Jaka powinna być wysokość ścian kolankowych
Nie ma przepisów określających jak wysokie powinny być ściany kolankowe. Jest to kwestia indywidualna, związana z konkretnym projektem.
Zdarza się, że inwestorzy - by zwiększyć walory użytkowe pomieszczeń na poddaszu - w trakcie budowy podnoszą ściany kolankowe o jedną (lub dwie) warstwę bloczków lub pustaków. Wydaje im się, że to nic nieznacząca zmiana. Jest jednak inaczej. Podniesienie ścian kolankowych powoduje zwiększenie kubatury i powierzchni użytkowej domu (ze względu na wyższe poddasze, większa powierzchnia zostaje uznana za użytkową) oraz zmianę kąta nachylenia połaci dachowych (jeśli nie podnosimy kalenicy). Należy pamiętać, że wszelkie przeróbki prowadzące do zmiany parametrów budynku uznawane są według prawa budowlanego za istotne, czyli wymagające nowego pozwolenia na budowę.
Uwaga! Nie można zmieniać parametrów budynku względem zapisanych w projekcie, jeśli uzyskano już pozwolenie na budowę. Zanim dokona się zmian na budowie, wcześniej trzeba nanieść je w projekcie i ponownie uzyskać pozwolenie. Najlepiej więc ewentualnych zmian dokonywać jeszcze przed rozpoczęciem formalności w urzędzie.
Odrębną kwestią jest estetyka budynku. Podnosząc ściany kolankowe, zmieniamy jego proporcje. Niekiedy z pozoru nieznaczne zwiększenie ich wysokości może spowodować, że bryła budynku nie będzie miała dobrych proporcji.
Zapisz się na NEWSLETTER. >Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail
>- Więcej o:
- budowa domu
Jak dobrze zbudować ściany poddasza
Co można zmieścić pod skosami poddasza - zalecane wysokości
Kształt dachu a wielkość poddasza
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?
Najlepszy dom w Polsce