Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drobne naprawy: naprawa pęknieć w betonie

Tomasz Drewnowski

Po zimie zauważyłem pęknięcia na betonowych schodach na zewnątrz domu i na podmurówce ogrodzenia. Jak najszybciej można je naprawić, bo chciałbym latem ułożyć na nich okładzinę? Paweł R., Warszawa

gruntowanie
Gruntowanie przed nałożeniem nowej zaprawy
Fot. Cedat
Dlaczego beton pęka

Beton - choć bardzo wytrzymały na ściskanie - jest podatny na zarysowania, pękanie i uszkodzenia mechaniczne. Elementy betonowe na zewnątrz domu (schody, tarasy, podmurówki), zwłaszcza niewykończone płytkami albo nieotynkowane, są narażone na niszczące działanie czynników atmosferycznych. Szczególnie szkodzi im wilgoć, w połączeniu z dużym nasłonecznieniem i mrozem. Niszczący wpływ na beton mają też związki chemiczne występujące w atmosferze, na przykład pochodzące ze spalin przemysłowych, oraz substancje zawarte w używanych zimą mieszankach odmrażających.

W nowo wykonanych konstrukcjach mogą pojawiać się rysy spowodowane skurczem betonu w początkowym okresie jego twardnienia. Krawędzie i narożniki łatwo natomiast ulegają uszkodzeniom mechanicznym (np. wyszczerbiają się wskutek uderzenia ciężkim przedmiotem).

Uwaga! Nawet małe pęknięcie betonowych elementów zewnętrznych trzeba jak najszybciej naprawić. Inaczej dostanie się w nie woda, która - zamarzając i odmarzając - będzie rozsadzać materiał, powodując coraz większe zniszczenia.

Czym naprawiać beton

Do naprawy betonu można używać zaprawy przygotowanej samodzielnie z piasku, cementu i wody. Będzie tania, ale też i mało skuteczna. Znacznie lepszą jakość mają gotowe zaprawy (20-200 zł/25 kg) przygotowane w fabryce, sprzedawane w postaci suchych mieszanek do rozrobienia z wodą. Wykonywane są ze sprawdzonych i precyzyjnie odmierzonych składników. Czasem dodatkowo modyfikuje się je polimerami, poprawiającymi ich właściwości. Najbardziej specjalistyczne produkty do naprawy betonu w postaci żywic są bardzo drogie i stosowane tylko przez fachowców do skomplikowanych napraw.

Jeśli uszkodzenia są niewielkie (np. płytkie nierówności), można do ich naprawy użyć specjalnych zapraw montażowych (15-25 zł/5 kg) lub szybko wiążących (45-140 zł/25 kg). Mają one dobrą przyczepność do betonu i umożliwiają szybkie prowadzenie dalszych prac.

Uwaga! Przed zakupem należy upewnić się, czy preparat nadaje się do stosowania na zewnątrz i czy można go nakładać na powierzchnie pionowe (jest to istotne, ponieważ zaprawa do napraw podłóg może spływać ze ścian, zanim stwardnieje). Nie warto też kupować na zapas największych opakowań - nadmiar pewnie i tak się zmarnuje, gdyż preparaty do napraw zwykle zawierają cement, więc mają stosunkowo krótki termin przydatności).

Jak naprawić rysy i pęknięcia

Elementy, które będziemy naprawiać, muszą być do tego starannie przygotowane.

Czyszczenie. Łuszczące się i słabo przylegające fragmenty starego betonu lub farby trzeba usunąć, wyczyścić naloty i wykwity. W razie potrzeby podłoże należy również odtłuścić.

Poszerzanie szczelin. Wszystkie rysy i pęknięcia trzeba poszerzyć (szpachelką lub szlifierką kątową) do szerokości ok. 5 mm, by zaprawa dokładnie mogła je wypełnić. Następnie trzeba z nich usunąć kurz i pył (najlepiej odkurzaczem).

Warstwa kontaktowa. Aby nowa zaprawa dobrze związała ze starym betonem, naprawiane miejsce trzeba wcześniej zagruntować (preparatem zalecanym przez producenta zaprawy) albo nałożyć na nie cienką (ok. 2 mm) warstwę masy sczepnej (ok. 150 zł/25 kg). Jest to gotowa mieszanka cementu, wypełniaczy i substancji modyfikujących, znacznie zwiększająca przyczepność nowych warstw. Szczególnie zalecana jest do naprawy dużych ubytków (głębszych niż centymetr), lub gdy naprawiany beton ma co najmniej kilkanaście lat.

Nakładanie zaprawy. Zaprawę należy nakładać bezpośrednio po nałożeniu masy sczepnej lub po lekkim jej stężeniu (nie wolno jej nanosić na całkowicie związaną warstwę sczepną). Nanoszona jednorazowo warstwa zaprawy nie powinna być zbyt gruba - dokładną grubość określa producent. Większe ubytki wypełnia się więc stopniowo, nanosząc kilka warstw. Po nałożeniu zaprawy trzeba odczekać 24 godziny, zanim zacznie się malowanie, lub 7 dni - by móc przyklejać płytki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drobne naprawy: naprawa pęknieć w betonie