Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie podłogi keramzytem

Odpowiada: Cezary Jankowski

Buduję dom niepodpiwniczony. Wykonawca namawia mnie, by podłogę parteru wykonać koniecznie z keramzytu, zamiast, jak to się zwykle robi, ułożyć warstwę betonu, na niej styropian i wylewkę. Zapewnia mnie, że tak będzie lepiej i taniej. Czy ma rację?

keramzyt
Ocieplanie keramzytem luzem.
Fot. archiwum redakcji
1. Czy keramzyt nadaje się do ocieplenia podłogi na gruncie?

2. Jak ułożyć ocieplenie z keramzytu pod taką podłogą?

3. Czy keramzyt jest zdrowym materiałem budowlanym?

1. Keramzyt jako materiał do ocieplenia podłogi na gruncie

Keramzyt to porowate kruszywo ceramiczne, otrzymywane z gliny wypalanej w wysokiej temperaturze. Jest bardzo lekki, a jednocześnie wytrzymały, mało nasiąkliwy i odporny na zawilgocenia. Nie rozwijają się na nim pleśnie ani grzyby. Od niedawna można także kupić keramzyt impregnowany - o zmniejszonej nasiąkliwości.

Jest materiałem o dobrej ciepłochronności: 25-centymetrowa warstwa keramzytu jest pod tym względem równoważna 18-centymetrowej warstwie styropianu (U = ok. 0,37; R = 2,7). Dlatego keramzyt z powodzeniem można stosować jako ocieplenie podłóg na gruncie, zwłaszcza, że ze względu na swe właściwości łączy w sobie dwie funkcje: ocieplenia i podkładu betonowego, stabilizującego podłoże.

Koszt materiałów potrzebnych do ocieplenia podłogi 25-centymetrową warstwą zwykłego keramzytu jest nieco niższy niż koszt podłogi betonowej ocieplonej styropianem; będzie porównywalny, jeśli zastosuje się keramzyt impregnowany. Na ułożenie na podłodze o powierzchni 100 m2 warstwy grubości 25 cm potrzeba około 30 m3 keramzytu.

1 m3 tego kruszywa kosztuje 100-180 zł, zależnie od rodzaju, opakowania i wielkości zamówienia.

2. Jak ułożyć ocieplenie z keramzytu

Są na to dwa sposoby.

Keramzyt luzem. Na ubitej podsypce piaskowej należy ułożyć ok. 25-centymetrową warstwę keramzytu frakcji

10-20 mm. Warstwa izolacji przeciwwilgociowej pod keramzytem nie jest konieczna. Po zagęszczeniu (delikatnym, żeby nie uszkodzić ziaren), kruszywo można pokryć cienką (50 mm) warstwą keramzytu wymieszanego z zaczynem cementowym, co zapewni ustabilizowanie oraz wyrównanie wierzchniej warstwy kruszywa. Następnie układa się dwie warstwy folii izolacyjnej lub papy na lepiku, a na tym - warstwę wyrównującą z betonu zbrojonego siatką przeciwskurczową z prętów zbrojeniowych o4,5 mm. Na tak przygotowanym podłożu można układać dowolną posadzkę.

Keramzyt w workach. Keramzyt w workach o pojemności 50 l układa się na zagęszczonej warstwie piasku. Po ułożeniu worki rozcina się od góry, a wolne przestrzenie między nimi wypełnia luźnym kruszywem. Na tym układa się dwie warstwy folii izolacyjnej lub papy na lepiku i podkład betonowy grubości 50-60 mm.

3. Czy keramzyt jest zdrowy?

Tak. Kruszywo to produkowane jest bez żadnych sztucznych dodatków, a przy jego produkcji nie powstają żadne odpady. Właściwości keramzytu przypominają właściwości gliny. Zdaniem radiestetów chroni on też przed promieniowaniem tzw. cieków wodnych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Ocieplenie podłogi keramzytem