Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Materiały budowlane - ceramika zwykła

red.

Tania, znana od dawna i uważana za ?zdrową?. Choć ma konkurencję w nowocześniejszych materiałach, ciągle jest chętnie stosowana.

Cegły ceramiczne pełne
Cegły ceramiczne pełne
Fot. www.cegielnialaka.pl
Materiał. Pustaki i cegły ceramiczne powstają z gliny lub iłów z dodatkiem piasku i wody; formowane, suszone i wypalane w wysokiej temperaturze. Klasy wytrzymałości na ściskanie: 3,5; 5; 7,5; 10, 15, 20. Z ceramiki tradycyjnej powstają elementy pełne i drążone:

- pełne - albo nie mają otworów, albo mają takie, których wielkość jest mniejsza niż 15% ich podstawy (cegły budowlane);

- drążone - mają otwory, których wielkość wynosi 15-60% powierzchni podstawy (pustaki oraz cegły modularne, dziurawki, kratówki).

Murowanie. Elementy ze zwykłej ceramiki muruje się na grube spoiny (najlepiej grubości

12 mm), na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną (można stosować również zaprawę ciepłochronną, co poprawi ich izolacyjność cieplną). W ścianach z ceramiki tradycyjnej zawsze wykonuje się spoiny pionowe. W kolejnych warstwach elementy (cegły, pustaki) należy układać z wzajemnym przesunięciem, wynoszącym co najmniej 8-10 cm.

Wady i zalety ceramiki tradycyjnej:

+ Duża zdolność do akumulacji ciepła (dom się wolno wychładza i wolno nagrzewa).

+ Dobra paroprzepuszczalność.

+ Odporność na ogień.

- Słaba izolacyjność termiczna.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Materiały budowlane - ceramika zwykła