Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić obróbkę blacharską okapu

tekst: Marcin Kunicki

Okap to dolny brzeg połaci dachu. Jego zadaniem jest ochrona elewacji przed zalewaniem wodą opadową.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dobrze zrobiona obróbka okapu. Blachą osłonięty jest również gzyms pod rynną
Fot. RHEINZINK
Obróbki tego miejsca - pasy okapowe lub nadrynnowe - nie są zbyt skomplikowane ani szczególnie trudne do ułożenia. Warto jednak to wykonać zgodnie ze sztuką budowlaną.

Uwaga! Jeśli pod rynną znajduje się ozdobny gzym, również należy zabezpieczyć go blachą; tu zastosowano technikę na rąbek.

Jak to dobrze zrobić

Są to zwykłe pasy blachy, zagięte w kształt przypominający literę L, i ułożone w taki sposób, że jeden ich koniec znajduje się pod pokryciem, a drugi wchodzi do rynny. Dzięki pasom okapowym woda spływająca z dachu kierowana jest prosto do rynny, a opady nie są wdmuchiwane przez wiatr między pokrycie dachu a rynnę.

Uwaga! Jest kilka sposobów na zrobienie poprawnych obróbek okapu; wybór zależy od rodzaju pokrycia, spadku dachu i gustu inwestora. Niestety, najczęściej spotyka się rozwiązania amatorskie i błędne. Najprostsza i najskuteczniejsza metoda, to poprosić wykonawcę o narysowanie tej obróbki w tym miejscu i następnie skonsultować to z przedstawicielem producenta przed rozpoczęciem prac.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Jak zrobić obróbkę blacharską okapu