Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany z keramzytu

Tekst: Andrzej Nawrocki

Keramzytobetonowe ściany mogą być jedno-, dwu- lub trójwarstwowe, z pustaków lub bloczków. Można też zamówić prefabrykowany w częściach keramzytobetonowy dom prosto z fabryki.

Keramzytobeton to rodzaj betonu, w którym tradycyjne kruszywo - żwir i gruby piasek - zastąpiony jest granulkami spieczonej gliny, czyli keramzytem. Keramzyt jest bardzo lekki, dzięki czemu lekkie są również produkty z jego dodatkiem. A że lekkość oznacza też bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, materiał ten znakomicie nadaje się na ściany budynków - nawet bez dodatkowego ocieplenia. Z keramzytobetonu produkuje się też wielkowymiarowe elementy domów prefabrykowanych, na przykład płyty ścienne i stropowe.

Pustaki

Najpopularniejsze i jednocześnie najstarsze wyroby z keramzytobetonu. Produkuje się je w różnych rozmiarach. Są lekkie; muruje się je szybko i wygodnie, bo dzięki wyprofilowaniu na ściankach bocznych wpustów i wypustów nie trzeba wypełniać zaprawą spoin pionowych, a więc też mniej się jej zużywa.

Co ciekawego w ofercie. Większość pustaków ma prostokątny przekrój, ale są też takie, które w przekroju poziomym przypominają kształtem literę "s", dzięki czemu w murze pionowe spoiny między nimi tworzą linię łamaną, co poprawia izolacyjność cieplną ściany. Są też pustaki, które mają szczeliny zasklepione od góry i od dołu, co gwarantuje, że w trakcie murowania zaprawa nie będzie przedostawać się do otworów w pustakach i pogarszać izolacyjności ścian.

Oprócz podstawowych elementów ściennych producenci oferują także elementy uzupełniające, które przyspieszają i upraszczają budowę domu z keramzytobetonu. Są to między innymi: kształtki z ociepleniem lub bez, pustaki ościeżnicowe (z wpustami lub wypustami tylko na jednej ściance bocznej i z drugą ścianką gładką), pustaki narożne (z wpustami na jednej ściance bocznej i wypustami - na drugiej, prostopadłej), pustaki wentylacyjne czy też bloczki fundamentowe.

Przeznaczenie pustaków - zależnie od szerokości:

- 36,5 i 38 cm - do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Współczynnik przenikania ciepła U takich ścian wynosi około 0,33 W/(m2.K), czyli jest dość dobry, bo zgodnie z wymaganiami dotyczącymi takich ścian nie powinien być większy niż 0,5 (W/m2.K);

- 24 cm - na warstwę nośną ścian dwu- i trójwarstwowych, a także do budowy wewnętrznych ścian nośnych;

- od 10 do 17 cm - do budowy ścian działowych (wewnętrznych, nienośnych), a także warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych.

Murowanie. Do ścian z pustaków zwykle stosuje się tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną lub specjalną zaprawę ciepłochronną, która dodatkowo poprawia izolacyjność termiczną ścian (oczywiście tylko do ścian zewnętrznych). Niektóre pustaki można również murować na cienkowarstwowe zaprawy klejowe.

Uwaga! Część producentów zaleca zbrojenie ścian nośnych z pustaków keramzytobetonowych specjalnymi drabinkami typu Murfor, które należy zatopić w zaprawie, na przykład pod otworami okiennymi. Warto pamiętać, że o zastosowaniu i rozmieszczeniu prętów zbrojeniowych lub drabinek powinien decydować projektant.

Bloczki ze styropianem

Zwykle mają wewnątrz wkładkę ze styropianu i są przeznaczone specjalnie do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Są "najcieplejsze" ze wszystkich wyrobów keramzytobetonowych - ściany z takich bloczków mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U: od 0,18 do 0,28 W/(m2.K), a dzięki odpowiedniej konstrukcji wkładki przepuszczają parę wodną podobnie jak ściany z innych elementów keramzytobetonowych.

Co ciekawego w ofercie. Na rynku są bloczki, w których jedna ze ścianek jest nieco grubsza - ma ona za zadanie akumulowanie ciepła płynącego z ogrzewanych pomieszczeń i oddawanie go, gdy w domu robi się chłodniej. Bloczki takie ustawia się podczas murowania grubszą ścianką do wewnątrz domu. Są też bloczki, które zamiast wkładki styropianowej mają otwory wypełnione styropianem. Po zestawieniu dwóch takich bloczków tworzy się między nimi tzw. kieszeń, którą wypełnia się zaprawą. Oferowane są też bloczki ze styropianem, przeznaczone do budowy ścian dwu- i trójwarstwowych.

Do bloczków można dobrać ocieplone kształtki wieńcowe z keramzytu o przekroju "L", które montuje się na zwieńczeniu każdej ze ścian, po czym układa pręty zbrojenia i betonuje. Producenci oferują też bloczki ościeżnicowe i narożnikowe.

Murowanie. Bloczki z wkładką styropianową łączy się na wpust i wypust, i muruje na takie same zaprawy jak pustaki. W ścianach z bloczków z wkładką styropianową nie trzeba wypełniać spoin pionowych, ale niektórzy producenci zalecają wstrzykiwanie pianki poliuretanowej w określone miejsca między bloczkami; pianka ta ma zapewnić ciągłość materiału termoizolacyjnego, a więc mniejsze straty ciepła. Ścian z bloczków nie zbroi się, chyba że wymagają tego specjalne względy konstrukcyjne.

Domy prefabrykowane

Zyskują u nas coraz większą popularność, dlatego stają się coraz tańsze. Firmy specjalizujące się w produkcji i wznoszeniu takich domów przygotowują komplet gotowych elementów do wzniesienia budynku na podstawie wybranego projektu (indywidualnego lub katalogowego). Dostarczają one elementy na plac budowy i przy użyciu dźwigu montują je na przygotowanych wcześniej fundamentach. Od momentu podpisania umowy do zbudowania domu w stanie surowym otwartym mija zaledwie kilka tygodni. Firma, za dodatkową opłatą, może też zająć się wykonaniem dachu, montażem okien i drzwi, rozprowadzeniem instalacji i wykończeniem domu. Wszystkie te prace można też zlecić innym wykonawcom.

Montaż. Keramzytobetonowe płyty ścienne mają grubość od 15 do 24 cm, zatem użyte na ściany zewnętrzne nie mają odpowiedniej izolacyjności termicznej, by można było je pozostawić bez ocieplenia. Dlatego po zmontowaniu dom z takich prefabrykatów ociepla się wełną mineralną lub styropianem, a potem wykańcza tynkiem, okładziną elewacyjną lub obudowuje elewacyjną cegłą licową bądź klinkierem.

Stropy domów prefabrykowanych wykonuje się z gotowych płyt betonowych. Producenci mogą także dostarczyć gotowe betonowe schody.

Z wyrobów keramzytobetonowych można wznosić różne ściany.

- zewnętrzne - z pustaków lub ocieplonych bloczków. Na ściany jednowarstwowe nadają się pustaki szerokości 36,5 i 38 cm oraz ocieplone bloczki, bo tylko takie elementy zapewniają ścianom odpowiednią izolacyjność cieplną. Z pustaków o szerokości 24 cm można budować ściany dwuwarstwowe, które dodatkowo ociepla się wełną, styropianem lub innym materiałem termoizolacyjnym, albo trójwarstwowe, w których ocieplona warstwa konstrukcyjna jest obmurowana warstwą elewacyjną.

- konstrukcyjne - albo z takich samych pustaków jak ściany dwu- i trójwarstwowe, albo z ocieplanych bloczków.

- działowe - z wąskich pustaków lub cegieł keramzytobetonowych.

- fundamentowe - z pełnych bloczków keramzytobetonowych; jeśli są to ściany fundamentowe domu jednorodzinnego, nie będą wymagać zbrojenia.

Ile to kosztuje

Pustaki:

- elementy podstawowe - 2,40-7 zł/szt.

- bloczki fundamentowe - ok. 3,5 zł/szt.

- ocieplone elementy nadprożowe - 130-140 zł/m

- nieocieplone elementy nadprożowe - 14-77 zł/szt.

- kształtki nadprożowe U - ok. 9 zł/szt.

- pustaki stropowe - 2,35-4 zł/szt.

- kształtki L - ok. 9 zł/szt.

Bloczki z ociepleniem:

- elementy podstawowe - 4-19,50 zł/szt.

- kształtki nadprożowe - ok. 24 zł/szt.

Domy prefabrykowane w stanie:

- surowym otwartym bez konstrukcji dachowej - 610-1098 zł/m2

- surowym zamkniętym (ze stolarką, dachem, ociepleniem) do wykończenia - 1952-2196 zł/m2

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ściany z keramzytu