Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaka powinna być wysokość ścian kolankowych

Tomasz Rybarczyk

Nie ma przepisów określających jak wysokie powinny być ściany kolankowe. Jest to kwestia indywidualna, związana z konkretnym projektem.

ściany kolankowe
Ściany kolankowe
Fot. Tomasz Rybarczyk
Wysokość ścian kolankowych jest pochodną względów praktycznych (stopnia planowanego wykorzystania powierzchni poddasza do celów użytkowych) oraz estetyki bryły budynku.

Zdarza się, że inwestorzy - by zwiększyć walory użytkowe pomieszczeń na poddaszu - w trakcie budowy podnoszą ściany kolankowe o jedną (lub dwie) warstwę bloczków lub pustaków. Wydaje im się, że to nic nieznacząca zmiana. Jest jednak inaczej. Podniesienie ścian kolankowych powoduje zwiększenie kubatury i powierzchni użytkowej domu (ze względu na wyższe poddasze, większa powierzchnia zostaje uznana za użytkową) oraz zmianę kąta nachylenia połaci dachowych (jeśli nie podnosimy kalenicy). Należy pamiętać, że wszelkie przeróbki prowadzące do zmiany parametrów budynku uznawane są według prawa budowlanego za istotne, czyli wymagające nowego pozwolenia na budowę.

Uwaga! Nie można zmieniać parametrów budynku względem zapisanych w projekcie, jeśli uzyskano już pozwolenie na budowę. Zanim dokona się zmian na budowie, wcześniej trzeba nanieść je w projekcie i ponownie uzyskać pozwolenie. Najlepiej więc ewentualnych zmian dokonywać jeszcze przed rozpoczęciem formalności w urzędzie.

Odrębną kwestią jest estetyka budynku. Podnosząc ściany kolankowe, zmieniamy jego proporcje. Niekiedy z pozoru nieznaczne zwiększenie ich wysokości może spowodować, że bryła budynku nie będzie miała dobrych proporcji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mailSkomentuj:

Jaka powinna być wysokość ścian kolankowych