Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dach prefabrykowany: warto czy nie warto?

Tekst: architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i Rafał Dudziński, ekspert z firmy MiTek.

Prefabrykowane wiązary dachowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnej więźby drewnianej. Ich zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści – często zapewnia niższy koszt budowy oraz oszczędność czasu.

Projekt domu Marlon III G1 (biały)
Projekt domu Marlon III G1 (biały)
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Więźba z fabryki

Prefabrykowaną więźbę dachową można podzielić na tradycyjne konstrukcje ciesielskie oraz na systemy, które są scalane za pomocą łączników mechanicznych np. płytek kolczastych. Ten rodzaj więźby sprawdza się szczególnie w przypadku projektów z dwu- lub wielospadowym dachem pozbawionym lukarn i wykuszy, w domach parterowych i garażach wolnostojących. Do jej wykonania zużywa się ok. 20-40% mniej drewna niż w wersji tradycyjne.

19773873 https bi
Rys. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Do zalet prefabrykowanych wiązarów należy zaliczyć możliwość tworzenia konstrukcji o nietypowych kształtach. Pas dolny wiązara może stanowić konstrukcję stropu nad parterem – pozwala to na wyeliminowanie ciężkich i drogich stropów ceramicznych lub żelbetowych. Wiązary świetnie sprawdzają się również przy nadbudowach na dachach płaskich, dzięki czemu tworzy się dodatkową powierzchnię użytkową, a lekka konstrukcja drewniana nie stanowi dużego obciążenia dla istniejącej budowli. Przez rezygnację ze stropu uzyskamy dodatkowe obniżenie kosztów i mniejsze wieńce (w zamian można zastosować podwieszany sufit).

Szybki montaż

Główną zaletą prefabrykowanej więźby dachowej jest duża precyzja wykonania oraz krótki czas budowy. Technologia płytki kolczastej, zastosowanie specjalnych programów komputerowych i nowoczesnych maszyn pozwalają na wytworzenie elementów o dokładnych wymiarach. Wiązary powstają pod konkretny projekt, są wycinane w zakładzie prefabrykacji na specjalistycznych maszynach numerycznych i dowożone na budowę, gdzie z kilkunastu lub kilkudziesięciu elementów powstaje w ciągu jednego dnia cała więźba dachu. Gotowe wiązary z litego drewna łączone są płytkami kolczastymi, ich montaż nie sprawia większych problemów ekipom budowlanym, a do wciągnięcia elementów nie trzeba wynajmować ciężkiego sprzętu. Wszystko odbywa się bez większego bałaganu na placu budowy, co jest dodatkowym atutem.

19773876 https bi
Fot. MiTek

Kiedy dach prefabrykowany?

Decyzję o zastosowaniu dachu z prefabrykowaną więźbą najlepiej jest podjąć tuż po zakupie projektu gotowego, a przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Projektant dokonujący adaptacji, przed złożeniem dokumentacji w urzędzie, powinien dołączyć do projektu podstawowego dokumentację na dach prefabrykowany. Na taki dach można również zdecydować się już po uzyskaniu pozwolenia na budowę – wymagany jest jedynie stosowny wpis w dzienniku budowy.

Dobór odpowiedniej konstrukcji więźby

Przy zamówieniu więźby gotowej należy dostarczyć do producenta kilka ważnych dokumentów, które umożliwią przygotowanie optymalnego projektu, m.in.: rzut i przekrój dachu, rzut ostatniej kondygnacji, przekroje budynku oraz informację o lokalizacji domu. Wstępna wycena więźby gotowej trwa jeden-dwa dni i jeżeli przedstawiona propozycja odpowiada inwestorom, podpisywana jest umowa. Następnie przystępuje się do przygotowania projektu wiązarów.

Korzyści

Więźba prefabrykowana to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dla inwestora największą zaletą tego systemu jest krótki czas realizacji, niższa cena niż tradycyjnej więźby, dokładne i precyzyjne wykonanie, a także fakt, ze wszystkie prace związane z zakupem znajdują się po stronie wykonawcy.

 ZOBACZ GALERIĘ DOMÓW Z PREFABRYKOWANĄ WIĘŹBĄ DACHOWĄ >>

 Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dach prefabrykowany: warto czy nie warto?