pierwsze dni po betonowaniu, chroniąc je przede wszystkim przed zbyt szybkim wysychaniem. Świeży beton osłaniaj folią przed wiatrem, słońcem i intensywnym deszczem, a w okresie chłodów - styropianem lub słomianymi matami przed przymrozkami. Przez pierwsze dni (latem nawet do siedmiu) beton utrzymuj w stanie wilgotnym przez skrapianie wodą.

- Lepiej zrezygnuj z betonowania, gdy temperatura spada poniżej 5°C.

Uwaga! Jeśli planujesz zamówienie betonu w wytwórni, dowiedz się, jaka jest najmniejsza objętość zamawianej partii, by dobrze zaplanować zamówienie - czasem należy je składać na kilka dni przed terminem betonowania. Składając zamówienie w ostatniej chwili, musisz się liczyć z możliwym opóźnieniem robót.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dobry cement - dobry beton